Apollo 8: Vánoční pozdravy od Měsíce

24.12.2018 2 příspěvky

Vánoce lidé slaví různými způsoby a na různých místech. Před rovným půlstoletím si trojice pozemšťanů, posádka lodi Apollo 8, poprvé vyzkoušela, jaké je to strávit Štědrý den mimo hranice rodné planety.

Apollo 8: Vánoční pozdravy od Měsíce
Apollo 8: Vánoční pozdravy od Měsíce (Zdroj: Aeroweb.cz)

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Před 50 lety se poprvé vydali lidé k jinému nebeskému tělesu, k Měsíci. Psal se 21. prosinec 1968 a v kosmické lodi Apollo 8 mířili do neznáma astronauti NASA Frank Borman, Čechoameričan James Lowell a William Anders.

Apollo
Obrázek Wikipedia.org

Byly to úžasné chvíle a prožíval je snad celý svět. O vánočním čase, ve dnech tradičních církevních svátků, symbolizujících rodinou pohodu, lásku k bližnímu a mír, se poprvé v historii planety zvané Země odvážili lidé zamířit ke hvězdám. Přesněji řečeno, k našemu věrnému souputníku, Měsíci. Dokonce konzervativní londýnské Timesy přinesly poprvé barevnou fotografii: zeměkouli vyfocenou od Měsíce… Byl prosinec 1968 a i my v Praze jsme ještě mohli bez cenzury sledovat něco tak úžasného, jako byl první kosmický let mimo ochranou náruč rodné planety.

První lidé u Měsíce (z leva): Frank Borman, William Anders a James Lowell/foto NASA
První lidé u Měsíce (zleva): Frank Borman, William Anders a James Lowell / Foto NASA

Let trojice astronautů, kterou poprvé vynesla superraketa Saturn 5, probíhal až překvapivě hladce. 24. prosince začalo Apollo kroužit kolem šedavé koule zvané Měsíc. A z lunární oběžné dráhy ze vzdálenosti téměř 400 tisíc kilometrů se k nám právě na Štědrý den, kdy Apollo 8 Měsíc oblétalo podruhé, nesla tato slova astronautů: „Blížíme se k západu Slunce tady na Měsíci, a posádka Apolla 8 má připraveno poselství pro všechny lidi dole na Zemi …“ A Will Anders pokračoval: „Genesis, kapitola první, verš 1-10. Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země pak byla pustá a tma byla nad propastí a Duch Boží se vznášel nad vodami. I řekl Bůh: Budiž světlo. A učiněno jest světlo. I viděl Bůh světlo, že bylo dobré; a oddělil světlo od temnosti…“ A před zraky miliónů lidí na Zemi se na televizních obrazovkách objevuje předěl světla a tmy na Měsíci – terminátor…

Planeta Země vychází nad Měsícem… Foto: NASA/Apollo 8
Planeta Země vychází nad Měsícem… / Foto William Anders, Apollo 8

Přiznávám, byl jsem vychován jako ateista, ale slova z Genesis pronášená od Měsíce mne podobně jako miliony lidí zde na Zemi připadala v tu chvíli jako součást nějakého posvátného obřadu. Zejména když četbu ukončil velitel lodi Frank Borman slovy: „A od posádky Apolla 8: dobrou noc, hodně štěstí, krásné Vánoce a Bůh vás ochraňuj, všechny na boží Zemi…“

Neplánovaný let

Přitom se tento let neměl vůbec konat. Plány NASA s ním vůbec nepočítaly. Tím spíše, že šlo teprve o druhý pilotovaný let měsíční lodi programu po Apollu 7, které (11.–22. října 1968) kroužilo pouze kolem Země. Osmička měla původně také létat jen kolem Země a vyzkoušet manévry s lunárním modulem. K rozhodnutí vedení NASA proházet posádky a plánovaný program vedly pak dva důvody: Jednak potřebný lunární modul ještě nebyl k dispozici, zato raketa Saturn 5 ano. A za druhé, což byl možná nejpádnější důvod ke změně programu, byla hrozba, že Sověti se vydají k Měsíci dříve než Američané. Od jara 1968 totiž „bombardují“ Měsíc svými kabinami ZOND, což byly bezpilotní, původně lunární sojuzy LOK-1 (Lunyj Orbitalnyj Korabl -1), které měly sloužit k dopravě kosmonautů na oběžnou dráhu Měsíce (nikoliv k přistání!). Zdálo se, a nikoliv neoprávněně, že se Sovětům podaří Měsíc obletět dříve, než se tam Američani vypraví. Faktem je, že k takovéto akci se ve Hvězdném městečku připravovaly posádky v tomto složení:

1. velitel Alexej Leonov, palubní ing. Oleg Makarov
2. velitel Valerij Bykovský, palubní ing. Nikolaj Rukavišnikov
3. velitel Pavel Popovič, palubní ing. Georgij Grečko

Kabina ZOND míří k Měsíci (credit: wikimedia.org)
Kabina ZOND míří k Měsíci / Obrázek Wikipedia.org

Sověti navíc dokázali Američany řádně poškádlit. Tak například už v březnu 1968 odborníci NASA zachytili hlas sovětského kosmonauta Pavla Popoviče z paluby kosmické lodi Zond-4, která právě oblétávala Měsíc. V USA byli v šoku – Rusové letí na Měsíc! Byl to první sovětský pokus o oblet lodí LOK-1 po prosté návratové dráze. Zond-4 startoval 2. března a až na to, že při návratu na Zemi mířil zcela mimo sovětské území, a proto řízeně explodoval cca 10 km nad povrchem, provázela jeho let docela zábavná historka.

Kosmonaut Pavel Popovič, který byl zařazen do jedné z lunárních posádek vyprávěl: „Vymysleli jsme tehdy takovou malou zlomyslnost – takový fórek – nastavili jsme vysílač na retranslaci a když byl ZOND v dosahu sledovací stanice Jevpatoria na Krymu, řekl jsem pár slov a ty se od Měsíce odvysílaly zpět. V zásadě šlo o měření zpoždění signálů… Za tři sekundy jsme na Zemi uslyšeli můj hlas. Škoda, na Měsíci jsem, bohužel, nebyl…“

Celé to mělo zajímavý dopad – tehdy byl v USA presidentem Richard Nixon. A jeho poradcem pro otázky kosmonautiky byl jistý Frank Borman. Později, když přiletěl do Moskvy, dostal právě Popovič za úkol ho přivítat. „Když mne uviděl,“ vzpomínal Popovič, „s úsměvem mi pohrozil: Ty kosmický chuligáne! Povídám – Franku, o co jde? - No, sedím takhle v březnu ve své kanceláři a najednou zvoní prezidentský telefon, říká Borman. A Nixon se ptá: Franku, jakto, že Popovič mluví z Měsíce? Byl jsem taky šokován a povídám: Vydržte pár minut, já se zorientuji, zjistím to… Celá situace vznikla tak, že naše sledovací stanice zaslechly tvůj hlas od Měsíce a někdo to hned telefonoval prezidentovi! - Tak jsme se tomu zasmáli a Frank mne proto tituloval kosmickým chuligánem. Pravdou je, že rychle zjistili, že hlas šel nejprve z Jevpatorie a pak teprve zpátky a náš 'kosmický fórek' prokoukli…“

Kdo bude první?

11. října 1968 sice odstartovala záložní posádka Apolla 1 Walter Marty Schirra, Ronnie Walter Cunningham a Don Fulton Eisele k prvnímu pilotovanému letu kabiny Apollo kolem Země pod názvem Apollo 7, ale mezi tím se v září a pak v listopadu připomněli Sověti. Vyslali k Měsíci Zond 5 a Zond 6 – automatické verze LOK, čímž ovšem Američany pěkně nabudili.

Navíc na Bajkonuru už stála připravena další raketa Proton se „Zondem“ v pilotované verzi a CIA pravidelně bombardovala Washington informacemi, že Rusové poletí na Měsíc ještě na podzim. NASA proto přeplánovala další průběh programu Apollo, a tak došlo na první, památný vánoční let Apolla 8 k Měsíci…

Apollo 8 na Měsícem /montáž NASA
Apollo 8 na Měsícem, montáž NASA / Obrázek nasa.org

Mohli tam být Leonov s Makarovem jako první? Toť otázka. Raketa i loď byly připraveny, alespoň k prostému obletu Měsíce. „I když jsme už tušili, že nebudeme na Luně první, chtěli jsme ji alespoň jako první obletět pomocí Čelomejovy rakety UR 500/Proton,“ vzpomínal tehdejší ruský hlavní konstruktér Vasilij Mišin. „Raketa byla připravena, ale nikdo se do ní neodvážil posadit lidi. Od Měsíce se totiž vrátily v pořádku na Zem jen tři tzv. Zondy.“

Alexej Leonov, který tehdy vedl tým lunárních kosmonautů mi řekl: „Nevím, čeho se pořád báli. My jsme byli připraveni. Pilotovanou loď bychom dokázali vrátit na Zem. Jenomže byrokrati odkládali start tak dlouho, až byl Borman se svými hochy v prosinci 1968 u Měsíce dřív. My jsme klidně mohli startovat k obletu Měsíce už v létě 1968! Pravda, už tehdy nám bylo jasné, že přistát na Měsíci před Američany asi nedokážeme. Proto jsme potřebovali alespoň ten oblet. Alespoň oblet... A to, na rozdíl od přistání, realizovat šlo.“

Pro Rusy je Měsíc dodnes bolavou záležitostí. Naše debata s Leonovem, které asistoval i kosmonaut-konstruktér Viktor Savinych, skončila jeho slovy: „Nesypte do rány sůl…“  Ano, i dnes to Rusové těžko nesou, že na Měsíci nebyli. Jejich superraketa N1 nikdy řádně neodstartovala a počátkem 70. let byly všechny plány na pilotovanou lunární expedici skrečovány včetně vybudování stálé lunární vědecké základny. Nicméně je faktem, že nebýt sovětského „odstřelování“ Měsíce v průběhu osmašedesátého roku, Apollo 8 by 21. prosince před 50 lety nestartovalo. Na lunární orbitu by se pak vydalo až Apollo 10 s lunárním modulem Snoopy, předcházející přistání Eaglu z Apolla 11 s Armstrongem a Aldrinem půl roku poté.

Rozesmátí hrdinové Apolla 8 po návratu na Zemi: Borman, Lowell, Anders/foto NASA
Rozesmátí hrdinové Apolla 8 po návratu na Zemi: Borman, Lowell, Anders / Foto NASA

I v případě vánočního letu Apolla 8 se prokázalo, jakou roli hrála v 60. letech politická prestiž USA a SSSR. Let měl ale nejen propagandistický význam. Astronauti pořídili stovky perfektních snímků lunárního povrchu včetně vybraných ploch pro přistání a navíc, podle nečekaných zhoupnutí oběžné dráhy se podařilo identifikovat lokality, kde měla měsíční hmota velkou hustotu, a tudíž i přitažlivost, tzv. mascony. Což se pak výrazně uplatnilo při plánování budoucích výsadků na Měsíci. 

Ano, bylo to úžasné a lidé byli nadšeni. Brzy na to exceloval Frank Borman v tehdejší Československé televizi, a tak jsem i já měl tu možnost potřást si s ním rukou. Ještě mám schovanou v plastu zatavenou „flešku“ agentury Reuters s podpisem Franka Bormana: „Apollo 8 zapálilo motory a vzalo kurs k Měsíci…“ Bormanův podpis už téměř vyblednul… Podobně, jako vybledly a zmizely velkolepé plány NASA na kolonizaci Měsíce či na let k Marsu.

A my se bohužel stále motáme pouze na oběžné dráze kolem matičky Země. Co dělat, entuziasmus otců kosmonautiky a velmocenská rivalita studené války jsou nenávratně pryč.

Mohlo by vás zajímat

Stanislav Kužel

Letecký fanda, kitař a novinář, který patří k dlouholetým popularizátorům vědy, techniky a kosmonautiky v rozhlase či řadě časopisů. S řadou kosmonautů či astronautů se znal a zná osobně ze své rozhlasové éry, reportoval např. i kosmický let Sojuz-Apollo, start Vladimíra Remka či Jean-Loup Chrétiena. Jako první Čech si vyzkoušel simulátor kosmické lodi Sojuz (1975). Standa Kužel je i autorem několika knih: Kosmonautika za oponou (2015), Kosmonauti Nula (2017), nejnověji pak Hvězdné války - Jak velmoci bojovaly o vemír (2020), dále science-fiction – viz antologii Slovník české literární fantastiky a science-fiction (Ivan Adamovič, Praha 1995), povídek (viz Ikare či výběr Kříšťálové sféry) a řady populárně-vědeckých článků z různých oborů. Na letiště to má kousek a když s ním někdo odstartuje, rád se drží kniplu.


Témata

Kosmonautika


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Názvy Sojuzů

26.12.2018 v 0:39 Darek

Díky za pěkné připomenutí. Je zajímavé, že všichni tři členové posádky mohou 50-leté výročí letu opravdu oslavit. Všimnul jsem si nejspíš nesrovnalosti u názvu "Zondů" (4-8), myslím, že název LOK byl používán u misí využívajících rakety N-1 a byl to Sojuz s orbitálním modulem, LK byl pak modul přistávající na Měsíci. Program byl označen L3. Zmíněné "Zondy" startovaly pomocí Protonů-K a pro program pasivního obletu se používá název L1, kosmická loď měla označení 7K-L1 a neměla orbitální modul, jak je i vidět na přiloženém obrázku. Nevzpomínám si, žebych v literatuře viděl u tohoto programu označení lodě LOK.

Odpovědět

Zondy

03.01.2019 v 10:19 Radek

Leonov sice lituje, že neletěl, ale žádná sranda by to nebyla. Kdyby po prvním víceméně úspěšném Zondu 5 (balistické přistání s nejméně 12g, možná víc - ví někdo kolik? do Indického oceánu místo do SSSR) letěl v Zondu 6, nezabránil by ztrátě tlaku v kabině (takže by několik hodin seděli v uzavřených skafandrech v kabině), ani selhání hlavního padáku, takže by při pádu kabiny museli otevřít nouzový východ a ve skafandru lézt ven a skákat s nouzovým padákem (Zondy 7K-L1 kvůli úspoře hmotnosti neměli záložní padák pro celou kabinu, ale osobní padáky posádky a průlez v místě záložního padáku kabiny). Otázkou je, jestli by to oba stihli a jestli by padáky správně fungovali, když by před tím byli několik hodin ve vakuu. Kdyby letěli až v dalším Zondu (v prosinci těsně před Apollem 8), selhal by druhý stupeň a nouzové přistání kabiny opět těžké přetížení při balistickém přistání. Ke zrušení pilotovaného letu Zondu v prosinci vedly téměř jistě technické problémy buď nosiče, nebo lodi. V lednu pak rozumné přesvědčení, že riziko je příliš veliké a po Apollu 8 na orbitě Měsíce už pouhý průlet a návrat k Zemi nebyl dostatečným důvodem.

Odpovědět

Přidat komentář