Evropský výrobce letadel Airbus se dohodl na strategické spolupráci se Saúdskou Arábií, která se nyní stane jeho významným dodavatelem titanu – klíčového kovu pro letecký průmysl. Partnerstvím získá evropská společnost potřebnou alternativu poté, co byly narušeny globální dodávky tohoto materiálu kvůli sankcím vůči Rusku. Společně s touto dohodou podepsala skupina Saudia Group, která provozuje národního dopravce Saudia, kontrakt na dodávku celkem 20 letounů Airbus A330neo (z toho 10 pevných objednávek a 10 opcí). Celková hodnota smlouvy dosahuje 2,5 miliardy saúdských rijálů (přibližně 666 milionů amerických dolarů). K uzavření dohody došlo 23. dubna 2025.
Náhrada výpadku titanu z Ruska
Nové zajištění dodávek titanu ze Saúdské Arábie je strategickou odpovědí Airbusu na komplikace způsobené geopolitickou situací na Ukrajině. Ruská invaze a následné sankce postihly světový trh titanu, neboť právě Rusko bylo dlouhá léta klíčovým exportérem tohoto důležitého kovu. Společnosti Airbus i konkurenční Boeing využívaly titan pocházející převážně z ruské firmy VSMPO-AVISMA pro výrobu mnoha dílů svých letadel. Ačkoli se podle některých médií ruský titan na trh stále dostává přes prostředníky, letečtí výrobci aktivně hledají jiné spolehlivé zdroje. Smlouva se Saúdskou Arábií je tak pro Airbus významným krokem k zabezpečení nepřerušených a transparentních dodávek.
Saúdská Arábie jako vznikající velmoc na trhu titanu
Saúdská Arábie již delší dobu pracuje na rozšíření svých kapacit v oblasti výroby strategických kovů, zejména titanu, v rámci širších plánů na rozvoj domácího leteckého průmyslu. Ministr energetiky Abdulaziz bin Salman v roce 2023 oznámil významný objev ložisek titanu na území království. Následně vznikla v Yanbu na pobřeží Rudého moře velká továrna na výrobu titanové houby, což je polotovar nezbytný pro produkci titanu. Tuto továrnu provozuje společný podnik saúdské firmy Advanced Materials and Industries Company (AMIC) a japonské společnosti Toho Titanium Metal Company. Díky ambiciózní strategii království se má Saúdská Arábie stát důležitým globálním hráčem na trhu titanu a dalších strategických materiálů pro letecký průmysl.
Význam titanu jako strategického materiálu v moderní letecké technice
Titan je v leteckém průmyslu vysoce ceněný zejména pro svou malou hmotnost, vysokou pevnost v tahu, odolnost vůči korozi a schopnost odolávat vysokým teplotám. Je to materiál klíčový pro stavbu komponentů moderních letounů – zejména v konstrukčních dílech trupů a křídel. S novým zdrojem titanu ze Saúdské Arábie bude Airbus schopen dále plynule vyrábět letadla, jako například aktuálně objednaný A330neo, a zajistit tak stabilní výrobu a dodávky zákazníkům po celém světě.
Flotila Saudi i flyadeal významně posílí o nové letouny A330neo
Podepsaná smlouva na 20 strojů Airbus A330neo představuje důležitou součást plánu Saudské Arábie na rozšíření flotily a výrazné posílení domácího leteckého sektoru. Deset objednaných letounů zamíří přímo k nízkonákladovému dopravci flyadeal, jenž je součástí skupiny Saudia. Zbytek, spolu s případnými opcemi, bude určen pro národního dopravce Saudia. Tento krok odpovídá dlouhodobé strategii království podporovat růst sektoru letecké dopravy a rozvíjet turistiku prostřednictvím investic do nové letecké techniky, modernizace letišť a příslušné infrastruktury. Díky účinným a provozně efektivním dálkovým letadlům A330neo může skupina Saudia reagovat na rostoucí poptávku po mezinárodních letech v době postupného zotavení letecké přepravy po pandemii covid-19.
Posílení odolnosti globálních leteckých řetězců skrze nové strategické spolupráce
Partnerství Airbusu se Saúdskou Arábií ilustruje význam diverzifikace dodavatelských řetězců v současné geopolitické realitě. Orientací na stabilní alternativní zdroje materiálů, jako je právě nově vytvářená kapacita titanu v Saúdské Arábii, mohou letečtí výrobci efektivněji zvládat budoucí krize nebo politická omezení. Současně Saúdská Arábie upevňuje svou pozici vlivného hráče nejen v oblasti dodávek strategických komodit, ale i v samotném letectví. V příštích letech podobné dohody pravděpodobně stále porostou na významu pro udržení plynulosti výroby a uspokojení opět rostoucího globálního trhu s letadly.
Zdroje: AeroTime, Bloomberg