Úspěšný test FTX-40 posunul obranu proti hypersonickým zbraním zase o krok dál

01.04.2025

V rámci testu FTX-40 došlo k simulovanému zachycení hypersonického cíle pomocí bojového systému Aegis, což posunulo technologie obrany proti hypersonickým zbraním zase o krok dál. Test, který se uskutečnil na Havajských ostrovech, potvrdil schopnosti moderních obranných systémů USA v reálných podmínkách.

Topédoborec se systémem AEGIS během testu FTX-40
Topédoborec se systémem AEGIS během testu FTX-40 (Zdroj: Lockheed Martin)

Test s označením FTX-40 („Stellar Banshee“) představuje zásadní milník ve vývoji technologií pro sledování a obranu proti hypersonickým raketám. Letová zkouška proběhla 24. března 2025 na tichomořské střelnici Pacific Missile Range v Kauai na Havajských ostrovech. Akci uspořádala americká Agentura pro protiraketovou obranu (Missile Defense Agency - MDA) ve spolupráci s námořnictvem Spojených států, společností Lockheed Martin a dalšími strategickými průmyslovými partnery.

Průběh testu: Simulovaný zásah hypersonického cíle z paluby torpédoborce

Během zkoušky byla z nákladního letounu C-17 Globemaster III vypuštěna speciální balistická raketa (MRBM) vybavená nástavcem HTV-1 (Hypersonic Target Vehicle-1), určeným k věrnému simulování hypersonické hrozby. Raketu ihned po jejím odpálení detekoval torpédoborec třídy Arleigh Burke USS Pinckney (DDG-91), vybavený novou verzí bojového systému Aegis (Baseline 9). Tento systém dokázal úspěšně sledovat trajektorii cíle a následně simuloval úspěšné zachycení pomocí střely Standard Missile-6 (SM-6) Block IAU.

Aegis jako klíčový systém obrany proti hypersonickým raketám

Ředitel MDA, generálporučík Heath Collins, zdůraznil význam úspěšného testu: „Schopnost bojového systému Aegis porazit manévrující hypersonické rakety je zásadní pro obranu naší vlasti a ozbrojených sil tváří v tvář stále nebezpečnějším hrozbám. Systém Aegis bude hrát klíčovou roli v plně integrované protivzdušné a protiraketové obraně příští generace.“

Hypersonický testovací cíl HTV-1: Realistická simulace hrozby

Testovací raketa HTV-1 představuje významný posun v realističnosti simulace hypersonické hrozby. Vybavené speciální hypersonickou špicí, HTV-1 simuluje zbraně typu „boost-glide“, kdy nosný stupeň rakety oddělí kluznou hypersonickou hlavici bezprostředně nad atmosférou. Tyto hypersonické kluzné zbraně (HGV) se vyznačují vysokou manévrovatelností a obtížně předvídatelnými letovými trajektoriemi.

Testy, na které navazujeme: Historie a budoucnost systému Aegis

FTX-40 navazuje na úspěchy předchozích zkoušek systému Aegis, například testu FTM-32 s názvem „Stellar Laelaps“, realizovaného 28. března 2024, během kterého americký torpédoborec úspěšně zachytil MRBM cíl ve finální fázi jeho letu.

Data nasbíraná při aktuálním testu budou klíčová pro přípravu budoucí ostré střelby plánované v rámci testu FTM-43, během kterého již systém Aegis aktivně sestřelí hypersonickou imitaci cíle MRBM s HTV-1 za reálných podmínek.

Přínos zkoušky pro národní bezpečnost a budoucí vývoj obrany proti hypersonickým raketám

Výsledky testu „Stellar Banshee“ jsou důležité zejména tím, že dokazují zralost systému Aegis a připravenost integrovaného satelitně-radarového systému na moderní hypersonické hrozby. Spojené státy nyní disponují potřebnými daty, která umožní další zdokonalení obranných aplikací, a posilují tak bezpečnost vlastního území i spojenců.

Zdroj: Lockheed Martin, Missile Defense Agency, The Aviationist

Mohlo by vás zajímat

Témata

USA


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář