Americké letectvo (U.S. Air Force - USAF) nedávno ohlásilo zařazení nové stíhačky šesté generace – Boeing F-47, vyvíjené v rámci programu Next Generation Air Dominance (NGAD). Tento krok je důležitým momentem ve snahách zajistit převahu nad nepřítelem ve vzdušném prostoru. Co o tomto novém stroji vlastně víme?
Boeing F-47: utajení na prvním místě
Oficiální vizualizace, zachycující F-47 opouštějící hangár a v letu, byly podle zdrojů USAF a magazínu Air & Space Forces zásadně upraveny kvůli utajení. Americké letectvo k této praxi přistupuje poměrně pravidelně – podobné utajování detailů je známo již od bombardéru B-2 Spirit či letadel F-117 Nighthawk, F-22 Raptor a naposled u bombardéru B-21 Raider.
Dle vyjádření představitelů USAF nemá ani jedna z uvolněných ilustrací příliš mnoho společného se skutečnou podobou letounu. "Ty obrázky berte s velkou rezervou," uvedl nejmenovaný zdroj z USAF. "Skutečné detaily zatím zůstanou skryty."
Možný vzhled a technické prvky F-47
I přes zmíněné úpravy lze na publikovaných snímcích rozeznat určité základní prvky, které odkazují na technologický demonstrátor YF-118G Bird of Prey, který Boeing vyvíjel v 90. letech. Patří k nim křídlový dihedr (úhel vzepětí křídel nahoru) a lopatkovitá příď. Překvapivým prvkem je však použití kachních ploch (tzv. canardy), které sice u stealth konstrukcí bývají vzácností kvůli možnému zvýšení radarové průřezové plochy, ovšem nabízejí lepší manévrovací schopnosti a stabilitu při letu.
Pravděpodobná konfigurace stroje počítá s bezocasou konstrukcí a zřejmě dvojicí proudových motorů se vstupy vzduchu umístěnými vespod. Jedná se ale stále pouze o odhady, neboť zveřejněné obrázky strategicky zakrývají klíčové konstrukční detaily.
Revoluční technologie a bojové schopnosti F-47
Letoun F-47 má být revolučním strojem s výrazně pokročilejší stealth technologií, oproti současným letounům páté generace typu F-22 nebo F-35 bude lépe skrytelný před radarovými i infračervenými senzory protivníka. Americký generální štáb předpokládá také mnohem delší operační dolet, vyšší dostup a pokročilejší integraci senzorů nové generace, která poskytne pilotovi dokonalý situační přehled.
F-47 rovněž významně pokročí ve schopnosti plnit tzv. "quarterback" roli – tedy řídit a koordinovat bezpilotní bojové drony (Collaborative Combat Aircraft – CCA), se kterými bude působit v jednom síťově propojeném bojovém systému. Společné systémové rozhraní, na jehož základě pracuje i připravovaný námořní bojový letoun F/A-XX, umožní bezproblémovou interoperabilitu napříč různými složkami ozbrojených sil USA.
Cesta k sériové výrobě: testovací X-letouny a vývojové kontrakty
Program F-47 není jednorázovým projektem, ale výsledkem několikaleté intenzivní výzkumné práce. Americká obranná agentura DARPA ve spolupráci s Boeingem a Lockheed Martinem realizovala v letech 2019–2022 program létajících demonstrátorů ("X-letounů"). V rámci něho byly otestovány zásadní technologie budoucnosti – pokročilé stealth prvky, umělá inteligence, autonomní systémy a sofistikovaná avionika.
Samotný Boeingův demonstrátor NGAD vzlétl již v roce 2019 a absolvoval stovky testovacích hodin. Úspěšné výsledky testů se nakonec rozhodujícím způsobem projevily v přidělení kontraktu právě společnosti Boeing na základě "nejlepší celkové hodnoty" pro americké letectvo. Tento kontrakt zahrnuje další vývoj, testování i výrobu menší série ověřovacích kusů stroje.
Co Boeing F-47 znamená pro budoucnost vzdušné nadvlády?
Nový letoun Boeing F-47 je vnímán jako zásadní krok vpřed ve schopnostech ovládnutí vzdušného bojiště budoucnosti. Mohl by dokonce znamenat konec tradiční praxe udržování letadel za cenu drahých modernizací a vylepšování v polovině jejich životního cyklu. Namísto toho by USAF mohlo stroje postupně nahrazovat úplně novými platformami již po několika letech, jakmile technologie výrazně pokročí.
Bývalý americký ministr letectva Frank Kendall uvedl, že pořizovací cena může být až dvojnásobná ve srovnání se současnými stíhačkami F-35, zhruba v rozmezí 160–180 milionů dolarů. Jde ale podle něj o nezbytnou investici, pokud chce USA konkurovat nejmodernějším protivníkům budoucnosti.
Závěr a výhled do budoucna
Ačkoliv nám současné publikované obrázky zdaleka nepřibližují pravou podobu nového stroje, jedno je jisté: Boeing F-47 bude technologickým průlomem, který posílí nejen vzdušnou dominanci Spojených států, ale i jejich schopnosti v síťově orientovaném způsobu boje nové generace.
Zdroje: The Aviationist, Defense News, U.S. Air Force, Air & Space Forces Magazine