Psychotesty pro piloty při přeletu hranic? Nová směrnice EASA překvapila

01.04.2025 3 příspěvky

Evropská agentura pro bezpečnost letectví přichází s nečekanou novinkou. Od července budou muset piloti při každém mezinárodním letu odpovídat na jednoduché otázky, které ověří jejich mentální kondici.

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek (Zdroj: Aeroweb.cz a skřítkové)

1. dubna 2025 – Brusel / Praha

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dnes oznámila zavedení nové směrnice EU-APR-0104-2025, která vstoupí v platnost od 1. července 2025. Podle této vyhlášky budou muset všichni piloti všeobecného letectví absolvovat rychlý psychologický test při každém přeletu vnějších i vnitřních hranic EU.

Mobilní test: jednoduchý, ale důležitý

Testování bude probíhat prostřednictvím nové mobilní aplikace FlyCheck, která se automaticky propojí s letovým plánem. Jakmile se pilot přiblíží k hranici vzdušného prostoru jiného státu, aplikace mu zobrazí krátký test složený z několika otázek, například:

„Kolik je 3x7?“

„Vidíte na radaru letadlo, které letí přímo na vás. Co uděláte?“

„Co byste si raději dali: guláš nebo segedín?“

„Cílem je ověřit základní kognitivní funkce pilotů ve stresových situacích, především při komunikaci jiným než mateřským jazykem,“ uvedl mluvčí EASA Jean-Pierre Fliegle.

Neprošel? Přistaňte si

Piloti, kteří test nezvládnou, budou automaticky přesměrováni na nejbližší vhodné letiště k provedení přezkoušení. Aplikace je již nyní ve fázi veřejného testování. Česká jazyková mutace však zatím trpí drobnými nedostatky – například místo tlačítka „odpovědět“ se zobrazuje „vypnout motor“.

Aplikace FlycheckSnímek obrazovky testovací aplikace FlyCheck. Zdroj: Aeroweb.cz a skřítkové

Držíme tradici - testové otázky zůstávají chybné a tajné!

Stejně jako u teoretických zkoušek PPL nebo ATPL bude i databáze psychotestových otázek přísně neveřejná. Otázky s pravopisnými i faktickými chybami však piloty nepřekvapí – podle zástupců ÚCL jde o dlouhodobě osvědčený přístup, který podporuje „adaptabilitu v krizových situacích“.

Neoficiálně se navíc objevují informace o tom, že s novou databází se již nyní intenzivně obchoduje na anonymních leteckých fórech. Aplikace FlyCheck zatím obsahuje otázky jako: „Jaký je směr větru, když nefouká?“ nebo „Kolik kilogramů váží NOTAM o uzavřeném prostoru?“, popř. „Co udělá avionika G1000, když na ni 20 minut zíráte?“ – správná odpověď přitom prý není podstatná, hlavní je věřit si!

Reakce pilotů: Rozpačité úsměvy a nervózní vtipy

V českém leteckém prostředí vyvolala zpráva směsici pobavení a nejistoty. „Zní to jako blbost. Ale je pravda, že občas, když přelétám do Rakouska, taky zapomenu, proč vlastně letím,“ uvedl nejmenovaný pilot z jihu Čech.

Úřad mlčí. Nebo mluví?

Na dotaz Aerowebu, zda nejde o aprílový žert, Úřad pro civilní letectví odpověděl pouze: „Uvidíte v červenci.“

Plyšák povinně na palubě?

Zároveň se proslýchá, že ÚCL již pracuje na vlastním zpřísnění evropské směrnice, protože mu připadá příliš mírná. V zákulisí se hovoří o návrzích, jako je například povinnost nosit během přeshraničních letů antistresového plyšáka schváleného EASA nebo vyplňování „deníčku pocitů“ po každém letu delším než 45 minut.

Plyšák na palubě

Nezbytná výbava pilota - certifikovaný antistresák a deníček pocitů. Zdroj: Aeroweb.cz a skřítkové

Co bude dál?

Zda nová směrnice skutečně přispěje ke zvýšení bezpečnosti letecké dopravy, ukáže až praxe. Zatím se mezi piloty šíří hlavně otázky. Aplikace FlyCheck má ještě co dohánět, a některé formulace v návrzích ÚCL vzbuzují spíš úsměv než důvěru.

Jisté ale je, že červenec bude v evropském vzdušném prostoru opravdu zajímavý. A pokud jste si při čtení článku pokládali otázku, jestli je to všechno pravda… inu: Uvidíte v červenci!

Mohlo by vás zajímat

Vojtěch Novotný

Autor se rozhodl proměnit svůj sen o létání ve skutečnost a přetvořil koníčka v zaměstnání. Spoluzaložil řadu projektů, jako je letecký portál Aeroweb.cz, projekt Pilotem na zkoušku, leteckou školu AeroPrague nebo specializovanou zážitkovou agenturu Letecké zážitky.cz, stojí za vznikem Online učebnice pilota a vzdělávacího portálu kurzy.aeroweb.cz. V současné době působí jako ředitel letecké společnosti Mavisys, s.r.o.



Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Já bych raději s regulacemi nežertoval :)

01.04.2025 v 23:04 Jiri

Odpovědět

Realita?

01.04.2025 v 23:59 Pepa

Ty regulace jsou někdy tak debilní, že jsem tomu chvili i věřil.

Odpovědět

RE: Realita?

Včera v 10:20 Tomáš

No za rok možná neuvěříš :-) 

Odpovědět

Přidat komentář