Dánské F-35 poprvé ostře zasahovaly – zachytily ruský Il-20 nad Baltem

02.04.2025 6 příspěvků

Dánské královské letectvo zaznamenalo první ostré nasazení stíhacích letadel F-35A. Stroje úspěšně identifikovaly ruský průzkumný letoun nad Baltským mořem.

Dánská F-35 a Ruský Il-20
Dánská F-35 a Ruský Il-20 (Zdroj: Royal Danish Airfoce)

Dánské královské letectvo (RDAF) dosáhlo nového významného milníku, když jeho nejmodernější stíhací letouny F-35A vůbec poprvé uskutečnily ostrou misi v rámci služby rychlé reakce (Quick Reaction Alert, QRA). Cílem mise bylo zachycení ruského průzkumného letounu Iljušin Il-20 (s kódovým označením NATO „Coot-A“) nad Baltským mořem.

F-35 v akci: Jak probíhalo první ostré nasazení?

Letouny F-35A vzlétly ze základny Skrydstrup v jižním Jutsku. Díky informacím poskytovaným pozemními radarovými systémy dánské stíhačky rychle a účinně vizuálně identifikovaly ruský Il-20. Tento letoun, využívaný ruskými silami pro radioelektronické průzkumné mise, působil v mezinárodním vzdušném prostoru v rámci dánské oblasti bezpečnostního zájmu nedaleko ostrova Bornholm. Dánští piloti po splnění všech předepsaných procedur pro mírové zachycení (Standard Operational Procedure – SOP) letadlo monitorovali a následně se vrátili na základnu.

Ministr Poulsen: F-35 posilují suverenitu Dánska i bezpečnost NATO

Strategický význam této události podtrhl dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen: „Je naprosto nezbytné, aby naše stíhačky aktivně chránily dánskou suverenitu vždy, když se ruské vojenské letouny přiblíží k našemu vzdušnému prostoru. S nasazením nových strojů F-35 nyní máme k dispozici to nejmodernější vybavení, které posiluje naši obrannou kapacitu a zároveň zvyšuje odstrašující účinek celé Severoatlantické aliance.“ Toto vyjádření přichází v době přetrvávajícího napětí v Baltské oblasti, zejména po ruské invazi na Ukrajinu.

Přechod z F-16 na F-35 naplno zahájen

Dánské letectvo oficiálně zahájilo nasazení F-35 do služby rychlé reakce (QRA) od 1. dubna 2025. Posádky však byly připraveny již před tímto termínem, což umožnilo provedení první ostré mise už koncem března. To odráží rychlejší průběh přezbrojení, než byl původně očekáván. Generálporučík Jan Dam, velitel dánského letectva, zdůraznil: „Náš přechod k F-35 již není pouze o výcviku a seznamování se s novou technikou. Nyní jsme ve fázi, kdy tyto letouny plnohodnotně přispívají k operačním úkolům. Na to jsme právem hrdí.“

V současnosti má Dánsko ve výzbroji 17 letadel typu F-35A ze celkových 27 objednaných kusů, které začaly být dodávány od roku 2021. Do konce roku 2025 se očekává plné stažení starších strojů F-16 z operační služby.

Zavádění F-35 provázely náročné přípravy infrastruktury a personálu

Začlenění nových stíhaček do struktury dánského letectva vyžadovalo obrovské úsilí, zejména v oblasti výstavby potřebné infrastruktury, logistiky i školení personálu. Generálporučík Dam zdůraznil, že šlo o komplexní výzvu: „Vybudování rozsáhlého komplexu pro F-35 a s tím související příprava techniků, plánovačů, zbrojních specialistů a pilotů, to vše při postupném vyřazování strojů F-16, nás stálo velké úsilí. Nicméně tyto výzvy jsme úspěšně překonali a jsme nyní schopni efektivně plnit operační úkoly.“

Dánsko trvá na pokračující nákupu dalších F-35 i přes diplomatické turbulence

Přestože nedávná diplomatická napětí mezi Dánskem a USA (způsobená mimo jiné bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho kontroverzními výroky ohledně Grónska) postavily otázku budoucí vojenské spolupráce do citlivého světа, dánská vláda nadále jasně podporuje spolupráci s USA a hodlá rozšiřovat flotilu F-35. Ministr obrany Poulsen toto rozhodnutí hájí: „Vzhledem ke strategickým požadavkům naší obrany je zcela logické, abychom pokračovali v pořizování dalších stíhaček F-35. Ustupovat od tak dlouhodobé a osvědčené spolupráce se Spojenými státy by bylo naprosto nereálné a chybné."

Nasazením F-35 Dánsko výrazně posílilo obranu Baltského regionu v rámci NATO

Zavedení nových stíhacích letadel podstatně zvyšuje nejen schopnost samotného Dánska, ale také obranyschopnost celé aliance. Dočasný náčelník ozbrojených sil generál Michael Hyldgaard uvedl: „F-35 poskytují strategickou výhodu, díky níž můžeme účinněji odstrašovat potenciální hrozby, bránit své území a posilovat spolupráci v rámci NATO i s partnery programu F-35."

Zdroj: Aviationist.com, Forsvaret.dk

Mohlo by vás zajímat

Témata

NATO


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Důležitá akce

Včera v 14:35 Zdeněk Doležal

 Dánští piloti po splnění všech předepsaných procedur pro mírové zachycení (Standard Operational Procedure – SOP) letadlo monitorovali a následně se vrátili na základnu.

To letadlo monitorovali i ze země, tak proč tam letěli.

Odpovědět

Asi chyba, ale článek dobrej.

Včera v 14:55 Miloslav Mareda

 Přestože nedávná diplomatická napětí mezi Dánskem a USA (způsobená mimo jiné bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho kontroverzními výroky ohledně Grónska)...Tak on už odstoupil?

Odpovědět

Zachycení

Včera v 15:07 Karel Kacaba

Jen dotaz: porušila ruská stíhačka nějaká pravidla? Proč byla zachycena, pokud tomu tak nebylo? Proč nebyla sestřelena, pokud tomu tak bylo?

Odpovědět

Tak to meli Danove stesti

Včera v 16:33 Martel

Tak to meli Danove sakra sresti, ze bylo hezke pocasi. Kdyby byla do 50 mil bourka. To by museli pozadat Cernochovou a Pekarovou, aby nastartovaly stihaci kostata.

Odpovědět

Zachycení sovětského IL 20 dánským Fš5.

Včera v 16:36 Novák

To je ale bomba, hodná Nutelínových pisálků, F35 dohnalo 70 let starý sovětskýaeroplán.

Určitě vyhrajeme Třetí světovou.

Odpovědět

Hrdinové

Včera v 21:02 Jarda

To muselo být strašně složité. Za takový čin by si zasloužili Zlatou hvězdu hrdiny EU.

Odpovědět

Přidat komentář