Ohlédnutí za několika podzimními akcemi

14.11.2024

Sezóna leteckých dnů je v tomto roce definitivně za námi a organizátoři již chystají další ročníky. Neznamená to však, že by se v letecké komunitě nic nedělo. Alespoň o některých z uplynulých akcí vám přináším stručný report.

Ohlédnutí za několika podzimními akcemi
Ohlédnutí za několika podzimními akcemi (Zdroj: Pytlák)

Letecký historik Ivo Pujman, neuvěřitelná studnice znalostí, přednášel 23. října 2024 v knihovně v Praze - Hloubětíně o gen. Vilému Stanovském, československém vojákovi, letci, který se účastnil odboje v průběhu obou světových válek. Beseda trvající 90 minut nestačila a účastníci si ještě notnou chvíli povídali nahoře v kavárně. Nejen v této knihovně bude Ing. Ivo Pujman přednášet i v budoucnu, doporučuji nenechat si některou z jeho prezentací ujít. Přináší pokaždé velké množství historických faktů i zajímavostí.

Fotograf Václav Pihera a Ivo Pujman před přednáškou v knihovně
Fotograf Václav Pihera a Ivo Pujman před přednáškou v knihovně (Zdroj: Lenka Vargová)

S blížícím se závěrem roku se mnozí z nás poohlížejí po nástěnném kalendáři. S leteckou tématikou jich vznikla spousta a je na každém, jaký zvolí za průvodce rokem 2025. Kalendář projektu pro děti Olinova Tygří(ková)letka (více o projektu naleznete zde a zde) byl slavnostně pokřtěn 8. listopadu 2024. Plyšový tygřík míří ke hvězdám, a tak nemohla být pro oficiální uvedení kalendáře do světa zvolena kavárna se stylovějším názvem – Café AdAstra v Praze - Podskalí. Z každého prodaného kalendáře putuje 100,- Kč na obnovu povodní zničené ZŠ v České Vsi.

Křest kalendáře Olinovy Tygří(kové) letky
Křest kalendáře Olinovy Tygří(kové) letky (Zdroj: Václav Lapka)
Každý měsíc připomíná akce a setkání z r. 2024
Každý měsíc připomíná akce a setkání z r. 2024 (Zdroj: Lenka Vargová)       

Na zasedání Grémia Českého svazu letectví dne 11. 11. 2024 byli za přínos čsl. a českému letectví oceněni tito aviatici: František Adamec (AK Nymburk)(rozhovor s ním naleznete zde a článek ohledně odhalení památníku v Nymburce zde), Jitka Stachová (Plzeň), Jaromír Rychtařík (Žatec), Vladimír Vondrka (Jindřichův Hradec), František Habětínek (Pardubice), Jiří Kafka (RAF) a Milan Bábovka (Galaxy GR).

Část oceněných osobností (další omluveni ze zdrav. důvodů) (Zdroj: Pytlák)
Část oceněných osobností (další omluveni ze zdrav. důvodů) (Zdroj: Pytlák)
Pamětní medaile ČsSL (Zdroj: Lenka Vargová)
Pamětní medaile ČsSL (Zdroj: Lenka Vargová)

Autor Ladislav Vitík představil svou novou knihu „Jste letoun narušitel, následujte mě.“ Vyšla ve vlastním nákladu spolku Letci Plzeň v počtu 500 ks. Dozvíte se v ní mnohé o historii vzniku protivzdušné obrany státu, včetně popisu některých incidentů při narušení čs. vzdušného prostoru. Volně navazuje na předchozí autorovu knihu „Horké nebe nad hranicí.“ Knížka není dostupná v knihkupectví, lze zakoupit přímo přes autora či redakci Flying Revue.

Ladislav Vitík se svou novou knihou (Zdroj: Lenka Vargová)
Ladislav Vitík se svou novou knihou (Zdroj: Lenka Vargová)

Vzhledem k tomu, že se zasedání Grémia ČsSL konalo v Den válečných veteránů, následoval rozvoz vlčích máků, vyrobených dětmi z mateřských a základních škol, k hrobům a pietním místům v Praze.

„Ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“ (George Santayana)

Autorem všech fotografií níže je Pytlák.

Poznámka redakce: Nezapomeňte soutěžit s aerowebem o unikátní ceny. Více o soutěži ZDE

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář