Šestice ruských letounů byla zachycena u Aljašky; NORAD posílilo dohled v oblasti

25.04.2025

Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) nedávno zachytilo pět ruských letadel v Aljašské identifikační zóně. Incident ilustruje pokračující vojenské napětí a zvýšenou aktivitu v tomto strategicky citlivém regionu.

Šestice ruských letounů byla zachycena u Aljašky; NORAD posílilo dohled v oblasti
Šestice ruských letounů byla zachycena u Aljašky; NORAD posílilo dohled v oblasti (Zdroj: Wikimedia Commons)

Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) oznámilo, že 14. dubna 2025 identifikovalo a následně zachytilo šest ruských vojenských letadel operujících v oblasti Aljašské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ). Akce probíhala nad mezinárodními vodami Beringova moře, přibližně 470 kilometrů severovýchodně od ostrova Šemja v Aleutském souostroví. Podle NORADu setrvala ruská formace v oblasti asi dvě a půl hodiny.

Jaká letadla operovala poblíž Aljašky?

Výskyt těchto typů ruských letadel ilustruje širokou škálu operací, které Moskva v oblasti pravidelně provádí. Stroje mají rozmanité úkoly a charakteristiky:

  • Tupolev Tu-95 Bear H: Strategický bombardér s dlouhým doletem, schopný nést jaderné řízené střely, je páteří ruského dálkového letectva již od padesátých let minulého století.
  • Tupolev Tu-142 F/J: Námořní hlídkový a protiponorkový letoun, jenž se specializuje na detekci ponorek a hladinových plavidel.
  • Berijev A-50 Mainstay: Letoun včasné výstrahy a řízení, plnící obdobnou úlohu jako americké AWACS.
  • Suchoj Su-35 Flanker-E: Moderní víceúčelový bojový letoun s vynikající obratností a nejnovějšími palubními systémy; jedná se o logické řešení doprovodu pro strategické operace nad neutrálními vodami.

Zachycení provedly americké stíhačky F-35 a F-16

Na reakci NORADu se podílely stíhačky Lockheed Martin F-35 Lightning II a General Dynamics F-16C Fighting Falcon, které ruská letadla identifikovaly, zachytily a bezpečně doprovodily. Velitelství upozornilo, že ruská letadla po celou dobu své mise zůstala v mezinárodním vzdušném prostoru a neporušila suverénní vzdušný prostor Spojených států ani Kanady.

Nedávné riskantní incidenty poutají pozornost

Nešlo však o ojedinělou událost. Podle zástupců NORAD jsou podobné ruské operace u Aljašky pravidelné a obvykle nepředstavují reálnou bezpečnostní hrozbu. V nedávné minulosti však došlo k několika incidentům, které vyvolaly vážné obavy o bezpečnost.

Například 18. února 2025 byly dvě ruské stíhačky Su-35 zachyceny americkými F-35 rovněž v ADIZ poblíž Aljašky. Záběry, které se následně objevily na ruských sociálních sítích, ukázaly Su-35 velmi blízko amerického stroje, což NORAD tehdy označil za „nebezpečný a neprofesionální manévr, který neodpovídá chování profesionálního letectva.“

Zvýšená vojenská aktivita USA u Aljašských ostrovů

V reakci na rostoucí aktivitu ruských vzdušných sil v regionu americká armáda nedávno posílila své kapacity na ostrově Šemja nedaleko od Aljašky. Rozmístila zde jednotky výsadkářů a také salvové raketové systémy HIMARS. Tento krok Pentagon oznámil jako preventivní opatření v situaci, kdy se Aljaška ocitá ve zvýšené pozornosti ruských vojenských operací.

Co znamená pojem ADIZ a jaké má dopady?

Identifikační zóna vzdušné obrany (ADIZ) je vzdušný prostor nad mezinárodními vodami přiléhající k národnímu vzdušnému prostoru státu, kde příslušné úřady z bezpečnostních důvodů identifikují, sledují a mohou případně vojensky doprovodit prolétávající letadla (například pomocí stíhaček v pohotovostní službě QRA – Quick Reaction Alert).

Je třeba zdůraznit, že ADIZ není samotným suverénním vzdušným prostorem – cizí vojenská letadla proto nejsou automaticky povinna dodržovat identifikační procedury, avšak mohou být aktivně sledována a eskortována, jak tomu bývá pravidlem právě u letů ruských strategických bombardérů a hlídkových letounů kolem Aljašky.

Zdroj: The Aviationist

Mohlo by vás zajímat

Témata

Ze zahraničí


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář