Americká společnost Boeing nedávno oznámila uzavření kontraktu s námořnictvem USA (U.S. Navy) v hodnotě 133,5 milionu dolarů. Hlavní náplní spolupráce je další vývoj a pokročilá integrace systémového softwaru pro námořní hlídkové letouny P-8A Poseidon. Součástí zakázky je rovněž rozvoj operačních schopností jihokorejských ozbrojených sil, cílem je posílení jejich schopnosti vést efektivní průzkum a protiponorkový boj v oblasti Indo-Pacifiku.
Podpora a modernizace: L3Harris získává dlouhodobý kontrakt NAVAIR
V září 2024 podepsala společnost L3Harris dlouhodobou smlouvu typu IDIQ („neomezený odběr / neomezené množství“) s americkým velením Naval Air Systems Command (NAVAIR). Předmětem kontraktu je technické zabezpečení, servis a modernizační údržba americké flotily strojů P-8A Poseidon. Modernizace letounů bude probíhat v technickém centru společnosti v texaském Wacu. První modernizovaný P-8 bude námořnictvím předán v průběhu roku 2025, přičemž celý modernizační projekt potrvá až do roku 2029. Ročně bude technologické středisko firmy L3Harris schopno zajistit servis až devíti strojů z celkového počtu přibližně 135 letounů.
P-8 Poseidon expanduje do Evropy: první stroje míří do Německa
V rámci posilování obranných schopností evropských partnerů NATO očekává německý Bundeswehr první dodávky letounů P-8A Poseidon již v srpnu 2025. Celkem osm objednaných strojů umožní Německu výrazně posílit schopnosti dálkového průzkumu, sledování a vedení protiponorkových operací. Akvizice probíhá prostřednictvím programu americké vlády Foreign Military Sales (FMS).
Pokročilé průzkumné technologie: AN/APY-10 a senzor AAS od Raytheonu
Jednou z klíčových předností Poseidonu je sofistikované elektronické vybavení. Patří mezi ně zejména radar Raytheon AN/APY-10 a výkonná opticko-infračervená senzorová věž Wescam MX-20HD, které dohromady poskytují pokročilou schopnost detekce a sledování cílů v široké oblasti. Dalším zásadním technologickým doplňkem je radarový systém Advanced Airborne Sensor (AAS), který pomocí technologie AESA umožňuje vytvářet podrobné trojrozměrné mapy z bezpečné vzdálenosti a zároveň dokáže přesně sledovat pohybující se cíle, například lodě nebo vozidla.
Nové elektronické obranné systémy: ASP pod výrazně zvýší ochranu Poseidonů
Od roku 2021 probíhá integrace nového obranného podvěsu Advanced Survivability Pod (ASP) od společnosti BAE Systems do výzbroje letounu P-8 Poseidon. Vývojová fáze programu pokročila v červnu 2024 přidělením zakázky na výrobu prvních tří operačních kusů ASP, a to v celkové hodnotě 40,7 milionu dolarů se zapojením výrobních kapacit v Nashua (New Hampshire), Austinu (Texas) a zázemím na americké základně Naval Air Station Patuxent River v Marylandu (Pax River). Podvěs ASP kombinuje detekci radiového záření (RF) a opticko-infračervených hrozeb, přičemž je vybaven moderními radiofrekvenčními protiopatřeními a vlečnou klamnou návnadou AN/ALE-55 (Fiber-Optic Towed Decoy). Stejný obranný systém používají i palubní stíhačky F/A-18E/F Super Hornet.
Zdroje: Aviationist, Naval News, BAE Systems