FlightSafety International a ZeroAvia: Příprava expertů na budoucnost bezemisního létání

02.04.2025 1 příspěvek

FlightSafety International a ZeroAvia spojily síly, aby připravily odborníky na budoucnost vzdušné dopravy s vodíkovými pohony. Partnerství se zaměřuje na vytvoření inovačních vzdělávacích programů pro piloty a technický personál.

ZeroAvia Dornier 228
ZeroAvia Dornier 228 (Zdroj: ZeroAvia)

FlightSafety International (FSI), přední světová společnost v oblasti leteckého výcviku, uzavřela ve čtvrtek významné strategické partnerství s průkopnickou firmou ZeroAvia, specialistou na vodíkové-elektrické pohonné jednotky. Oba partneři podepsali memorandum o spolupráci (MOU), jehož cílem je vybudovat moderní výcvikovou infrastrukturu pro zavádění letadel vybavených systémy s vodíkovými palivovými články. Součástí plánů je vytvoření pokročilých letových simulátorů, digitálních vzdělávacích systémů a dalšího školicího materiálu pro piloty a technický personál.

Jak uvedli zástupci obou společností, spolupráce zahrnuje také jednání s regulačními úřady o budoucích standardech a pravidlech pro výcvik personálu leteckých společností na nové bezemisní pohony.

Strategické partnerství pro trénink pilotů a techniků letadel s vodíkovým pohonem

Společnost FlightSafety International provozuje celosvětovou síť téměř 40 výcvikových center, která každoročně proškolí přibližně 82 500 osob, včetně asi 52 000 civilních pilotů. Nate Speiser, výkonný viceprezident pro obchod a marketing společnosti FSI, uvedl: "Naším cílem vždy bylo poskytovat kvalitní výcvik, který zaručí bezpečnost letových operací a plnou důvěru cestujících. Jsme přesvědčeni, že ZeroAvia disponuje jedinečným know-how, aby uvedla svoji vizi bezemisních vodíkových pohonů do komerční praxe. Jsme hrdí na to, že se budeme podílet na přípravě profesionálů na tento typ inovativních letadel."

Dlouhodobý závazek FlightSafety k letecké bezpečnosti a kvalitnímu výcviku

ZeroAvia patří mezi nejvýznamnější hráče v oboru vodíkem poháněných elektrických systémů (hydrogen-electric propulsion). Nedávno firma zaznamenala první komerční prodeje své pohonné jednotky ZA-600 o výkonu 600 kW, která je optimalizována pro letadla s kapacitou až 20 míst. Systém úspěšně absolvoval testovací lety s letounem Dornier 228 pro 19 pasažérů — dosud největším letadlem letícím čistě na vodíko-elektrickou energii. ZeroAvia navíc získala od amerického Federálního úřadu pro civilní letectví (FAA) dokument G-1, který stanovuje certifikační rámec pro nový pohonný systém ZA-600.

Firma také intenzivně pracuje na větších pohonných jednotkách určených pro kapacitu 40 až 80 míst a průběžně posiluje své pozice na trhu. ZeroAvia obdržela už přes 2 000 předobjednávek motorů od renomovaných leteckých dopravců, mezi nimiž figurují například United Airlines, Alaska Airlines či American Airlines. Americký dopravce American Airlines v červenci dokonce oznámil podmíněnou objednávku 100 kusů těchto pohonů.

ZeroAvia: Lídr v inovacích vodíkového letectví

Jedním z klíčových cílů společnosti ZeroAvia je vedle vývoje pohonů i aktivní rozvoj potřebné výkonové infrastruktury na letištích. Firma aktivně spolupracuje s významnými letišti a partnery na přípravě zařízení pro výrobu, mobilní skladování a distribuci vodíkového paliva. Za zvláště významnou je považována spolupráce ZeroAvia s předním světovým výrobcem letadel Airbus v projektu "Hydrogen Hubs". Zde partneři společně zkoumají potenciál vybudování vodíkové infrastruktury na kanadských letištích. Přestože Airbus letos částečně omezil program "ZeroE", firma i nadále hledá nové koncepce plně elektrických letadel poháněných vodíkovým systémem.

Dalším významným partnerstvím je spolupráce s firmou De Havilland Canada na vodíkem poháněné verzi populárního turbovrtulového letounu Dash 8-400, který už nalétal přes 11 milionů letových hodin.

Aktivní příprava letištní infrastruktury a globální spolupráce

Trend přechodu k novým pohonům zachytily i letecké školy, které začínají adaptovat své výcvikové programy na elektrické letouny, včetně nastupujících vertikálně vzlétajících modelů eVTOL. Pokročilé školy a studenti již mají možnost létat s úspěšným modelem Pipistrel Velis Electro, prvním plně elektrickým neopilotovaným letounem certifikovaným v kategorii lehkých sportovních letadel (LSA). V roce 2022 dokonce student jménem Shane Fisher dokončil jako první na světě závěrečnou pilotní zkoušku (checkride) na plně elektrickém Pipistrel Velis.

Letové školy a budoucí piloti: Adaptace na nové technologie přichází

Mezinárodní projektu celého světa i soukromí výrobci stále rychleji ukazují, jak rychle se vzdálená vize bezemisního létání stává reálnou skutečností. Čína již v lednu 2023 certifikovala první komerčně provozované elektrické čtyřmístné letadlo a další projekty, jako jsou osobní eVTOL BlackFly a Helix, získávají v USA stále větší pozornost zákazníků i investorů.

Zelená budoucnost letectví nabývá konkrétní podoby

Partnerství FlightSafety International a ZeroAvia tak představuje důležitý krok na cestě k dekarbonizaci leteckého sektoru. Díky propojení špičkových vzdělávacích metod FSI a technologického leadershipu ZeroAvia mají obě firmy ideální předpoklady připravit současné letecké profesionály i budoucí generace pilotů a techniků na výzvy a trendy zelené budoucnosti v aviatice.

Zdroje: ZeroAvia, FlightSafety International, Flying Magazine

Mohlo by vás zajímat

Témata

Vodík


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Dohody o ničem

Dnes v 7:57 Radek

Vodík je hrozný nápad. Pořád se ale najdou lidé, kteří si myslí, že přečůrají fyziku, chemii a ekonomiku. Airbus rozumně odsunul vodík na pozici: čekáme až bude líp (nikdy nebude). EU pořád nechápe, co vodík znamená, proto se najdou firmy, které se přisají na dotační cecík a peníze naivních investorů.

Odpovědět

Přidat komentář