Společnost Isar Aerospace se sídlem v německém Mnichově se připravuje na klíčový milník v evropské kosmonautice – historicky první komerční orbitální start provedený přímo z území kontinentální Evropy. Start rakety Spectrum z norského kosmodromu Andøya musel být v pondělí odložen kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, konkrétně kvůli silnému větru.
Nový termín pro start mise, označené jako „Going Full Spectrum“, stanovila společnost Isar Aerospace na čtvrtek v 7:30 EDT (tedy 12:30 středoevropského času). Úspěch tohoto prvního testovacího letu by mohl výrazně posílit postavení Evropy v rychle se rozvíjejícím sektoru komerčních kosmických služeb.
Bez nákladu, přesto zásadní test: proč Isar sází na reálné lety
Spectrum pro svůj první orbitální let nenese žádný zákaznický náklad. Slouží především jako komplexní test všech kritických systémů rakety. „Nespoléháme se pouze na dlouholeté počítačové simulace, které by nám teoreticky zajistily dokonalost hned na první pokus, ale dáváme přednost získávání dat a zkušeností přímo z reálného letu,“ uvedl na svém LinkedInu generální ředitel a spoluzakladatel Isar Aerospace Daniel Metzler. Motto společnosti je výstižné: „Odstartovat. Učit se. Opakovat.“
Získaná data mají posloužit k rychlejší optimalizaci designu raketových systémů a eliminaci potenciálních problémů před starty s cenným zákaznickým nákladem.
Raketa Spectrum – konkurenceschopná alternativa k současným nosičům
Spectrum je dvoustupňová raketa schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu Země náklad až 1 000 kilogramů. Měří zhruba 28 metrů na výšku a má průměr 1,8 metru. Let rakety zajišťují motory typu Aquila (devět motorů pro první stupeň a jeden motor pro druhý stupeň), jejichž palivem je kapalný kyslík a kapalný propan. Celková zásoba paliva činí 40 tun.
Přestože je raketa Spectrum aktuálně určena pouze k jednorázovému použití, představuje důležitý evropský příspěvek v oblasti menších raket, určených pro dopravu malých a středně velkých satelitů. Tyto tržní segmenty jsou v současnosti globálně ovládány raketami Falcon 9 společnosti SpaceX, které díky své znovupoužitelnosti drží hlavní podíl na trhu.
Strategický význam pro Evropu i budoucí kosmická autonomie
Evropská kosmonautika dlouhodobě závisí na nosičích řady Ariane, provozovaných konsorciem evropských společností v čele s francouzskou společností Arianespace. Tyto rakety však startují převážně z jihoamerického kosmodromu ve Francouzské Guyaně a nejsou znovupoužitelné. Úspěch rakety Spectrum by Evropě zajistil nejen alternativní možnost startu přímo z evropského kontinentu, ale znamenal by také větší flexibilitu, konkurenceschopnost a dlouhodobou strategickou autonomii v kosmickém průmyslu.
Isar Aerospace disponuje silným finančním zázemím. Firma získala investice ve výši přes 435 milionů amerických dolarů od soukromých investorů, německé vlády i Inovačního fondu NATO. Evropská kosmická agentura (ESA) zároveň poskytla firmě milionové dotace prostřednictvím svého programu Boost, který cílí na podporu nových komerčních poskytovatelů kosmických služeb.
Hlasy politiků i expertů: budoucnost Evropy se pojí s vesmírnými technologiemi
Podporu a význam rakety Spectrum podtrhují také zástupci ESA a evropských vlád. „Bez ohledu na výsledek pokusu, nadcházející let rakety Spectrum vstoupí do dějin jako první komerční orbitální start z kontinentální Evropy,“ připomíná Josef Aschbacher, generální ředitel ESA.
Philippe Baptiste, francouzský ministr pro výzkum a vysokoškolské vzdělávání, zdůrazňuje zásadní úlohu vesmírných technologií pro budoucí strategickou nezávislost Evropy: „Chceme-li uchovat naši nezávislost, bezpečnost a suverenitu, musíme disponovat prostředky strategické autonomie. A vesmír je zcela zásadní součástí tohoto úsilí,“ uvedl Baptiste.
Po první misi: komerční zakázky a pravidelné lety na oběžnou dráhu
Po chystaném testovacím letu Spectrum zahájí společnost Isar Aerospace pravidelné komerční mise, v první fázi především pro Německou kosmickou agenturu DLR. Společnost již také podepsala dlouhodobou smlouvu s Norskou kosmickou agenturou o vynášení družic určených k monitorování Arktického oceánu. Starty v rámci této smlouvy jsou plánovány z norského kosmodromu Andøya minimálně do roku 2028.
Spectrum jako klíč k evropské kosmické budoucnosti
Start rakety Spectrum je zásadní krok pro Evropu směrem k samostatnosti na poli komerčních vesmírných letů a může sehrát důležitou roli v dalším vývoji celého trhu. Isar Aerospace má ambici výrazně rozšířit své aktivity a výrobní kapacity – cílem společnosti je produkovat v příštích letech až 40 raket ročně přímo ve výrobě nedaleko Mnichova.
Podle zástupců ESA by úspěšný první let mohl otevřít novou kapitolu v dějinách evropského kosmického průmyslu a konkurenceschopnost Evropy na globální úrovni.
Zdroj: Flying Magazine, European Space Agency, Isar Aerospace