Česká republika nevyužije nabídku americké soukromé společnosti Axiom Space na let do vesmíru pro českého stíhacího pilota, majora Aleše Svobodu. Novinářům to minulou středu (6. 12.) řekl šéf odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací na ministerstvu dopravy JUDr. Václav Kobera. Úředník, který byl např. zvolen v r. 2021 předsedou správní rady nedávno ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze, tedy muž nemalých pravomocí.
Při této příležitosti tehdy mj. uvedl, že „Česká republika je čím dál víc vidět na mapě států zabývajících se kosmickými aktivitami, což ukazuje na rostoucí kapacity našeho průmyslu, úroveň vědy a také na to, že se jako stát stále více orientujeme na oblasti s vysokou přidanou hodnotou, právě takovou, jakou přinášení kosmické aktivity...“ Pilotované lety, které patří ke špičkovým aktivitám kosmického výzkumu zřejmě mezi ně nepatří.
Aleš Svoboda, člen záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA) se tak (zatím?) k pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nevydá. Důvod? Nejsou peníze. Vláda prý musí šetřit...
Pravda, zhruba desetidenní pobyt na ISS, které ve spolupráci s NASA a SpaceX organizuje Axiom, by nás přišel na nějakých 60 milionů dolarů (1,35 miliardy Kč), což není malá částka. Ovšem, žádná s oslovených evropských zemí, jejichž astronauti jsou v záložním týmu ESA (např. Švédsko či sousední Polsko), nemá hned v šuplíku 60 milionů dolarů, které může ihned investovat do kosmického letu. Nejsme Saudská Arábie, která při expedici Axiom 2 v květnu letošního roku zaplatila pobyt na ISS hned dvěma svým astronautům, Ali Alqarnimu, stíhacímu pilotu Royal Saudi Air Force a biomedicínské vědkyni Rayyanah Barnawi.
Samozřejmě, let našeho astronauta, by nemohl být financován z českého finančního příspěvku do tzv. volitelných programů ESA, neboť Axiom Space je sice firma, zaštiťující tyto krátkodobé expedice, ale na kosmických aktivitách také musí vydělat, neboť je jednou ze společností, které vyvíjí vlastní komerční orbitální stanici, která má být do r. 2027 připojena k ISS.
Chápu, že ministerstvo dopravy těch potřebných 60 milionů dolarů v šuplíku také nemá. Ale říká se, že kdo hledá, tak najde. Zdá se, že aparát ministerstva, přes zájem projevený údajně samotným ministrem Kupkou, prostě nehledal... Za to Poláci hledali a našli. Pochopili nejen možné vědecké a inovační možnosti takového kosmického letu, ale také to, že je to do značné míry prestižní záležitost pro stát, jako jsme my, nebo právě Polsko.
My zřejmě spíme na vavřínech státu, který má v osobě Vladimíra Remka vizitku země, která je po Sovětském svazu a USA třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru. A Remek je také pokládán za prvního Evropana ve vesmíru. Jenomže to vše se stalo už před 45 lety.
Poláci také mají ze stejného roku 1978 svého kosmonauta, již zesnulého Miroslawa Hermaszewského, ale nabídky Axiomu se dokázali hned aktivně uchopit. Takže v expedici Axiom v r. 2025 poletí jejich záložní astronaut ESA, inženýr Sławosz Uznański. Na vedlejším křesle Crew Dragonu od SpaceX by tak mohl sedět Aleš Svoboda. Kdybychom se jako Poláci dokázali pochlapit. Nebo jako Turecko, Itálie či Švédsko, tedy státy, které komerční let svým astronautům zaplatí...
Pravda, jiskra naděje zůstává. Kobera nevyloučil, že by Česká republika mohla podobnou nabídku dostat od Axiomu či jiných společností i v budoucnosti. Podle něj by se financování mohlo řešit prostřednictvím spolupráce se soukromým sektorem (No to je nápad! Že nepřišel dříve?). Na misi by tak měly přispět firmy, například ze zbrojního, leteckého průmyslu. A něco by mohl přihodit i ČEZ, co říkáte?
„Pokud se zapojíme do pilotovaných letů a misí na ISS, a tím myslím teď, ne někdy v budoucnosti, tak nám nic neujede a můžeme toho být součástí. Nejde jen o prestiž a technologický rozvoj, je to také velký byznys. Pokud se nezapojíme, budeme moct jen zpovzdálí koukat,“ uvedl Svoboda pro Aeroweb letos v červenci.
Aleš Svoboda byl na začátku roku hostem Hangáru Standy Vojtíška. Tehdy ještě jako uchazeč o místo v záložním týmu (Zdroj: Aeroweb)
Po oznámení JUDr. Kobery, že vláda nabídku odmítla, Svoboda jen konstatoval, že to bohužel očekával. A dodal: „Je to rozhodnutí na politické úrovni. Já se nemůžu vyjadřovat, jaké mají priority na ministerstvech či na vládní úrovni.“
Bylo by poněkud pikantní, kdyby se stal druhým českým astronautem tanečník Yemi A.D., který byl vybrán k obletu Měsíce japonským miliardářem Yusakou Maezawou v Muskově obří Spaceship. Pravda, původně se měl Maezawa vydat se svou partou umělců k Měsíci už letos, ale termín se stále posouvá.
Ne že bych to Yemimu nepřál. Ale je přeci jen rozdíl mezi turistickým obletem Měsíce nebo vědeckou expedici, která může přinést i milionové hodnoty příslušné zemi.