Vánoční dárek letecké komunitě: ÚCL zpřísnil podmínky pro seznamovací lety

13.12.2024 41 příspěvků

Úřad pro civilní letectví (ÚCL) vydal dokument, který zavádí přísnější požadavky pro provozovatele seznamovacích letů. Dokument bude mít zásadní dopad na fungování značné části leteckých organizací, pilotů a veškeré letecké komunity v České republice. ÚCL však nevysvětluje důvody, proč považuje za nutné další zpřísnění legislativy. Je toto opravdu nutné, nebo se jedná spíše o další zvyšování byrokracie a klacky pod nohy aeroklubům, zájmovým organizacím a leteckým školám?

Vánoční dárek letecké komunitě: ÚCL zpřísnilo podmínky pro seznamovací lety
Vánoční dárek letecké komunitě: ÚCL zpřísnilo podmínky pro seznamovací lety (Zdroj: Aeroweb)

Úřad pro civilní letectví (dále jen ÚCL) vydal dne 4. prosince 2024 nový dokument s názvem Podmínky pro provádění seznamovacích letů (CAA-SL-102-0-24), který vstoupí v platnost 1. ledna 2025. Tento dokument zavádí přísnější požadavky pro provozovatele seznamovacích letů a obsahuje řadu změn, které budou mít zásadní dopad na fungování leteckých organizací, pilotů a celé letecké komunity v České republice.

Nejprve je potřeba říci, že seznamovací lety již svá detailní pravidla mají a všichni provozovatelé z řad leteckých škol ATO/DTO a organizací vytvořených za účelem propagace sportovního a rekreačního létání tato pravidla museli do své praxe implementovat již v roce 2016. Tehdy se jednalo o dokument CAA-SL-6-16, který od roku 2016 ÚCL každý rok pravidelně mění a doplňuje a podle kterého provozovatelé seznamovací lety dodnes realizují. ÚCL nyní pravidla uvedená v tomto dokumentu dále rázně zpřísňuje a upřesňuje, avšak nijak nevysvětluje zásadní otázku, a tím je důvod, proč je nutné legislativu seznamovacích letů dále zpřísňovat.

Pojďme se tedy nyní podívat, jaké speciální české změny k nařízení EU „náš“ Úřad pro civilní letectví pro letecké školy a zájmové letecké organizace připravil.

Co se mění?

1. Limit pro "okrajovou činnost":

    • ÚCL nově stanovil, že seznamovací lety nesmí přesáhnout 20 % ročního náletu organizace nebo 150 letových hodin ročně
      • V poznámce pod tímto odstavcem pak ÚCL doporučuje, aby každý provozovatel vedl evidenci těchto seznamovacích letů a monitoroval, kolik ještě hodin může věnovat seznamovacím letům, a nepřekročil tak dovolený maximální počet hodin za jeden kalendářní rok.

2. Seznamovací let maximálně na 40 minut

    • Zavedení limitu délky seznamovacího letu na dobu 40 minut
      • V základní úpravě předpisu EU je seznamovací let definován jako „krátký let“. ÚCL cítil potřebu toto redefinovat tak, že nyní seznamovací let může být jen takový let, při kterém doba letu nepřesáhne 40 minut.

3. Malé děti se již do vzduchu nepodívají:

    • Minimální věk pro seznamovací let je 12 let
      • V předchozích úpravách z pera ÚCL byl pro účast na seznamovacím letu dostatečný souhlas zákonného zástupce a žádný minimální věk neexistoval. Bylo tedy na zvážení rodičů, zda na palubu s sebou vezmou na let své potomstvo, a zároveň běžnou praxí, kdy provozovatel seznamovacích letů ze své zkušenosti určitý minimální věk doporučoval (zejména u hodně malých dětí). ÚCL však považoval za nutné zavést striktní minimální věkový limit 12 let, který vede k tomu, že malé děti se již do vzduchu nepodívají. Nad tímto už opravdu zůstává rozum stát a cítíme, že se naprosto vytrácí podstata, proč letecké školy, aerokluby a všichni provozovatelé tyto lety provádějí. Provádějí je právě proto, aby seznámili veřejnost s krásami létání a její součástí jsou i děti.
      • Osoby mladší 18 let se mohou letu účastnit pouze se souhlasem zákonného zástupce.

4. Striktnější pravidla pro provozovatele:

5. Přísnější požadavky na piloty

    • Zavedení denního limutu na základě 5 letových hodin a 25 vzletů/přistání během jednoho dne
      • ÚCL dále zavádí limit maximálního počtu 5 letových hodin, které může pilot strávit létáním seznamovacích letů a během kterých může učinit maximálně 25 přistání. Při ostatních letech se hodiny a přistání do tohoto limitu nezapočítávají.

Klíčová kritika: Krátká lhůta a absence odůvodnění

Nařízení bylo vydáno 4. prosince 2024 a začne platit už 1. ledna 2025, což dává provozovatelům pouhých 27 kalendářních dní (16 pracovních dní) na přizpůsobení. To je extrémně krátká doba na implementaci tak zásadních změn. Navíc dokument neobsahuje žádnou analýzu či zdůvodnění, proč k těmto zpřísněním dochází, což vyvolává otázky o jejich opodstatněnosti.

Náhlé zavedení takovýchto pravidel bez dostatečné lhůty na implementaci může být v rozporu se zásadou právní jistoty a předvídatelnosti právního prostředí. Podle dobré správní praxe mají mít subjekty dostatečný čas na přizpůsobení změnám.

Při přípravě článku jsme se obrátili s otázkami na Úřad pro civilní letectví a Ministerstvo dopravy. Dne 11.12.2024 se rozhodlo ÚCL zveřejnit doplňující dokument "FAQ-seznamovaci-lety", kde ÚCL vysvětluje své motivace a postoje k různým otázkám, které nová úprava seznamovacích letů mezi leteckou komunitou vzbuzuje. Na náš dotaz, zda ÚCL/MD považuje lhůtu, jakou poskytlo subjektům na trhu na implementaci, za dostatečnou, jsme odpověď nedostali.

Dopad na leteckou komunitu

Provozovatelé, kteří dodnes plnili dosavadní pravidla, nyní čelí výraznému nárůstu administrativní zátěže i nákladů. Zvláště malé organizace, které seznamovací lety využívají jako prostředek propagace, mohou mít problémy splnit všechny nové požadavky, zejména pokud zpřísněné podmínky vyžadují:

  • rekvalifikaci personálu,
  • úpravu interních procesů (evidence, hlášení, posouzení rizik),
  • zavedení dalších provozních opatření.

Co můžete dělat?

  • Zajistěte soulad: Pokud provozujete seznamovací lety, okamžitě začněte připravovat změny ve svých postupech.
  • Žádejte od ÚCL vysvětlení: Letecká komunita by měla požadovat transparentní odůvodnění zpřísnění podmínek a případně navrhnout zmírnění některých pravidel.
  • Diskutujte: Spojte se s dalšími provozovateli a sdílejte zkušenosti s implementací nových pravidel. Na Aerowebu je pod tímto článkem otevřená diskuse, kam můžete přispívat svými názory a nápady.

Závěr

Nařízení CAA-SL-102-0-24 přináší zásadní změny, které ovlivní provozovatele seznamovacích letů i piloty. Je důležité, aby letecká komunita aktivně reagovala a hledala způsoby, jak se s těmito novými požadavky vyrovnat, případně jak prosadit jejich úpravu.

Vaše názory a zkušenosti s novými pravidly můžete sdílet v diskuzi pod článkem nebo zaslat přímo na ÚCL. Společně můžeme zajistit, aby nařízení podporovalo bezpečnost, ale zároveň nebylo nepřiměřeně omezující pro leteckou komunitu a veřejnost, která by se ráda podívala do vzduchu.

Vedle už tak značné a neustále se zvyšující byrokratické zátěže pro letecké organizace, aerokluby, letecké školy a spolky propagující sportovní či rekreační létání, zde máme těsně před Vánocemi další zpřísnění, ke kterému ale letecká komunita nedostává žádné vysvětlení, na základě jakých studií či analýz úřad považuje za nutné regulaci dané oblasti dále zpřísňovat.

V redakci Aerowebu nevíme o žádném případu letecké nehody při seznamovacím letu, zranění dětí mladších 12 let či havárii letadel při seznamovacích letech delších než 40 minut.

Zákonodárci EU umožnili malým leteckým organizacím provádět seznamovací lety v rozumných a realizovatelných podmínkách již tak regulovaných letecký škol ATO/DTO. Organizace se rozhodly této možnosti využívat, avšak dle dokumentu FAQ-seznamovaci-lety ÚCL považuje to, že se letecké organizace snaží realizovat seznamovací lety a propagovat letecví, za "masové využívání". Dále z dokumentu FAQ vyplývá, že maximální délku letu stanovili úředníci ÚCL podle toho, co úředníci našli v sekci nejvíce nabízených letů na webech provozovatelů, a minimální věk účastníka, jak sami úředníci uvádí, "po dlouhé diskuzi" (viz. dokument FAQ) stanovili na 12 let, protože je v rámci požadavků pro obchodní leteckou dopravu taková osoba považována za dospělou.

Při pozorování činností ÚCL na poli seznamovacích letů se nemohu zbavit dojmu, že lety pro veřejnost jsou pro ÚCL něčím nechtěným, co je v očích ÚCL potřeba zásadně regulovat a nejlépe úplně zadusit. Zdá se, že ÚCL nechápe, že pro všechny aerokluby, letecké školy a provozovatele letišť je vztah s veřejností naprosto klíčový a seznamovací lety pro veřejnost jsou tohoto nezbytnou součástí. Bez propagace létání a seznamovacích letů pro veřejnost zde za chvíli nebudou žádní zájemci o létání, žádné letecké organizace, aerokluby a letecké školy a pak nebude mít ÚCL již koho regulovat.

Perličkou na závěr je, že stejný úřad, který dá leteckým organizacím celých 16 pracovních dní na implementaci nových nařízení, si sám v prosinci zruší úřední dny ve vánočním týdnu, a prodlouží si tak vánoční prázdniny.

Zrušení úředních hodin na ÚCL (Zdroj: ÚCL)
Zrušení úředních hodin na ÚCL (Zdroj: ÚCL)

Krásné Vánoce celé letecké komunitě!

 

Mohlo by vás zajímat

Vojtěch Novotný

Autor se rozhodl proměnit svůj sen o létání ve skutečnost a přetvořil koníčka v zaměstnání. Spoluzaložil řadu projektů, jako je letecký portál Aeroweb.cz, projekt Pilotem na zkoušku, leteckou školu AeroPrague nebo specializovanou zážitkovou agenturu Letecké zážitky.cz, stojí za vznikem Online učebnice pilota a vzdělávacího portálu kurzy.aeroweb.cz. V současné době působí jako ředitel letecké společnosti Mavisys, s.r.o.



Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Odesláno

13.12.2024 v 16:39 Martin

Tak připomínky odeslány datovou schránkou na ÚCL tak uvidím co odpoví.

Rozporoval jsem hlavně bod 3.3: 20 % náletu z letadel uvedených v Oznámení místo 20 % z náletu celé organizace.

Odpovědět

Aktivni blbec

13.12.2024 v 17:06 Petr Janatko

Tedy argumentovat nastavení kvót dle statistik reportovaných letů z minulosti je skvost. Otevřeně přiznávat, že restrikce jsou zavedeny na popud lobování komerčních subjektů tomu jen nasazuje korunu. Primární účel seznamovacího letu je určitě oslovit potenciální zájemce a umožnit osahat si, zda je to opravdu ono, nicméně proč volné sedačky neobsadit též a to klidně i juniorem se zájmem? Což nikoho nenapadá, že zrovna toto je propagace letectví, tedy jedno z poslání AK?

Odpovědět

Souhlasím

13.12.2024 v 17:54 Adam

Změně naprosto rozumím a podporuji. Znám několik provozovatelů, které aktivně zneuživají pojem "seznamovací let" a provádí de-facto komerční provoz typu air taxi. Nejpopularnější vyhlídkový let v našem AK je opravdu 40 minutový let a při limitaci 150h ročně organizace může realizovat až 225 seznamovacích letů. Pochybuji, že klasickému aeroklubu to nestačí pro propagaci letectví a náboru nových žáků (a do konce i finančnímu příjmu navíc). 

Bohužel, nepoctivé až kriminální chování některých nejmenovaných leteckých škol má za následek větší aministrativní zátěž pro ostatní. 

Odpovědět

RE: Souhlasím

13.12.2024 v 23:23 Aleš

A není lepší dýchat volně bez zbytečné a nadměrné byrokracie? Víte jaké jsou podmínky na provozovatele? Jako upřímně se některým nedivím, že toho můžou zneužívat, na tomto je tady právní stát postavenej a očůrává se úplně všechno. Děje se to na úrovni běžných lidí, ale i ve státní správě, takto to bohužel funguje a čím víc byrokracie je, tím ví to takto bude někdy v rámci logiky, jindy ne, fungovat. Taky lítám v Aeroklubu a jsou i hodinové seznamovací lety, tak nevím, proč tady vymýšlet nějaká čísla, která nikomu nepomůžou. A v létě je toho celkem dost a ty 3 letadla čtyřmísná letadla prostě lítají. A co ten věk 12 let? Já třeba měl první let k 10. narozeninám a třeba i to pomohlo mé kariéře v letectví. Navíc jsem vezl spoustu dětí pod 12 let a ten let si užili nejvíce právě oni a nevím, proč bychom je měli o tento zážitek připravovat. Evropa se už co se týče byrokracie v letetví úplně zbláznila. Koukněte jak fungují například v USA, ať už jde o ATPL teorii, sloty, nebo spoustu jiného. Dostává se to do prdele čím dál víc. A sám jsem pro stát pracoval a nehorší jsou ti státní zaměstnanci, co se rozhodnou něco udělat, aby něco udělali, i když zrovna toto suprově funguje, a pak to akorát úplně dojebou.

Odpovědět

RE: Souhlasím

13.12.2024 v 23:53 Ilja Petřík

Takže až se nějaká podobná obskurní partička rozhodne, že můžu jako občan bez ř.p. na bus linkovým neboli komerčním autobusem jet jen dvacetkrát ročně a nesmím do něj vzít dítě, protože stroj občas spadne do příkopu, tak to bude ok ? Není to služba jako každá jiná doprava? Koho dráždí jako rudý hadr býka slovo "komerční" ? A co je jakémusi úřadu do toho, kolikrát přijdu na letiště a chci prostě ze zájmu letět a nezajímá mě jako zákazníka nějaká dementní kvóta ? 

Odpovědět

RE: Souhlasím

14.12.2024 v 11:55 Igor

A co to je de-facto komerční let typu air taxi? Jakýkoliv držitel PPL může vzít kohokoliv bez omezení věku , délky letu ale bez povinnosti  dodržet jakékoliv pravidla a  bezpečnostní parametry stanovených pro seznamovací lety (myšleno dosavadní úpravu) a to zcela zákonně! Může to udělat kterýkoliv majitel letadla. A že jich je.

A nepoctivé až kriminální chování nekterých nejmenovaných leteckých škol - zatím jsme se setkali u podobného chování hlavně u škol patřících do společností vlastnících oprávnění AOC, jelikož při dodržení všech parametrů vyplývajících ze systému AOC by museli létat podobný typ letů jako seznamovací  za ceny , které by jim nikdo nezaplatil.

A váš výpočet počtu seznamovacích letů je poněkud zavádějící. Evropská legislativa stanovuje maximální objem 20% ve vztahu k celkovému počtu nalétaných hodin organizací a je asi rozdíl jestli nalétá organizace 500 hodin nebo 5000 hodin.

Nehledě na to , že seznamovací lety jsou třeba u vrtulníků jedinou cestou pro piloty jak si nalétat ty stovky hodin pro jejich další profesní růst pokud teda nechtějí do armády nebo k policii.

Odpovědět

RE: Souhlasím

14.12.2024 v 13:18 Adam

@Aleši: Ohledně věkového omezení s Vámi souhlasím – taky bych limit na 12 let zcela vynechal. Limit na 40 minutový let by mohl být klidně prodloužen na 60 minut (zkušenosti z našeho AK ukazují, že delší lety než na hodinu se většinou moc neprodávají).

Neobhajuji ÚCL ve všech jeho rozhodnutích, s některými nesouhlasím. Nicméně problém provádění seznamovacích letů v ČR podle mě vznikl právě kvůli zneužívání některými DTO/ATO, které byly založeny primárně pro provoz aero taxi nebo vyhlídkových letů. Ano, těchto případů je málo, ale nové podmínky ztěžují život právě těmto provozovatelům. Pro poctivé provozovatele se toho příliš nemění (až na věkové omezení pro děti).

Bohužel, Evropa je plná byrokracie, a to nejen v letectví. Ale i v USA některé věci nefungují suprově, například velmi přísné omezení minimálně 1 500 hodin pro práci pod Part 121. V tomto ohledu máme v Evropě naopak volnější pravidla (a za to díky).

@Iljo: Nepřirovnával bych jablka k hruškám. Jinak obecně podporuji komerci. Podmínky pro získání AOC jsou velmi přísné, a absence volnější regulace pro air taxi v EASA (podobně jako Part 135 a 91 v USA vs. Part NCO a NCC v Evropě) neznamená, že by mělo docházet ke zneužívání seznamovacích letů v leteckých školách. Pro ty, které tato nová zpřísnění výrazně omezují v jejich činnosti, by mělo být větší motivací tlačit na EASA a ÚCL, aby zavedly volnější podmínky pro "air taxi", než se snažit obejít pravidla klasického AOC.

 

 

Odpovědět

RE: RE: Souhlasím

16.12.2024 v 7:45 Vaclav

Vcelku taky souhlasim az na tu "nefungujici suprove" americkou regulaci Part 121. Part 121 jsou "planovane lety", jinymi slovy lety podle jizdniho radu za temer kazdeho pocasi - to je dokonce vic nez komercni aerotaxi, pokud se nepletu. A ja pokud poletim napr. pres ocean (jako pasazer), budu radsi, kdyz me poveze stary ostrileny "autobusak", nez nekdo s cerstve zaschlym inkoustem na ATPL, jak se bohuzel taky stava.

Jinak souhlasim s tim ze Evropa je preregulovana a nase narodni urady tomu jeste daji korunu.

My v praci bezne porovnavame regulace americke a evropske a muj stary americky kolega se smal rka: To je rozdil mezi americkou a evropskou kulturou, Evropa zase neco naridila (dala mandat na nejakou novinku), ale nevi jak a kdo to zaplati :)

Odpovědět

Seznamovací...

14.12.2024 v 17:14 Honza

Snad všichni víme, že "seznamovací lety" byly, jsou a budou komerční činností a jakýmsi obcházením pravidel za dohledu a vlastně i za pomoci úřadu. Co bylo špatného na pojmu "vyhlídkový let", s celkem jasnými podmínkami, kdy pilot musel být alespoň držitelem CPL, kdy se nikdo nesnažil ohýbat pojmenování a pravidla, aby to aspoň nějak šlo? Má ÚCL nějakou alespoň teoretickou možnost "hlasitě bouchnout do stolu" se slovy "tudy opravdu ne" a tlačit na změnu pravidel EASA? Určitě nejsme jako ČR jediní se stejnými problémy..

Odpovědět

Aktivní blbec

14.12.2024 v 17:59 bořivoj

znáte z internetu "největší lži v civilním letectví". Jedna zní takto:

"Dobrý den, jsme z UCL a přišli jsme Vám pomoct".....

Odpovědět

Cui bono?

15.12.2024 v 9:54 Libor

Ptejte se, komu to slouží. Obecnému prospěchu? U Česku? Těžko. Někomu prostě překáží konkurence. První dojem, který z toho máte, je ten, že někdo uměl namazat.

Odpovědět

Mozna by na UCL meli resit neco jineho

15.12.2024 v 18:08 Bily kralik

Možná by na úřadě měli řešit spíš šéfpiloty Smartwings, než seznamovací lety aeroklubů. 

 

 

Odpovědět

pravoplatnost nařízení

15.12.2024 v 22:31 Petr B.

Kolegové, je smutné že samo UCL coby pouze dozorující orgán, nerozumí základnímu právu. Vydávají směrnice které nejsou právoplatné (krom této o seznamovacích letech i třeba o údržbě - dělat dobově GO vrtule a jiné blbosti..). Vydávají stejné rozhodnutí v stejné věci stejné organizaci jak se zrovna někdo vyspí. Úřad navíc nesmí ve stejné věci rozhodnout 2x jinak a běžně to dělá.

Jak chce UCL které samo nedodržuje nařízení EASA, chtít po ostatních aby něco dodržovali??

Směrnice vydané UCL nejsou závazné ani právoplatné (pokuď není v nařízení napsáno že místí úřad muže ....) . Doba Státní Letecké Inspekce již skončila, akorát někteří soudruzi, si neumí nebo nechtejí nastudovat EASA regulations a chybí jim základní právní povědomí natož vzdělání. Závazné jsou pouze EASA předpisy, nařízení EU komise ev ICAO annexy.

EASA nařízení jsou nadřazené nejakým směrnicím a jiným národním blábolúm.

Jinak ani předpisy řady L taky nejsou závazné. Nejsou schválené zákonodárci....

Odpovědět

RE: pravoplatnost nařízení

16.12.2024 v 2:05 Martin

S těmito závěry bych byl opatrný. Obecně platí že nařízení EASA jsou sice nadřazené místním nařízením, ale pouze v tom ohledu že místní nařízení nesmí povolit co zakazuje předpis EASA. Na druhou stranu to však neplatí. Místní nařízení může být přísnější.

Nejsou náhodou "letecké předpisy" závazné zákonem o civilním letectví který zákonodárci schválen byl?

Nejsem právník, ale myslím že nemáte pravdu.

Odpovědět

Shrnutí

16.12.2024 v 10:41 Létal za náklady až si propálil mokasíny

Abychom si to shrnuli:

1) lety se dílenými náklady - ÚCL nevadí, když člověk s mokrým základním piloťákem roznese letadlo a 4 pasažéry, kterým prodal letenky na Slevomatu. To ÚCL neřeší.

2) lety UL za úplatu - ÚCL nevadí, když všemožně po internetu kolují komerční nabídky na vyhlídkové lety s ultralehkými letadly, které realizují piloti klidně s mokrým piloťákem na letadle, které nemuselo vidět údržbu. To ÚCL neřeší.

3) seznamovací lety - ÚCL vadí, když certifikovaná a auditovaná organiazace ATO/DTO s certifikovaným letadlem, které podléhá certifikovanému sevisu s obchodním pilotem s licencí CPL nebo leteckým instruktorem letí seznamovací let delší než 40 minut, více než 150 hodin ročně a s dětmi. To je takové zlo, že to ÚCL musí potírat.

4) vyhlídkové lety - slovíčkaření, že vyhlídkový let je přece něco úplně jiného než seznamovací let, aby ÚCL mohlo buzerovat všechny, na koho reálně dosáhnou (ATO/DTO) a nutit je udělat si aerolinky kvůli letu Cessnou se 4 pasažéry z bodu A do bodu A.

ÚCL nemuselo udělat nic a nic by se nestalo jako se nestalo doposud, ale ne, bylo potřeba zakleknout.

Jsem sám, komu připadá, že ÚCL je padlé na hlavu?

Víte o nějakém provozovateli AOC, který by měl AOC a létal vyhlídkové lety? Napadá mě jedině DSA, ale to reálně vyhlídkové lety dělá jen s velkým zebezapřením.

Odpovědět

RE: Shrnutí

16.12.2024 v 15:45 Martin

Ad 2, nejvtipnější je asi "inTheSky.cz" s cenou téměř 9000 CZK/hodinu na slovenským UL kterými obráží spoustu českých a slovenských letišť. Program mají tak nabitý že na zemi mezi lety stráví tak 10 minut maxilálně a nemají problém vjet na RWY před přistávající letadlo aby to stihli. Nevím jestli je to na Slovensku legální, ale tyhle z toho mají regulerní business.

Ad DSA, tam se létají tyhle lety jen velmi okrajově a také pod NCO-IF. Pod AOC se létají tuším pouze dvoumotoráky a na těch se zase nelétají seznamovací lety. Někde jsem slyšel že byl problém létat pod AOC i Caravan protože je jednomotorovej.

Odpovědět

info

16.12.2024 v 10:47 Lee H. Osvald

Hmmm.........

All flights will become "dark" 

- pilots and organisation will provide signseen flights but pay would be only cash, no starnge persons and others 

- flights will be on weekends and early morning or evening before 1 hours sunset

- no logbook notes ))))) 

- all flights woul be like private flights and passenger on board do not pay its grand grand grand mothers friends or my lovers ))))) hmmm......i hope

- price for flights will increase to +90-120% 

 

Conclusion: fight for your rules, stay together, stop teaching PPL amd CPL theory and stop activities in CPL and IR/MEP flights for all persons in CZ 

 

 

Good luck 

Odpovědět

Právní analýza

16.12.2024 v 21:51 Emil

Vážení AEROWEBÁCI. ÚCL si může vydávat nařízení. Stejně jako za kovid diktatury Ministerstvo zdravotnictví, kterému byly ústavním soudem tato nařízení zrušena jako neodůvodnitelná a protiústavní. Tedy nečekejte na nic, nechte si udělat právní analýzu a podle ní postupujte. Tak to je. Že je nařízení paskvil, který bude rozprášen při prvním jednání u správního soudu je zřejmé.

Odpovědět

RE: Právní analýza

17.12.2024 v 0:35 Martin

Na rozdíl od zákonů a nařízení není právní analýza zrovna závazná a nutně správná. Platí totiž okřídlené: Co dva právníci to tři právní nazory.

Nevím jak ostatní, ale dokud to nařízení někdo nezruší tak budu létat podle toho. Za dodržení směrnice mě nikdo popotahovat nemůže, za nedodržení hrozí při nejmenším flastr.

Odpovědět

RE: RE: Právní analýza

17.12.2024 v 8:28 pravnik

Evropské právo je vždy nadřízeno místnímu českému. Když se s někým domluvíte že mu vyhradete byt a nepotrestá vás, pujdete do chládku nebo ne? Pujdete do chládku, protože české právo je nadřízeno vaší štamgastské dohodě. Obdobně je to s EU vs ČR. Jakýkoliv český uřad a jeho vydané směrnice nebo nařízení, nejsou právoplatné, mají pouze doporučující charakter. Jedinou výjmkou je když je v EASA nařízení napsáno, že místní úřad to může nařídít (jako třeba v případě technických deníků v komerčním ATO).

V tomto případě seznamovaích letů, je škoda že se dělá nejaká úprava jako za státní letecké inspecke rozkazem omezit něco. V zahraničí se to dělá na základě statistik. Když je vysoká nehodovost, přijme FAA opatření. Zde by mělo smysl dělat audity na místě výkonu letů a kontroly zda se to dělá jak chce EASA nařízení. Doporučil bych třeba PASSENGER SAFETY BRIEFING vč nouzových postupů. 

https://www.faasafety.gov/files/gslac/library/documents/2015/May/102764/05-18-15%20Passenger%20Safety%20Briefing%20JulAug2014.pdf

Je určitě lepčí tahat než tlačit nekoho někam na silu. UCL by mělo jít vzorem a ukázat proč se ty nařízení dělají, že je to kvůli bezpečnosti a ne že si bývalý voják dělá pomník rozkazem celému útvaru bez racionálního pozadí....

Odpovědět

RE: RE: RE: Právní analýza

17.12.2024 v 14:52 Jaroslav

 "že je to kvůli bezpečnosti" = univerzální zdůvodnění, na které lze navléct (téměř) cokoli

Že je to snad kvůli zvýšení bezpečnosti a jak to konkrétně bezpečnost zvýší...

A také v čem je stávající zjištěná a prokázaná praxe nebezpečná.

Odpovědět

zoznamovacie lety

17.12.2024 v 13:24 Tomáš

Podzravujem všetkých kolegov. Skúsme sa na to pozrieť aj z iného uhu pohľadu a právneho rámca. Predpisy jasne popisujú čo spadá pod leteckú činnosti resp. prepravu a jasne stanovuje pravidlá a podmienky. Lenže keď sa pozrieme na charakter výhliadkového letu ako takého tak samotný charakter toho letu napľňa všetky znaky leteckej prepravy či sa nám to páči alebo nie. Základným atribútom leteckej dopravy byť komerčnej je bezpečnosť a s tým všetko súvisiace. Lenže vzhľadom na to, že zákonodarcovi je jasné, že aerokluby a malé školičky nemajú čancu naplniť zákonné predpoklady pre AOC a prakticky z tých výhliadkových letov žijú našiel teda spôsobo ako tomu dať legálny základ. Výhliadkový let je potrebné vnímať v jeho objektívnej realite a nie subjektívne. Let ponúkate na zľavom portáli čo napĺňa všetky znaky zmluvy o preprave osoby rozumejme letenku. Môžete argumentovať, že veď sa vraciame na letisko vzletu. To sa ale deje aj pri komerčnom lete. Takto by som mohol pokračovať. Nástup pasažierov rozumej klientov výhliadkového letu. Pasažierovi je priznaný právny význam so všetkými povinnosťami a právami. To znamená, že by ste mali povinnosť klientov poučiť čo v prípade núdzovej situácie a to lietadlo by tie postupy muselo mať schválené. Zákonodarca teda našiel sôsobom ako z toho vykľučkovať, nezaťažiť prevádzkovateľov širokou zodpovednosťou a tak Vám majiteľom skôl a aeroklubom pomohol legislatívnou úpravou tzv. zoznamovacím letom a stanovil podmienky tak aby to nenapĺňalo znaky prepravy a mohli ste teda lietať za nejakú tú úhradu negenerujúcu zisk. Lenže zrejme zistil, že daná možnosť sa širokov zneužíva aj na povedzme komerčné lietanie, ktoré sa deklaruje ako let zoznamovací. Lenže to je problém ako pre autoritu tak pre toho kto ten let letí. Tak zákonite autorita pristupuje k sprísneniu pravidiel. Pretože keď fakticky letíte let komerčný (čo vám pri vyšetrovaní preukážu) aplikujú sa na vás úplne iné predpisy a dajme tomu sadzby. Som dlhoročný právnik zaoberajúci sa legislatívnou a rovno poviem, že téma výhliadkových letov je právny problém a zákonodarcu chápem, že sa to snaží riesť. Pri havárii lietadla byť malého hrozí ďaleko väčšia škoda a verejné ohrozenie ako pri autonehode. Ďalej je tu otázka zisku. (preto zákonodarca zameral svoju pozornosť právnej normy na "za náklady") Akonáhle generujete zisk ide podnikanie a teda prevádzkovanie leteckej dopravy. Za takých podmienok jednoducho nemôžete lietať len tak výhliadky i keď sa to deje. Žial žijeme v európe, ktorá je prepredpisovaná a sú vela krát tak neprehľadné, spôsobujúce výkladové problémy, že problém s ich aplikáciou majú aj kompetentný. Ja sám verím tomu, že je tu snaha dať tomu legálny základ i keď za výrazne obmedzujúcich pravidiel, ktoré spôsobia len ich ďalšie obchádzanie. IMHO poznamka na kolegu pod nikom právnik, že v prípade ak sa s kamošom dohodnete, že vám vykradne byt a vy budete stíhaný lebo trestné právo je nadradené vašej dohode nie je pravda. Volá sa to súhlas poškodeného. čiže vykrádač ak preukáže, že poškodený s tým súhlasil je z obliga. Teda aspoň na Slovensku to tak je.. 

Odpovědět

Chybejici osveta

18.12.2024 v 10:42 Tom

Tento zpusob regulace resp. vymahaní bezpecnosti mi take není sympaticky. Nicmene je fakt, ze mezi neleteckou verejnosti je temer nulova informovanost o pripadnych rizicich. Pojmy jako PPL, CPL, obchodní doprava, AOC, podil na uhrade nakladu - to nikomu nic nerika. Lidi zajima, kolik to bude stat a sveri svuj osud a osud svych deti do rukou cloveka, o kterem nic nevedi ve stroji, o kterem taky nic nevedi. To, ze pred letem podepisi nejaky car papiru na tom nic nemeni. A samozrejme mohou letet se zkusenym CPL/ATPL s tisicovkami hodin, nebo taky s nekym, pro koho je slovo zodpovědnost prazdny pojem. Nesvazoval bych seznamovaci lety nejakym maximalnim rocnim naletem, ale dusledne bych tlacil na prokazatelnou a srozumitelnou informovanost účastníků takovych (vý)letů. At UCL klidne vyda laicky pochopitelnou informacni brozuru pro zajemce o seznamovaci lety a provozovatel zajisti distribuci klientum.

Odpovědět

Lety

19.12.2024 v 7:38 Petr

Vypadá to jakoby celá tahle divočina vzešla z toho, že GA chrlí desítky milionářů ročně na vyhlídkových, seznamovacích a kdovíjakých letech a snem každého pilota je zabít co nejvíc lidí.... :)

Co to je vlastně ten vyhlídkový let ?  Ptám se pro kamaráda :D Je to dáno předpisem, směrnicí, zákonem, vyhláškou ? Pokud se něco nesmí, mělo by to být asi jasně definované. Zatímco slova doprava/přeprava definici mají a ta tvrdí něco o místě A a B.......

Nemůže úřad vymyslet národní kvalifikaci "VL" ? Podmíněnou například dostatečnou zkušeností, tříletým přezkoušením, kurzem, seminářem, klidně placeným ? Když vymyslel jiné kvalifikace, určitě by zvládl i tuto a bylo by to pro všechny čisté, pro piloty, pro úřady, pro pojišťovny...... A nemuselo by se pořád improvizovat.... A že to podle EASY nejde ? :D Ale prd :D 

Tak aspoň, že máme "cost share" lety.  Když se reálně započtou všechny náklady, tak takový let s C172 podle dostupných ceníků dohledatelných na netu, je vlastně charita....

Odpovědět

létání za úplatu

03.01.2025 v 15:40 Petr

Kdyby radši povolili létat normálně vyhlídkové lety za peníze (aspoň za náklady na letadlo), bylo by pak v GA i ULL letectví daleko víc peněz a více by se investovalo do lepších letadel a lepšího servisu, výcviku, pilotů... 

Odpovědět

RE: létání za úplatu

03.01.2025 v 17:58 LUdo

To si nemyslím. Za podíl na nákladech to legálně jde - a btw může být mnohem větší než 50% a teoreticky i s "vedlejšími náklady". A stejně u málokoho stepují zástupy známých známého, kteří by se chtěli pořád dokola vozit a za víc než za dobré slovo. Ta poptávka prostě není taková, jakou bychom si představovali. Spousta a možná i většina lidí po tom netouží a už vůbec ne za peníze, jaké jsme ochotní do toho dávat my postižení blázni.

Odpovědět

RE: RE: létání za úplatu

06.01.2025 v 10:34 Petr

No já to myslím tak, že kdyby bylo legální třeba nabízet vyhlídkové lety ultralightem (třeba na slevomatu, tak si já si třeba koupím na leasing nové letadlo s tím ,že budu vědět, že 3-4 lety měsíčně (v průměru) mi zaplatí splátku a hangárování a nějakou údržbu. Klidně by to mohlo být podmíněné (třeba nějaký prokazatelný nálet pilota nebo nějaká extra zkouška, záchranný systém v letadle, stáří letadla...), věk cestujícího klidně od 15 let... 

Odpovědět

RE: RE: RE: létání za úplatu

06.01.2025 v 15:40 Martin

Možná tak na fabrickým ULL a zároveň pokud existovat certifikovaný systém údržby.

Komerční činnost na ULL nemá, v současném systému kdy se v tom může hrabat - servisovat (a nutně nemusí údržbu udělat vůbec) v podstatě každý, co dělat. Nepochybuju o tom že když ultralight vyjede z fabriky, tak bezpečný nejspíš bude. Ale po letech provozu v klubech nebo u nějakého všeználka ta bezpečnost nebude s GA srovnatelná. Čest vyjímkám.

Odpovědět

RE: RE: RE: létání za úplatu

06.01.2025 v 17:14 Čáp

Petře, pomineme-li akademičnost otázky "vyhlídkových letů na UL", tak představa, že 4 vyhlídkové lety měsíčně mi zaplatí měsíční náklady na nový UL je hodně fantastická.

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: létání za úplatu

07.01.2025 v 9:26 Vaclav

Otazka vyhlidkovych letu je u nas (v Evrope) jedna z mnoha zbytecnych opatreni. Je to zacarovany kruh - protoze je tam spousta podminek navic, nez jen "zodpovidam za bezpecny let", tak se to obchazi ("lety pro verejnost", "seznamovaci lety" apod) a protoze se to obchazi, tak se ty srouby jeste utahuji.

Rekl bych, ze stejne jako kdyz nekoho beru do sveho auta - muzu mit drahe auto s autorizovanym servisem, nebo stare bezcenne, ten muj pasazer me muze dat neco na cestu (pokud ho svezu bavorakem tak nejspis i vic nez s felicii) - a pokud mam ridicak a STK tak by do toho melo byt kazdemu uradu houby az potud, pokud bych se tim nezacal zivil. Pak to muze zajimat financak ohledne dani, ale rozhodne ne dopravni inspektorat (jak je tomu v pripade UCL/EASA)...

Muj americky kamarad pujcujici mi tu svou C172 si dela udrzbu de-facto sam na soukromem GA letadle (ma jen jakysi minimalni annual check od FAA inspektora za par stovek babek) a  vubec ho nenapadlo, ze by me nemohl svezt na vyhlidkovy let (a to on neni zadny desperat - hodne resi, co je "legal" a co neni). Dokonce mi ho klidne i "pronajmul" - ale penize jsem mu musel vnutit :) A taky to jde a neni to vic nebezpecne.

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: RE: létání za úplatu

07.01.2025 v 21:03 Martin

Analogie s autem trochu kulhá. Jedna věc je svést někoho za náklady, druhá věc je provozovat taxislužbu. V autě navíc pasažér ví do čeho jde a tuší alespoň jaké mohou být tak asi reálné náklady a co už je zisk. V letectví běžný člověk netuší do čeho sedá (dospělé letadlo nebo SLZ) ani to co ten jeho pilot vlastně může a co ne. Navíc podmínky STK jsou pro taxi tuším odlišné.

Komerční létání je na ULL zakázané z definice kategorie viz zákon o civilním letectví 49/1997 Sb., §81, odst. 1.:

Sportovním létajícím zařízením je maximálně dvoumístné letadlo nebo sportovní padák, určené k létání pro vlastní potřebu nebo potřebu jiných osob za účelem rekreace, individuální osobní dopravy, sportu nebo výcviku pilotů, které není uskutečňováno za účelem dosažení zisku, s výjimkou výcviku pilotů, letů závěsných a padákových kluzáků s pasažérem a seskoků sportovních padáků s pasažérem.

Tedy pokud letím ULL komerční let, vydělávám si tím já, nebo vlastník/provozovatel, tak to v čem letím vlastně podle definice není ultralight.

U letů v GA letadle to u PPL(A) držitelů zase řeší FCL.205.A kde je držitel PPL(A) na lety kterými nevydělává krom výcviku/tréningu/přezkoušení. Pro LAPL(A) je definice v FCL.105.

To o co se zjevně úřad snaží je dotlačit provozovatele těchto vyhlídek do provozování letadel jako "místních letů A-A" pod AOC (bez nutnosti provozní licence). Co jsem se bavil s lidmi okolo u provozovatele s AOC, tak to znamená hromadu pápírů a náročnější údržbu a tudíž budou dále létat pod NCO-IF s omezenímy (max. 150 h atd.). Šuškanda tvrdí že tentokrát je to z hlavy/iniciativy samotného ÚCL ne EASA.

Ad FAA: FAA řeší dlouhodobě stejný problém říkají tomu "Illegal Charters" a jde o stejný problém jako v Evropě. Tam je to o tom že podnikavci létají pod Part 91 to co by se mělo létat pod Part 135. Tedy EASA ekvivalent NCO vs. CAT. Stejně tak řeší i lety za sdílené náklady viz FAR § 61.113(c). Regulátoři od sebe zjevně opisují.

Zpřísnění pravidel ÚCL neobhajuji, podle mě je jejich nastavení nešťastné a neodpovídá praxi. Každopádně kontrola je v tomhle směru potřeba a ke zneužívání dochází a jsou provozovatelé kteří si tím regulerně vydělávají a to je špatně. Avšak např. omezovat vožení dětí logiku nedává.

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: RE: RE: létání za úplatu

08.01.2025 v 14:55 Vaclav

Podminky STK pro taxi se nelisi - maximalne tak perioda prohlidek. Taxi maji podobny problem s UBERem - jsou mnohem levnejsi (prave protoze UBER nemusi dodrzovat spoustu prehnanych narizeni pro Taxi, ale taky protoze je to konkurence na kterou si odvykli). Ale z pohledu Dopravni policie jsou oba na silnici legalne i s pasazery. Muze to zajimat maximalne Financak pro nezdanene prijmy, popripade Zivnostak pro podnikani bez zivnostaku - samozrejme az to presahne nejakou netrivialni mez.

"Illegal Charters" jsou trosku jina liga, nez aby nekdo ve statech nahanel nejakeho provozovatele LSA ze povozi par turistu. Ale hlavne - jestli to dobre chapu - je to iniciativa soukrome asociace "Air Charter Association" - coz je naprosto pochopitelne, ze se velke charterove spolecnosti brani a poukazuji na (a zvelicuji) rizika. To je podobne prave nasim taxikarum a jejich kampani proti UBERu. Ale nestrka do toho nos zadny federalni urad - a uz vubec ne na takove trivialni urovni dvou/ctyr-mistnych pistovych letadel a hodinovych letu...

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: létání za úplatu

09.01.2025 v 14:07 Petr

Tak samozřejmě záleží jaká by byla cena za hodinu nebo třeba klidně za 2 hodiny letu a to k tomu ještě člověk může nabídnout třeba kávičku, natočení na kameru a cokoli, lidi peníze za zážitky utrácí rádi, takže podle mě to nereálné není, člověk si klidně může účtovat třeba 4000 za hodinu a to už je znát. A jako i kdyby to nepokrylo úplně všechny náklady, tak aspoň by to byl příspěvek.

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: RE: létání za úplatu

09.01.2025 v 14:38 Čáp

Petře, nemotej do toho ultralighty. A osobně pochybuji, že by byla pro někoho motivací k pořízení nového ul možnost létat tu a tam vyhlídky. Ono totiž těch zájemců o svezení není zas až tolik.

Ul jsou letadla pro radost, ne pro výdělek. Létat s ultralightem s jeho nízkými náklady jako s certifikovaným letadlem nelze.  Účtovat za hodinu vyhlídky na ul 4000,- nelze. Nelze za to účtovat vůbec nic. Cestující se jen může podílet na nákladech letu.

 

 

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: RE: RE: létání za úplatu

10.01.2025 v 0:58 LUdo

Nelze, ale to by právě Petr rád změnil. Nakolik je to dobrý nápad vůči informovanému(?)  zákazníkovi, to je sporné. Každopádně si myslím, že úplná legalizace by nic moc nezměnila, rozhodující limit je poptávka, která prostě není. Ne až taková, aby si na tom víc než pár lidí udělalo víc než přilepšení, a taky si rozhodně nemyslím, že by to někoho přimělo si za tím účelem pořídit letadlo nebo dokonce flotilu. Nicméně pokud někdo dokáže semtam někoho svézt za 4+tis. v ULL díky kávičce (díky pozemnímu programu,...), koneckonců proč ne, já bych byl pro to dovolit = vyvést ze současné šedé zóny, ovšem za podmínky zcela jasného poučení zákazníka, včetně instruktáže, a za opravdového dodržování předpisů. (A ejhle, ono 450kg je scifi fantasy,...)

Odpovědět

ÚCL versus zbytek světa

06.01.2025 v 18:15 Petr

Ví někdo, jestli někde jinde v EU, nebo státech EASA, také národní úřady zpřísňují podmínky pro provozovatele seznamovacích letů?Nebo zase jen my trpíme přeregulací?

Odpovědět

Vyhlídkové lety

07.01.2025 v 16:45 Honza

Možná jsem naivní, nejsem zatím letec, ale to by byl takový problém definovat vyhlídkový let jako samostatnou kategorii s jednoduchými jasnými pravidly? Za mě by měly být po letecké stránce dostačující podmínky:

Pilot s platnou licencí CPL a minimálním náletem jako pilot letící na daném typu X hodin v posledních Y měsících.

Po X hodinách bezprostředně po sobě následujících letů musí mít pilot Y minut dlouhou přestávku.

certifikované letadlo (pokud se nepletu, tak by toto samo o sobě mělo zajišťovat, že letadlo prochází certifikovaným systémem kontroly a údržby a je tedy bezpečné)

jednopilotní letadlo (čistě teoreticky, aby si někdo nemohl pořídit třeba ATR jako, že na hromadné vyhlídkové lety a pak s tím ilegálně "fušoval" do "velké dopravy")

Letadlo musí být pojištěné (ale to musí být tak jako tak).

No a z obecných požadavků (daňě, účetnictví, atd...) by musel provozovatel splňovat náležitosti jako jakákoliv jiná živnost.

Jestli to při splnění uvedených podmínek využije aeroklub k přivýdělku na vlastní čnnost, majitel letadla k částečnému, nebo plnému pokrytí nákladů letadla a nebo si to někdo zvolí jako hlavní předmět podnikání bych nechal na svobodném rozhodnutí každého.

Věkové omezení mi dává smysl jedině v případě akcí "pilotem na zkoušku", kdy je zákazníkovi přímo umožněno řídit. Je jasné, že pro plnohodnotné absolvování takového zážitku musí být na určitém stupni mentálního a tělesného vývoje, ale v tom případě by mi přišlo logické aby byl shodný s nejnižším věkem, při kterém je možno nastoupit do normálního výcviku (14 let pro GLD). Ale v případě pasažérů vyhlídkových letů, nevím proč by si tam nemohl někdo naložit třeba mimino, pokud to pilot umožní a je na ně homologované upínací zařízení na způsob autosedačky.

Odpovědět

RE: Vyhlídkové lety

07.01.2025 v 21:10 Martin

Jsou tam 2 zásadní problémy:

1) Musí se to vejít do definice nějakého typu letů. Typicky NCO (nejméně regulace/papírování), ale existují i další - SPO, NCC, CAT atd.

2) ÚCL musí chtít a nesmí se bát toho že mu to EASA vyčte a stát/vláda se za něj nepostaví.

Pravidla pod čím to lze létat existují - NCO-IF. Spor je definici okrajové činnosti a dalších pravidlech těchto letů které jsou nad rámec evropských nařízení. ÚCL to nastavil bohužel příliž přísně. V předpisech EASA v tomto případě problém není.

Odpovědět

RE: RE: Vyhlídkové lety

07.01.2025 v 23:17 Martin

Co je NCO-IF? Můžu poprosit o odkaz?

V EASA regulatorním rámci poněkud chybí obdoba FAA Part 135 - nepravidelná obchodní přeprava, chartery, kterou lze s určitými omezeními a využitím outsourcingu provozovat v podstatě v jednom člověku. Chápu to jako něco mezi EASA NCO a CAT. Sice tu v Evropě je Part-NCC, ale to míří spíš na letová odělení velkých firem, které provozuji bizjety pro vlastní potřebu.

Odpovědět

RE: Vyhlídkové lety

09.01.2025 v 14:09 Petr

Tap pilot CPL snad může létat za úplatu vyhlídkové lety uplně normálně ne?

 

Odpovědět

RE: RE: RE: Vyhlídkové lety

10.01.2025 v 19:02 Martin

Tím NCO-IF je myšlen let podle Part-NCO, NCO.GEN.103 Introductory flights, tedy ony předmětné seznamovací lety. Zkratka psaná do zápisníku je ono "IF".

Odpovědět

Přidat komentář