V současné situaci si jistě mnoho pilotů klade otázku, jak nevyjít ze cviku bez možnosti létat. Jednou z možností je pochopitelně i tzv. „virtuální létání“ na domácím počítačovém simulátoru. Proto jsme pro vás připravili porovnání těch nejznámějších softwarů včetně informací, co od takového simulátoru lze očekávat.
Microsoft Flight Simulator
Nelze začít ničím jiným než legendárním simulátorem od společnosti Microsoft, jehož historie se začala psát již v roce 1982 (Flight Simulator 1.0). Poslední vydaná verze nese označení „X“ a je vybavena autentickým modelem země, který umožňuje volné kdekoliv na planetě, a tedy i vlastní plánování traťových letů je možné dle vašeho výběru. Musíte však počítat s tím, že detailně zpracováno je pouze 38 letišť a 28 měst. Simulátor tyto nedostatky kompenzuje možností instalovat další doplňky od třetích stran, tj. letadla, letiště, detailní podklady krajiny, nový weather engine atd.
Microsoft Flight Simulator
Rok vydání: 2006 / poslední aktualizace: 2007 (Pozn.: Flight SImulator 2020 je ve vývoji, psali jsme ZDE)
Platforma: Microsoft Windows
Minimální požadavky: CPU 2 GHz a více, RAM 1 GB, grafická karta 128 MB a více, DirectX 9
Počet letišť: 24 000
Počet letadel: 18 (základní provedení)
Základní vlastnosti: vlastní nastavení počasí, simulace nouzových situací, ATC a okolní provoz, nastavení hmotnosti a vyvážení, možnost instalace doplňků
Lockheed Martin Prepar3D
Tento simulátor vznikl na základě prodeje licence na Microsoft ESP společnosti Lockheed, což je důvod, proč má „P3D“ stejný základ i zdrojový kód jako FSX. Hlavním rozdílem je, že P3D je stále vyvíjen, průběžně vylepšován a graficky odpovídá dnešním požadavkům na vysoké rozlišení textur. V případě tohoto simulátoru je zajímavý i fakt, že jej využívá letectvo USA a je dokonce v kombinaci s kvalitním hardwarem a ovladači certifikovatelný až na úroveň FAA FTD 4 a 5; v Evropě je využíván v simulátorech FNTP II MCC. Stejně jako u FSX je detailně zpracováno pouze několik velkých letišť, nicméně je znát posun v kvalitě generické krajiny a propracovanosti staveb. Stále je však nutné dokoupit kvalitnější letové modely letadel a detailně zpracovaná letiště.
Lockheed Martin Prepar3D
Rok vydání: 2011 / Poslední aktualizace: (v4.5) září 2019
Platforma: Microsoft Windows
Minimální požadavky: CPU 2,2 GHz a více, RAM 4 GB, grafická karta 2 GB a více, DirectX 11
Počet letišť: 23 000
Základní vlastnosti: vlastní nastavení počasí, simulace nouzových situací, ATC a okolní provoz, pokročilá 3D grafika, 64bitová verze, nastavení hmotnosti a vyvážení, možnost instalace doplňků
X-Plane 11
X-Plane je velmi často srovnáván s Prepar3D a lépe hodnocen v souvislosti se simulací letových a fyzikálních modelů a výpočtem aerodynamických sil. Jeden z viditelných rozdílů je detailnější zpracování předinstalovaných letadel či například nerovností vzletové dráhy. Stejně jako již zmíněné simulátory, X-Plane umožnuje volné létání po celém světě a široké možnosti nastavení letových podmínek. X-plane je prodáván i ve verzi, která disponuje FAA – ATD certifikací.
X-Plane 11
Platforma: Microsoft Windows, OS X, Linux
Minimální požadavky: CPU 3 GHz a více, RAM 8 GB, grafická karta 1 GB a více, DirectX 11
Rok vydání: 2011 / poslední aktualizace: verze: 11.41
Počet letišť: 35 000
Základní vlastnosti: vlastní nastavení počasí, simulace nouzových situací, ATC a okolní provoz, kvalitní fyzikální model, nastavení hmotnosti a vyvážení, možnost instalace dalších doplňků
Aerofly 2 Flight Simulator
Relativně méně známým simulátorem je Aerofly 2, který poskytuje podobné vlastnosti a graficky se velmi podobá P3D, avšak vzhledem k menšímu počtu aktivních uživatelů je k dispozici i nižší počet rozšíření.
Aerofly 2 Flight Simulator
Rok vydání: 2014
Platforma: Microsoft Windows, OS X
Minimální požadavky: CPU 2,4 GHz a více, RAM 4 GB, grafická karta 1 GB a více
Počet letišť: více než 300
FlightGear
FlightGear se od ostatních výše zmíněných softwarů odlišuje nejen tím, že je zcela zdarma, ale především se jedná se o open source multiplatformní letový simulátor. Uživatelé si tento simulátor mohou volně upravovat a přeprogramovat na různých operačních systémech. Tento simulátor vznikl v Kanadě jako projekt skupiny dobrovolníků, kteří jej začali vytvářet jako alternativu k simulátoru od Microsoftu. FlightGear je hojně využíván v akademické i vědecké sféře a jedním z jeho uživatelů je i NASA. Grafika celého simulátoru je na nižší úrovni než u P3D a X-Plane, stejně tak i scenerie jsou chudší.
FlightGear
První vydání: 1997 / poslední aktualizace: 2019
Platforma: Windows, Linux, OS X, FreeBSD
Základní vlastnosti: otevřená licence, možnost libovolných úprav, vlastní nastavení počasí, možnost instalace dalších doplňků
Doplňky a rozšíření pro simulátory
Vzhledem k tomu, že letecké simulátory jsou velmi oblíbených žánrem, objevilo se nepřeberné množství rozšiřujícího obsahu a vylepšení. Důvodem jsou různé preference uživatelů. Velmi obecně lze říct, že každý by chtěl mít v simulátoru to své oblíbené letiště i letadlo v co možná nejdetailnějším provedení.
Největším vývojářem těchto rozšíření je německá společnost Aerosoft. Kromě toho existuje mnoho freeware letišť a letadel včetně těch českých. Důležité je vždy brát v úvahu, pro který simulátor je daný doplněk určen, protože nejsou vzájemně kompatibilní.
V neposlední řadě je potřeba zmínit možnost létat online - na sítích sdružujících uživatele leteckých simulátorů a virtuální řídící letového provozu zažijete takřka realistický zážitek co se komunikace týče. Navíc karanténní situace jako tato nahrává i pořádání různých globálních eventů, kdy je v jeden čas virtuálními ATC pokryto a piloty využito tak velké území, že virtuální frekvence prakticky neutichnou.