Americký námořní sbor (USMC) výrazně posílil své schopnosti v oblasti protivzdušné obrany nasazením nového systému MADIS (Marine Air Defense Integrated System). Tento protiletadlový obranný systém slouží především k účinné eliminaci stále rostoucí hrozby představované bezpilotními letouny (UAS) a dalšími nízkoletícími vzdušnými cíli.
První ostré střelby a nasazení během cvičení Balikatan 2025
Systém MADIS byl nedávno poprvé otestován při cvičeních s ostrou střelbou na havajském polygonu Pohakuloa v lednu 2025, kde příslušníci 3. praporu pobřežní protivzdušné obrany ("3rd Littoral Anti-Air Battalion", 3rd LAAB) úspěšně zasáhli simulované cíle v podobě malých dronů pomocí raket FIM-92 Stinger odpalovaných z vozidel JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).
Dalším milníkem v ostrém provozu bylo nasazení při rozsáhlém společném cvičení amerických a filipínských ozbrojených sil Balikatan 2025, konaném od 21. dubna do 9. května. Této významné akce se účastnilo přibližně 9 tisíc amerických a 5 tisíc filipínských vojáků. Američtí mariňáci zde použili MADIS k posílení filipínské pobřežní obranné strategie a k procvičení koordinované činnosti systémů protivzdušné obrany.
Pokročilé technické schopnosti systému MADIS
MADIS je moderní mobilní protivzdušný systém, určený k ochraně pozemních sestav proti hrozbám ze vzduchu. Disponuje pokročilými senzory, radiolokátorem s panoramatickým 360stupňovým pokrytím a zbraňovými systémy tvořenými 30mm kanónem, rušičkou dronů a odpalovacími zařízeními pro raketové komplety FIM-92 Stinger. Ty umožňují efektivní vyhledávání, zaměřování a ničení cílů operujících v nízkých letových výškách.
Existují dvě varianty systému – MADIS Mk1 a MADIS Mk2. Varianta Mk2 se specializuje zejména na boj s drony a je vybavena radarovým systémem s plným kruhovým pokrytím, což výrazně zlepšuje situační povědomí operátorů.
Plukovník Andrew Konicki, manažer programu pozemní protivzdušné obrany USMC, zdůrazňuje důležitost nového systému: "Schopnost bránit se efektivně bezpilotním prostředkům je pro nás klíčová. MADIS je proto zásadním přínosem a jsme rádi, že ho můžeme našim jednotkám poskytnout."
Zapojení MADIS do širší operační koncepce USMC
MADIS působí v rámci širší operace námořní pěchoty, kde spolupracuje s dalšími moderními systémy jako je NMESIS (Navy-Marine Expeditionary Ship Interdiction System), což je protiletadlový a protilodní systém navržený k zasažení plavidel protivníka. Díky společné integraci získává USMC možnost efektivněji chránit jednotky a infrastrukturu při komplexních operacích.
Velitel 3. námořního pobřežního pluku (3rd Marine Littoral Regiment), plukovník John E. Lehane, uvádí, že "MADIS přináší našim jednotkám zásadní výhodu tím, že podstatně zvyšuje jejich schopnost přežít hrozby leteckých útoků – nejen v naší vlastní sestavě, ale i sestavách našich spojenců, které jsou v dosahu tohoto systému."
Zdroje: Aviationist, Defense News, USMC Ground-Based Air Defense, Missile Defense Advocacy Alliance, Army Recognition