Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil 18. března 2025 významné navýšení a urychlení zakázek stíhacích letounů Dassault Rafale. Součástí tohoto kroku bude také opětovné zařazení tradiční letecké základny Luxeuil-Saint-Sauveur do aktivní role v rámci francouzského systému jaderného odstrašení.
Luxeuil opět centrem francouzské jaderné obrany
Ve svém projevu ve východofrancouzském Luxeuilu Macron odhalil infrastrukturní projekty, na jejichž realizaci Francie vynaloží celkem 1,5 miliardy eur. Tyto investice umožní umístění dvou nových letek Rafale a dvojnásobně zvýší počet zaměstnanců základny ze současných zhruba tisíce na přibližně dva tisíce vojáků a civilních pracovníků do roku 2035.
Bohatá historie Luxeuillské základny v jaderném odstrašení
Letecká základna Luxeuil má dlouhou tradici v rámci francouzské jaderné obrany. Jaderné kapacity zde byly rozmístěny od 60. let 20. století až do jejich stažení v roce 2011. V minulosti ze základny operovaly strategické bombardéry Mirage IV a legendární stíhačky Mirage 2000N, schopné nést jaderné hlavice ASMP.
Rafale F5 přinese zvýšené schopnosti a nové technologie
Modernizovaný Rafale F5, který Francie plánuje zavést do služby nejpozději do roku 2030, bude vybaven celou řadou nových pokročilých technologií. Mezi nejvýznamnější inovace patří bezpilotní bojový dron typu "loyal wingman", jehož vývoj vychází z demonstrátoru Dassault nEUROn. Tyto bezpilotní letouny budou schopné doplňovat úkoly pilotovaných strojů, poskytovat podporu a rozšiřovat bojové schopnosti v reálném čase.
Další klíčovou technologií projektovanou ve standardu F5 bude hypersonická střela ASN4G. Jde o nový typ jaderné střely s náporovým (ramjetovým) pohonem, jejíž zařazení do výzbroje se předpokládá do roku 2035. ASN4G výrazně vylepší dolet, rychlost a přesnost francouzských jaderných kapacit.
Současná struktura francouzských jaderných sil
Francouzské jaderné odstrašení dnes ze vzduchu zajišťuje přibližně 50 dvoumístných stíhaček Rafale B ze strategických vzdušných sil (Forces Aériennes Stratégiques – FAS), které působí ze základny Saint-Dizier-Robinson. Druhou komponentou jsou pak palubní stíhačky Rafale M, operující z letadlové lodě Charles de Gaulle, jež tvoří námořní síly jaderného odstrašení (Force aéronavale nucléaire – FANU).
Evropský rozměr francouzského rozhodnutí
Macronovy plány přicházejí v době intenzivních evropských debat o budoucnosti obrany kontinentu. Rostoucí jaderné hrozby ze strany Ruska a napětí ve vztazích s novou administrativou Donalda Trumpa v USA pomáhají formovat novou evropskou bezpečnostní realitu.
Francie díky svému nezávislému jadernému arzenálu stále více sehrává roli svébytné alternativy vůči Spojeným státům, a může tak přispět k posílení strategické autonomie Evropy.
Posílení francouzských vzdušných sil pro nové bezpečnostní výzvy
Rozhodnutí Paříže o navýšení počtu stíhaček Rafale a obnovení jaderných kapacit letecké základny Luxeuil-Saint-Sauveur jasně dokládá francouzské odhodlání čelit měnící se bezpečnostní situaci. Tento krok zároveň potvrzuje snahu Francie hrát aktivní roli při posilování bezpečnostních záruk pro evropský kontinent.
Zdroj: Dassault Aviation, Janes Defence, AeroTime