Britská armáda dosáhla významného milníku ve vývoji technologií určených k obraně proti stále většímu nebezpečí ze strany dronů. Nedávno proběhlo největší britské cvičení tohoto druhu, během něhož vojáci zlikvidovali roje malých dronů pomocí energetické zbraně využívající směrované vysokofrekvenční rádiové vlny (RF DEW), instalované na nákladním vozidle. Tento článek podrobně shrnuje její schopnosti, přínosy i další vývojové plány.
Armáda otestovala novou technologii v rozsáhlém cvičení
Testy se odehrály na vojenské základně Air Defence Range Manorbier v západním Walesu pod vedením 106. pluku královského dělostřelectva. V několika sériích testů vojáci sledovali, zaměřovali a úspěšně sestřelili více než sto bezpilotních letounů. Výsledky jasně prokázaly unikátní schopnosti systému RF DEW, a především jeho užitečnost při obraně proti dronům útočícím v rojích.
Operátoři oceňují snadnou obsluhu a možnost dalšího vývoje
Seržant Mayers, zkušený operátor bezpilotních prostředků britské armády, byl prvním britským vojákem, který RF DEW v praxi použil k sestřelení dronů. „Jde o velmi zajímavý a efektivní nástroj. Naučit se jej ovládat bylo rychlé a jeho použití intuitivní. Věřím, že v případě dalšího vývoje a zvýšení dosahu i výkonu může být tato technologie skvělým prvkem naší vrstvené protivzdušné obrany,“ uvedl po cvičení.
Vrstvená protivzdušná obrana – RF DEW doplňuje raketové systémy
Obranné plány počítají s využitím RF DEW v kombinaci s dalšími prostředky protivzdušné obrany, například pokročilými raketovými systémy Sky Sabre. Zatímco Sky Sabre je určen na obranu proti vysoce rychlostním vzdušným cílům a raketovým hrozbám, RF DEW je optimálním prostředkem k likvidaci menších dronů, které typicky působí jako průzkumné nebo podpůrné prostředky během bojových operací, jak prokázal konflikt na Ukrajině.
Nižší náklady, efektivita a krátký dosah – klíčové vlastnosti RF DEW
Mezi zásadní výhody systému RF DEW patří mimořádně nízké provozní náklady; cena jednoho výstřelu se podle dostupných údajů pohybuje kolem pouhých deseti pencí (cca 3 Kč). V porovnání s náklady na sestřelení podobných cílů pomocí raketových systémů se jedná o zlomek částky, což představuje značnou ekonomickou výhodu zejména při odrážení opakovaných a rozsáhlých útoků rojů dronů. Účinný dosah RF DEW je však omezen na přibližně jeden kilometr, jedná se tedy o obranný systém krátkého dosahu.
Účinnost proti dronům odolným na elektronický boj
Důležitou předností RF DEW je schopnost zasáhnout cíle, jež jsou imunní vůči klasickým metodám elektronického boje („soft-kill“ přístupům), jako je například rušení signálu. Příkladem jsou drony vybavené optickými kabely, které umožňují stálé propojení s operátorem, a tím znemožňují jejich neutralizaci pouhým rušením řídicí komunikace. RF DEW dokáže tyto stroje vyřadit fyzickým poškozením klíčových elektronických komponent.
Vývoj reaguje na rostoucí dronové hrozby v Evropě i ve světě
Zvýšené úsilí Británie o vývoj těchto obranných systémů je přímou reakcí na dramaticky rostoucí četnost a nebezpečnost útoků dronů v posledních letech. V roce 2024 ukrajinská armáda musela čelit více než 18 tisícům útoků dronů, což potvrzuje akutní potřebu účinných obranných řešení proti podobným hrozbám, jež mohou nastat kdekoliv v Evropě i ve světě.
Vláda a průmysl zdůrazňují význam technologické inovace pro bezpečnost státu
Britská ministryně pro obranné zakázky a průmysl Maria Eagle zdůraznila, že tento experiment ukazuje sílu britských technologických inovací. „Tato technologie je výsledkem výkonu našeho domácího průmyslu, technologických firem a vynikajících vědeckých pracovišť. Pokračujeme v posilování našeho obranného sektoru, abychom zajistili bezpečnost naší země i spojenců a pomohli mimo jiné vytvářet nová pracovní místa,“ uvedla ministryně.
Další vývoj – přicházejí pokročilé laserové zbraně
Kromě rádiových vln intenzivně pokračuje také vývoj vysoce výkonných laserových zbraní, jako je projekt DragonFire Laser Directed Energy Weapon (LDEW). Laserový systém DragonFire, který vyvíjejí DSTL ve spolupráci s firmami MBDA, Leonardo a QinetiQ, bude do roku 2027 umístěn na čtyřech torpédoborcích třídy Daring britského královského námořnictva. Vláda tuto oblast významně podporuje – například v březnu 2025 oznámila navýšení výdajů na obranu o 2.2 miliardy liber právě na vývoj a zavedení pokročilých energetických zbraní a technologií umělé inteligence.
Zdroje: The Aviationist, UK Defence Journal, Navy Lookout, MBDA Aircraft Systems