Umělá inteligence má pomoci astronautům například při manévrování nebo provádění experimentů. Otestovat chce systém pro program Lunar Gateway, vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce. Ta má sloužit jako podpůrné centrum pro plánovaný návrat na měsíc v rámci mise Artemis III v roce 2024.
O programu se při projevu na setkání Ústavu elektrických a elektronických inženýrů (IEEE) rozmluvila doktorka Larissa Suzukiová, technická ředitelka Googlu a hostující výzkumník v NASA Jet Propulsion Laboratory: „Myšlenkou (programu) je dostat se do bodu, kdy budeme mít konverzační interakce s vesmírnými loděmi a ony budou nám komunikovat hrozby a zajímavá zjištění ve sluneční soustavě i za ní.“ Samotná NASA na toto návazala v prohlášení na webu svého programu Small Business Innovation Research (SBIR) & Small Business Technology Transfer (STTR), kde kladla důraz na vývoj technologie, která bude fungovat bez lidského zásahu na dlouhých misích bez posádky.
Nejde přitom o první pokus implementovat umělou inteligenci do vesmírných strojů. Loni se kvůli tomu spojil Lockheed Martin, Webex a Amazon ke spolupráci na programu Callisto, technologii pro lodě Orion vycházející z umělé asistentky Amazonu Alexy. Callisto bylo součástí letu bez posádky Artemis I v listopadu a testy prokázaly přínos technologie pro posádku ISS.