Úvodem upřesním, že jsem byl doposud držitelem pouze omezené verze tohoto průkazu, tudíž mi nezbývalo nic jiného než poletovat „kolem komína“ a závidět těm, kteří mají tu možnost létat i do zahraničí. Závist mě nakonec nakopla k další návštěvě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).
PŘIPRAVTE SE NA ZKOUŠKU RTF!
Testy pro Všeobecný průkaz radiotelefonisty (VFL) + interaktivní příprava na ústní část zkoušky
Po zaplacení správního poplatku 600 Kč a zaslání přihlášky nezbývalo než čekat na přidělení konkrétního termínu zkoušky, na což má ČTÚ až tři měsíce. Při vědomí těch 300 kilometrů, které mě dělí od pražských Vysočan, jsem se orosil z představy, že bych z hlavního města odjel s prázdnou. Usednul jsem proto k internetu a začal hledat různé články a zkušenosti těch, kteří již zkoušku absolvovali. Články byly povětšinou staršího data a nebudily ve mně příliš důvěry v sebe samého, že bych tuto zkoušku mohl zvládnout. Jenže jak šel čas, změnily se postupy, osnovy a otázky použité při zkoušce, díky čemuž je složení samotné zkoušky jednodušší.
Týden před zkouškou jsem se začal připravovat. Několikrát jsem proklikal testy zde na Aerowebu, až jsem je byl schopen zvládat s průměrnou chybovostí 1-2 chyby. To je totiž maximum chyb, které je ještě přípustné pro postup z teoretických předmětů Radiokomunikační předpisy, Elektrotechnika a radiotechnika. U třetího testu z předmětu Radiokomunikační provoz jsou přípustné chyby 4.
Co ústní zkouška? Na tu už je příprava složitější. Učit se všechny fráze nazpaměť není to pravé ořechové. Já osobně jsem využil možnosti virtuálního létání po síti IVAO. Pokud si občas zapnete simulátor, je to jeden ze způsobů, jak si nacvičit používání jednotlivých frází s možností pohledu z pilotní kabiny a zároveň si pak lépe představíte simulovanou situaci u zkoušky. Pak už stačilo jen proletět předpis L10 Frazeologie, naučit se stupnici čitelnosti při zkoušce rádia, párkrát si poslechnout ATIS vyrazit na samotnou zkoušku.
Hurá do Prahy!
V pozvánce stálo zahájení zkoušky v 9:00. Protože nerad chodím pozdě, po osmé hodině jsem již stál před budovou ČTÚ. Podepsal jsem prezenční list a čekal jsem na devátou hodinu, kdy si nás přišla vyzvednout tajemnice zkušební komise a odvedla nás do zasedací místnosti. Čekal nás rychlý písemný test, na jehož napsání je časový limit dvě hodiny, což je dle mého až moc – už jen z důvodu, že nikomu z cca 20 zúčastněných samotné vyplnění netrvalo déle než 30 minut.
Po vyhodnocení testů, které bylo téměř okamžité, jsme byli postupně zváni k ústní zkoušce. Vzhledem k účasti tří zkušebních komisařů byl průběh hladký a rychlý. Ústní zkouška začala přečtením jednoho odstavce z předpisu L10, jeho přeložení volnou řečí a vyhláskování pár anglických slov hláskovací abecedou. Následovalo několik jednoduchých simulovaných situací, kdy bylo mým úkolem buď reagovat na příkazy ze strany řízení letového provozu, anebo hledat chyby v hlášení zkoušejícího. Nic zákeřného, jen standartní fráze a situace.
Následovalo složení tísňového volání, kdy došlo ve vysoké letové hladině k prasknutí čelního skla a nouzovému sestupu do FL100. Opět jednoduchá situace, žádné zbytečné záludnosti. Poslední částí zkoušky byl poslech ATISu a jeho interpretace. Byl vybrán ATIS z ruzyňského letiště, který rovněž neobsahoval žádné raritní informace a pojmy. Dokonce ani METAR obsažený v ATISu nebyl záludný, podle času vydání a teploty hádám krásné letní ráno. Nakonec už jen padla doplňující otázka, jaký je rozdíl mezi převodní výškou a hladinou, rozloučení a opuštění zkušební místnosti.
Asi za 10 minut po zkoušce jsem již přebíral svůj nový průkaz a opouštěl půdu ČTÚ. Suma sumárum, celá zkouška včetně čekání mně zabrala asi dvě hodiny, což mě mile překvapilo.
Ve výsledku bych tedy řekl, že samotná zkouška opravdu není tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Příjemné prostředí a pohodová zkušební komise tvoří výbornou atmosféru, která je důležitá pro její úspěšné složení.
Všem dalším žadatelům přeji hodně štěstí a na slyšenou na frekvenci!
Omezený/všeobecný průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby
Informace platné k 18. 10. 2018
Přihlášení na zkoušku
- úhrada správního poplatku 600 Kč (podrobnosti viz https://www.ctu.cz/spravni-poplatky-prukazy-zkousky)
- vyplnění formuláře a jeho osobní doručení / odeslání poštou spolu s průkazovou fotkou 35 x 45 mm a potvrzení o úhradě správního poplatku (viz https://www.ctu.cz/ziskani-prukazu-odborne-zpusobilosti-na-zaklade-zkousky)
Jak se připravit na zkoušku pro průkaz radiotelefonisty?
- uchazeči o omezený i všeobecný průkaz absolvují písemný test z veřejného seznamu otázek viz https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/2018_05_zkousky_otazky_v5_fin.pdf
- zkušební testy si lze vyzkoušet v naší aplikaci Pilotní testy přímo zde na Aerowebu
- uchazeči o všeobecný průkaz absolvují navíc ústní zkoušku dle následující osnovy:
- četba a překlad textu z předpisu L Frazeilogie nebo z AIPu z angličtiny do češtiny a naopak
- hláskování vybraných slov v anglické hláskovací abecedě,
- porozumění a vedení komunikace v anglickém jazyce mezi pilotem letadla vstupujícího do CTR a ŘLP
- poslech a zápis informační zprávy ATIS
- ověřuje se znalost: základních definic a ustanovení Předpisu L10/II, znalost a správná výslovnost používaných zkratek a Q-kódů (hlavně QDM a QDR)
- podrobně viz https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ustni_zkousky_prukazy_radiova_zarizeni_01-2018.pdf
PŘIPRAVTE SE NA ZKOUŠKU RTF!
Testy pro Všeobecný průkaz radiotelefonisty (VFL) + interaktivní příprava na ústní část zkoušky
Prodloužení průkazu
Ve lhůtě do nejméně 30 dnů před koncem platnosti stávajícího průkazu:
- úhrada správního poplatku 200 Kč
Ve lhůtě mezi 30 dny před koncem stávajícího průkazu a 1 rokem ode dne uplynutí konce platnosti již neplatného průkazu:
- úhrada správního poplatku 400 Kč
a v obou případech dále:
- vyplnění formuláře a jeho odeslání spolu s:
- potvrzením minimálně dvouleté praxe v období platnosti průkazu,
- kopií pilotního průkazu,
- průkazovou fotografií 35 x 45 mm,
- dokladem o úhradě správního poplatku,
- kopií stávajícího průkazu.
Podrobnosti viz https://www.ctu.cz/prodlouzeni-prukazu-odborne-zpusobilosti
Zdroj: ČTÚ (https://www.ctu.cz/prukazy-zkousky)