Švédské Gripeny poprvé zasahovaly v rámci mise NATO Enhanced Air Policing

28.04.2025

Švédské stíhačky JAS 39 Gripen poprvé zasáhly v operaci Enhanced Air Policing NATO nad Baltem. Incident označuje významný krok ve včlenění Švédska do obranné struktury Aliance.

Švédské Gripeny poprvé zasahovaly v rámci mise NATO Enhanced Air Policing
Švédské Gripeny poprvé zasahovaly v rámci mise NATO Enhanced Air Policing (Zdroj: Saab)

Švédské stíhačky a provedly dne 24. dubna 2025 poprvé ostrou operaci v rámci mise Enhanced Air Policing (eAP) Severoatlantické aliance. Tato událost představuje významný milník v integraci Švédska do struktur NATO od jeho vstupu do Aliance v březnu 2024.

Gripeny nad Baltem: první operační zásah pod velením NATO

Dva švédské Gripeny vzlétly ze základny Malbork v Polsku, aby provedly vizuální identifikaci ruského průzkumného letounu Iljušin IL-20 známého pod přezdívkou „Coot“. Letoun ruského letectva se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem, severně od hranice Polska. Akce probíhala v koordinaci se Spojeným střediskem leteckých operací NATO (Combined Air Operations Centre – CAOC) v německém Uedemu a za podpory švédského národního systému rychlé reakce.

Jednalo se o historicky první případ bojového nasazení švédských bojových letounů, operujících ze zahraniční základny pod aliančním velením od vstupu Švédska do NATO. Šest Gripenů z křídla Norrbotten bylo vysláno na polskou základnu Malbork již 26. března 2025, aby se podílelo na posílení východního křídla NATO jako reakce na vývoj bezpečnostní situace v Evropě.

Těsná spolupráce s britskými Eurofightery posiluje obranu východního křídla NATO

Švédské Gripeny na základně Malbork úzce spolupracují s britskými stíhačkami Eurofighter Typhoon ze 140. expedičního leteckého křídla britského královského letectva (RAF). Takové společné operace přispívají k lepší vzájemné interoperabilitě a efektivitě nasazení aliančních sil. Během zmíněné první ostré mise švédští piloti potvrdili svoji profesionální připravenost a rychlost odezvy na neidentifikovaný letoun, který se pohyboval bez zapnutého odpovídače (transpondéru) a bez podání letového plánu. Tuto taktiku ruské letectvo často používá s cílem prověřit reakce obrany NATO.

Švédsko jako aktivní člen NATO – přispíváme vlastní bezpečností

Velitel švédského kontingentu v Polsku Anders Gustafsson úspěšné provedení mise ocenil slovy: „Byli jsme na správném místě ve správný čas, abychom úkol splnili. Znovu jsme ukázali, že Švédsko je důležitým článkem, který přináší NATO cenné schopnosti a aktivně pomáhá chránit polský vzdušný prostor společně s dalšími spojenci.“

Enhanced Air Policing – odpověď NATO na vývoj bezpečnosti v Evropě

Mise Enhanced Air Policing byla spuštěna v roce 2014 jako reakce NATO na narůstající hrozby po ruské anexi Krymu. Jejím cílem je zintenzívnit ochranu vzdušného prostoru aliančních zemí na východní hranici Aliance. Tato posílená mise doplnila již od roku 2004 fungující klasickou Baltic Air Policing, která zabezpečuje vzdušný prostor baltských zemí – Litvy, Lotyšska a Estonska, které nemají vlastní bojové letectvo.

Gripen – pokročilé schopnosti v těžkých podmínkách

JAS 39 Gripen švédské společnosti Saab platí za moderní víceúčelový bojový letoun, oblíbený pro svoji flexibilitu a moderní vybavení. Disponuje pokročilým palubním radarem, systémy pro elektronický boj a vysoce zabezpečeným datovým spojením kompatibilním s aliančními standardy. Jednou z významných předností Gripenu je schopnost operovat z civilních silnic a provizorních letišť, což se jeví jako významná taktická výhoda zvláště v oblasti Pobaltí, kde mohou být tradiční vojenské základny v případě konfliktu ohroženy.

Zdroje: AeroTime, The Aviationist, NATO, Defence Industry Europe

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář