HMS Prince of Wales, jedna z nejmodernějších britských letadlových lodí třídy Queen Elizabeth, se nyní chystá k nejambicióznějšímu operačnímu nasazení Royal Navy za poslední roky nazvanému Operation HIGHMAST. Loď poprvé ve své historii ponese dvě kompletní eskadry nejnovějších stíhaček Lockheed Martin F-35B Lightning II, disponujících schopností krátkého vzletu a vertikálního přistání (STOVL – Short Take-Off Vertical Landing).
Dlouhodobé přípravy vrcholí historickým vyplutím
Po téměř ročních intenzivních přípravách se HMS Prince of Wales vydá na osm měsíců trvající misi do oblasti Indo-Pacifiku jako vlajková loď britského úderného svazu Carrier Strike Group 25 (CSG25). Mise má demonstrovat schopnosti Velké Británie vyslat a dlouhodobě provozovat plnohodnotnou leteckou skupinu v globálním měřítku a posílit britskou roli v regionu s rostoucí geopolitickou důležitostí.
Poprvé se na palubě během nasazení objeví společně dvě kompletní britské eskadry – slavná 617. eskadra RAF "The Dambusters" a námořní stíhací eskadra 809 NAS – jednotky obnovené v letech 2018 respektive 2023 jako hlavní jednotky pro F-35B. Každá eskadra bude mít k dispozici 12 stíhaček Lightning II.
Obě eskadry již sice v minulosti samostatně operovaly z britských letadlových lodí, ale Operace HIGHMAST představuje jejich první společné ostré nasazení v této sestavě, což potvrzuje narůstající operační schopnosti britského letectva a námořnictva.
Náročný výcvikový program jako klíč k úspěchu mise
V rámci přípravy britská loď absolvovala řadu rozsáhlých společných cvičení. Významným milníkem bylo cvičení Strike Warrior uskutečněné v září 2024 ve spolupráci s dalšími spojeneckými silami. Toto cvičení znamenalo zároveň první operační působení eskadry 809 NAS na palubě nosiče od jejího opětovného zformování. Piloti během něj trénovali vzlety, přistání, pokročilou vzdušnou taktiku i koordinaci se spojenci a podpůrnými jednotkami.
Na palubě HMS Prince of Wales operovala rovněž vrtulníková technika – stroje Merlin Mk2 určené k protiponorkovému boji (ASW), transportní vrtulníky CH-47 Chinook Královského letectva (RAF) a víceúčelové palubní vrtulníky Wildcat HMA2 vyzbrojené například střelami Martlet či Sea Venom.
Skupina lodí Carrier Strike Group 25 a její doprovod
Součástí úderného svazu CSG25 budou vedle HMS Prince of Wales také torpédoborec HMS Dauntless třídy Daring (Type 45), fregata HMS Richmond třídy Type 23 specializovaná na protiponorkový boj, útočná ponorka třídy Astute a zásobovací plavidla Royal Fleet Auxiliary (RFA). Úderná skupina během osmiměsíčního nasazení absolvuje společná cvičení se strategickými partnery, jako jsou Austrálie, Japonsko a Nový Zéland, a zamíří mimo jiné i do Jihočínského moře, regionu s rostoucím geopolitickým napětím mezi západními zeměmi a Čínou.
Modernizované Lightningy obdrží specifické britské zbraně
Britské stíhačky F-35B budou pro tuto misi vybaveny britskými národními upgrady v rámci modernizačního balíčku Technological Refresh Phase 3 (TR3). Klíčové novinky zahrnují integraci špičkových řízených střel Meteor vzduch-vzduch středního doletu (BVRAAM) a vysoce univerzálních taktických střel SPEAR 3 pro údery proti pozemním cílům. Britské letectvo navíc plánuje postupně rozšířit svou flotilu F-35 až na 74 strojů, přičemž plné operační schopnosti (Full Operational Capability, FOC) chce dosáhnout ještě do konce roku 2025.
Intenzivní příprava na asymetrické hrozby ve spolupráci se zahraničními spojenci
V březnu 2025 provedla Royal Navy společně s norským námořnictvem cvičení Tamber Shield ve fjordech severního Norska. Toto cvičení spojené výslovně s přípravou na Operaci HIGHMAST se zaměřilo na asymetrické hrozby a specifické podmínky boje ve stísněných a mělkých vodách. Cvičení se účastnily rychlé bojové čluny třídy P2000 a norské raketové čluny, stejně jako vrtulníkové jednotky. Britským posádkám tak simulovalo taktiku potenciálních protivníků, jakými mohou být například jemenské milice Hútíů v Rudém moři.
Význam operace potvrzuje i britské politické a vojenské velení
Velitel námořní stíhací eskadry 809 NAS, Commander Nick Smith, označil společné působení na palubě HMS Prince of Wales za klíčové a strategické pro další směřování eskadry i celé Carrier Strike Group. Ministr obrany Lord Coaker navíc před Sněmovnou lordů zdůraznil, že mise představuje rozhodující symbol britského závazku vůči mezinárodním pravidlům a svobodě plavby na světových oceánech.
Zdroj: Britské Ministerstvo obrany, UK Defence Journal, Lockheed Martin, The Aviationist