Rozbor letecké nehody ultralehkého letounu u Hořovic ze září loňského roku

08.12.2024 16 příspěvků Tento článek je součástí seriálu Rozbory leteckých nehod

Úřad pro zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) vydal závěrečnou zprávu k nehodě u letiště Hořovice. Ultralight EV-97 EUROSTAR SL se přibližně 50 metrů nad zemí dostal do vývrtky a zřítil se. Obě osoby na místě podlehly zraněním.

Trosky UL letounu na místě letecké nehody
Trosky UL letounu na místě letecké nehody (Zdroj: HZS Středočeského kraje)

Dne 12. září 2023 došlo k tragické letecké nehodě ultralehkého letounu EV-97 Eurostar SL poblíž letiště Hořovice (LKHV). Na palubě se nacházel pilot-žák s instruktorem, kteří prováděli výcvikový let po okruhu. Po letmém přistání na dráze RWY 24 letoun pokračoval ve stoupání. Ve výšce přibližně 50 metrů nad zemí letoun přestal stoupat a zahájil pravou zatáčku o 180°. Při tomto manévru se letoun dostal do pravé vývrtky a po necelé jedné otočce narazil do rozestavěného zahradního domku na okraji obce Tlustice.

Náraz letoun zcela zničil a způsobil škody na majetku třetí osoby. Navzdory rychlé odborné pomoci obě osoby na palubě podlehly vážným zraněním. Vyšetřování příčin nehody bylo zahájeno inspektory ÚZPLN ve spolupráci s Policií ČR.

Průběh letu

Instruktor s pilotem-žákem zahájili výcvikový let zaměřený pravděpodobně na cvičení letů po okruhu s letmým přistáním a vzletem. Po kontrole letounu odstartovali v 6:30 z dráhy 06 letiště Hořovice. V první zatáčce provedli manévr o 180° a následně provedli letmé přistání na dráhu 24. Poté pokračovali v letech po pravém okruhu této dráhy, přičemž celkem uskutečnili tři tréninkové okruhy s letmým přistáním a vzletem.

Průběh letu
Cvičné lety po pravém okruhu dráhy 24, jak to ukázal displej instruktorova mobilního telefonu (Zdroj: ÚZPLN)

Kritický let

Během třetího okruhu posádka prodloužila trasu letu přibližně 5 km na východ od prahu dráhy RWY 24. Poté manévrovala podél prodloužené osy dráhy a přiblížila se k RWY 24, kde provedla letmé přistání. Následně letoun pokračoval ve vzletu a mírně stoupal v kurzu 241°.

V místě, kde se silnice spojující Tlustice a Hořovice kříží se západní částí dráhy využívanou pro pojíždění, letoun ve výšce 1 342 ft přestal stoupat a zahájil pravou zatáčku. Během tohoto manévru postupně ztrácel rychlost i výšku. Po dosažení kurzu 335° a výšky 1 308 ft letoun náhle spadl po křídle a přešel do pravé vývrtky. Po jedné otočce v čase 06:59:50 narazil pod strmým úhlem do rozestavěného zahradního domku na pozemku rodinného domu na jižním okraji obce Tlustice.

Dle svědků pilotů na letišti v Hořovicích bylo slyšet vynechávání motoru, avšak ne úplné vysazení, právě po vzletu ve výšce kolem 50 metrů. Dle jejich slov pak byla nesmyslně zahájena zatáčka o 180 stupňů zpět k letišti, avšak kvůli vysazování motoru a poklesu rychlosti letoun přišel o vztlak a přešel do vývrtky, kdy v této vývrtce se zřítil.

Osoby na palubě

Na levém sedadle pilotoval pilot-žák, muž, ve věku 35 let, který zahájil svůj letecký výcvik v dubnu 2023 seznamovacím letem na typu SKYLEADER GP ONE. Od června pak pokračoval v leteckém výcviku a letových úloh dle osnovy pilota UL letounu UL 3 LAA ČR. Poslední zápis v osobním listu žáka byl ze dne 17. 8. 2023 a poslední létanou úlohou bylo cvičení na nácvik nouzových přistání. Celkový jeho nálet činil 12 hodin a 40 minut a 104 letů s UL letounem SKYLEADER GP ONE. Od 18. 8. 2023 až do osudového letu tento pilot-žák prováděl výcvik na předmětném letounu EV-97 EUROSTAR SL. Dle záznamů nalétal na tomto letounu 2 hodiny a 59 minut. Výcvik na těchto dvou typech letounů prováděl se dvěma instruktory. 

Na pravém sedadle seděl pilot-instruktor, muž, ve věku 48 let. Byl držitelem platného osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy bez omezení a vlastnil platný pilotní průkaz LAA ČR. Dále měl platné kvalifikace pilot, instruktor, řízené lety VFR, vysazovač, zkušební pilot. Tento instruktor měl s létáním zkušenosti od roku 1994 a instruktorem ULL byl od roku 2016. Podle záznamů měl nalétáno celkem přes 2400 letových hodin a přes 8300 letů. Jako instruktor nalétal 1427 hodin. Na letounu EV-97 EUROSTAR SL měl pak tento instruktor nalétáno téměř 146 hodin. Dále byl držitelem průkazu PPL (A) a to od roku 2018, s platnou kvalifikací SEP, kdy na letounech nalétal cca 56 hodin. Dále byl platným držitelem průkazu parašutisty, a to od roku 2014.

Podle záznamů z osobního listu žáka spolu létali častěji a dobře se znali. V osobním listu žáka pak nebyl vyplněn záznam o teoretickém výcviku a zkoušce. Zároveň zde chybělo potvrzení o zdravotní způsobilosti. Poslední záznam v osobním listu záznamu o praktickém výcviku pilota ULL byl proveden k výcviku ze dne 17. 8. 2023. 

Informace o letadle

UL letoun EV-97 EUROSTAR SL je model pro evropskou kategorii ultralehkých letadel s maximální vzletovou hmotností 450 kg, vyráběný českou společností Evektor – Aerotechnik, a. s., Kunovice. Jedná se o dvoumístný, jednomotorový, samonosný dolnoplošník, určený k výcviku a rekreačnímu létání. Motor je vybaven motorem Rotax 912 ULS. Havarovaný letoun imatrikulace OK-OUR 03 disponoval celkovým náletem 2588 hodin, měl platné pojištění a byl letově způsobilý. Letoun byl zapsán do rejstříku LAA ČR v roce 2009. 

Letoun OK-OUR 03
UL letoun EV-97 EUROSTAR SL, poznávací značky OK-OUR 03 (Zdroj: R. Beránek/fly2fan)

Dne 10. září 2023 pilot provedl nouzové přistání na letišti Bubovice kvůli nepravidelnému chodu motoru, který mohl být způsoben nedostatkem paliva. Na místě byla provedena kontrola karburátorů, motorová zkouška a následně let na letiště Hořovice (LKHV).

O den později byly na LKHV demontovány oba karburátory, při jejichž kontrole byly nalezeny drobné mechanické nečistoty. Bylo vyměněno několik součástek a proveden průplach palivového systému. Po těchto opravách následoval kontrolní let, při kterém motor fungoval, ale jeho chod se pilotovi nezdál plynulý.

Následně byl celý palivový systém znovu propláchnut a byla ověřena funkčnost přisávání vzduchu do nádrže. Poté proběhla desetiminutová motorová zkouška a patnáctiminutový kontrolní let, během něhož byl motor testován v různých režimech. Veškeré zkoušky proběhly bez závad.

V den nehody ultralehkého letounu proběhla série letů po okruhu s letmým přistáním, které trvaly celkem 29 minut. Na místě nehody hasiči z poškozené palivové nádrže zachytili přibližně 20 litrů benzínu.

Rozsah povoleného těžiště letounu je 20 - 34% SAT. U tohoto letounu bylo však vypočítáno prostřednictvím ÚZPLN pouze 19,58 % SAT. Maximální vzletová hmotnost byla překročena o více než 97 kg.

Počasí

Počasí bylo se slabým větrem do 4 kt, skoro jasno až polojasno. Teplota se pohybovala kolem 23 °C. Dohlednost byla nad 10 kilometrů. Počasí poskytovalo tedy téměř ideální letové podmínky.

Ohledání trosek na místě

Ultralehký letoun dopadl na rozestavěnou stavbu malého zděného objektu na pozemku rodinného domu č. p. 270 v obci Tlustice, přibližně 620 metrů západně od vztažného bodu letiště. Trosky letounu byly nalezeny v poloze na břiše, přičemž příď směřovala na jihovýchod. Trup prorazil východní stěnu zahradního domku, deformovaná přední část trupu s motorem a rozbitým překrytem kabiny skončila uvnitř objektu.

Zadní část trupu, včetně ocasních ploch, byla ohnuta směrem nad pilotní kabinu a zlomena v oblasti kýlové plochy. Pilotní kabina byla nárazem zcela zničena. Při vyprošťování těl posádky musely být bezpečnostní pásy přeřezány. V těsné blízkosti trosek byly nalezeny plastové sandály s volnou patou.

vyproštění trosek
Vyprošťování trosek UL letounu na místě nehody (Zdroj: Aktu)

Další zjištění 

Toxikologické vyšetření u instruktora prokázalo v jeho krvi hladinu alkoholu 0,77 g/kg a v moči 1,15 g/kg. Instruktor byl v době nehody ve fázi odbourávání alkoholu, který pravděpodobně požil před letem. Taková hladina alkoholu v krvi má negativní vliv na senzorické, motorické a kognitivní funkce, což vede k zhoršení schopnosti vykonávat složité úkoly. U pilota může alkohol způsobit zhoršení prostorového a nočního vidění, možnost závratí, zhoršení jemné motoriky rukou a ovlivnění kognitivních funkcí, včetně prodloužení reakčního času a špatného odhadu vzdálenosti.

Z komplexní soudně lékařské expertízy vyplývá, že instruktor byl negativně ovlivněn alkoholem, což mohlo ovlivnit jeho rozhodování během letu, zejména v souvislosti s problémy s pohonnou jednotkou letounu.

Motor Rotax 912 ULS byl po letecké nehodě rozebrán a posouzen v certifikované servisní organizaci, kam byl převezen. Při rozebrání byly zjištěny mechanické poškození karburátorů, která vznikla nárazem letounu do stavby. Palivový, olejový a chladící systém motoru fungovaly bez problémů až do nehody.

V rámci prověrky elektroinstalace a zapalování motoru byla testována spolehlivost zapalovacího systému při různých teplotách. Naměřené hodnoty byly v souladu s provozními normami, přičemž případná porucha zapalování by se projevila snížením výkonu a poklesem otáček, ale motor by i přesto běžel dál.

Vzorky paliva byly odebrány jak z palivové nádrže letounu, tak z barelů, ve kterých majitel skladoval palivo. Po rozboru v akreditované laboratoři bylo zjištěno, že se jednalo o automobilový benzín BA 95. Vzorky paliva však nevyhovovaly normám, protože obsahovaly mechanické nečistoty, i když ostatní parametry byly v pořádku.

Závěry

Pilot-žák měl z hlediska dovednosti omezené pilotní zkušenosti s létáním na typu daného letounu. Nebyl způsobilý k letu kvůli chybějící teoretické průpravě a posudku o zdravotní způsobilosti. Pravděpodobně neprovedl před letem výpočet vzletové hmotnosti a centráže, nebo instruktora neupozornil na významné překročení MTOW. Během letu se pravděpodobně řídil pokyny instruktora. Pilotoval v nevhodné obuvi. 

Instruktor měl s létáním mnoholeté zkušenosti, měl platnou zdravotní způsobilost 2. třídy. S požadavky výcvikové osnovy nevedl osobní list žáka. Během letu byly jeho rozpoznávací schopnosti, pozornost a výkonnost negativně ovlivněny vlivem alkoholu. Toleroval vzlet UL letounu s významně překročenou maximální vzletovou hmotností
a centráží mimo povolený rozsah, čímž nedodržel provozní omezení UL letounu. Žákovi toleroval let v nevhodné obuvi. Při závadě motoru během vzletu nepostupoval v souladu s letovou příručkou UL letounu a při vynechávání motoru se rozhodl točit zatáčku o 180 stupňů zpět k letišti. Vlivem nepravidelného chodu motoru však letoun ztrácel rychlost a v kombinaci se zatáčkou zpět k letišti letoun ztratil vztlak, přešel do vývrtky a zřítil se. 

Letoun byl způsobilý k letu, měl platné zákonné pojištění, stanovené množství provozních kapalin, prvky řízení byly funkční. Ohledáním nebylo zjištěno nic, co by svědčilo o tom, že příčinou nehody byla technická závada. Vzletová hmotnost o více než 22 % překročila MTOW a centráž byla mimo povolené limity. Vzorky paliva nevyhověly jakostní normě, protože obsahovaly částečky mechanických nečistot. Použité kontaminované palivo pravděpodobně způsobilo, že pohonná jednotka nepracovala v průběhu kritické fáze letu spolehlivě. Motor Rotax 912 ULS, včetně systému zapalování byl podle odborné expertízy bez závad.

Příčina letecké nehody

Příčinou letecké nehody byla chybná reakce alkoholem ovlivněného instruktora na nepravidelný chod motoru a jeho nesprávné rozhodnutí provést nad letištěm, krátce po vzletu zatáčku o 180°. Během takto prováděného manévru s přetíženým UL letounem došlo ke ztrátě rychlosti s následným pádem UL letounu po křídle do vývrtky.

Bezpečnostní doporučení

Na základě zjištěných závažných skutečností šetřením letecké nehody Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod doporučuje Letecké amatérské asociaci ČR doplnit směrnici LA 1 Organizační systém a postupy k zajišťování vymezených činností LAA ČR při správě SLZ, Hlava 4 Kontrolní systém správy LAA ČR, o jednotnou metodiku průběžných kontrol výcviku pilotů SLZ ve střediscích pilotního výcviku.

 

Zdroj článku: ÚZPLN

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Alkohol a Instruktor létání

08.12.2024 v 20:24 Filip Zejda

Nikdy opravdu nikdy nelétejte s instruktorem u kterého cítíte alkohol, nebo ho vidíte viditelně unaveného. Všímejte si zda má rozšířené zorničky, či se chová podivně! Opilecký kukuč a oči dokážete rozpoznat a pach alkoholu také! Řeči o tom, že instruktor dostal rumové pralinky a jiné výmluvy  neakceptujte. Instruktoři jsou také jen lidé, mají své problémy, taky se jim rozpadají rodiny, žena je podvádí, oni ženu podvedli s milenkou, v práci dostali padáka atp.  Někdy někteří spadnou k alkoholu... Problém je také s instruktory, kteří nadměrně chlastají alkohol v leteckých barech zejména v Pátek a v  Sobotu. Jak pak mají podat maximální výkon v nouzových situacích se zamrzlým žákem  při nouzáku následující den? Jaký bude jejich postřeh, a jaká reační doba? Jak pak mají odlétat 4-6 hodin nouzáků či  bezpečnostních přistání nebo přeškolení? A opět řeči, že alkohol zjemňuje pilotáž je dobrý tak do baru, je absolutně mimo a na palubu nepatří. Nejste kamikaze, aby jste museli letět do války a počítat se ztrátou života a na to si dát  notnou dávku alkoholu nebo fetu.  Některé školní letouny jsou zvláště citlivé na překročení MTOM. Studenti jsou čím dál tím těžší, tento rok jsem musel odmítnout 4. potencionální žáky s hmotnostmi 118kg, 130kg, 125kg a 137kg. Bohužel je to tak - poslal jsem je ke konkurenci na GA letouny. Takoví lidé jsou  až na výjimky neohební a už jenom posadit je do Ultralightu může být problém. Zavrávorání znamená vždy něco zničeného.  Každý díl v pokročilém  Ul letadle je  velmi drahý. Někdy jsou těžší zájemci neodbytní, pak je potřeba lehký instruktor a minimum paliva. Navigační let 2:05 hodiny pak probíhá s tankováním na jiných letištích. Ideální je vlastnit letoun UL 600 kg kategorie schválený pro výcvik. Za to, že můžeme létat UL 600kg vděčíme LAA, díky za to. 

Odpovědět

RE: Alkohol a Instruktor létání

10.12.2024 v 14:04 Vaclav Novak

Milé děti, nelezte do letadel s ožrali a raději ne ani s těmi co mají potřebu neustále psát kokotiny na internet . Najděte si normální, rozumné instruktory . Naštěstí je jich dostatek . Letu zdar ! 

Odpovědět

To byl čistý "Darwin"

08.12.2024 v 22:11 Petr

Sorry jako, ale tato katastrofa byla klasickým pokusem o  Darwinovu cenu , kterou holt vyhráli.

Snad ani nejde o těch 0,77 promile v žíle ale o pořádnou kocovinu, která je horší než si dát panáka před letem. K tomu 140 kg žák bez medicalu,  tedy váha překročena skoro o metrák a centráž "mimo letadlo".

Přitom  před nimi bylo ještě 500 m sice už ne ofi RWY ale stále použitelných + 150 m trávy ale pan instruktór s kejchajícím motorem si to převezme a nenapadne ho v té kocovině nic horšího než na minimálce (nebo už spíš pod ní) v 50 metrech začít točit 180 st. 

To nemohlo dopadnout dobře ani za asistence celé roty andělů strážných a pozastavení platnosti půlky fyzikálních zákonů .. :-( 

 

Odpovědět

RE: To byl čistý "Darwin"

08.12.2024 v 22:59 Libor

Podle mne byla prvotní příčina nečistoty v palivu. Pak to ostatní. 

Odpovědět

RE: RE: To byl čistý "Darwin"

09.12.2024 v 9:01 LUdo

Jasně že palivo byla prvotní příčina. To se může stát i při docela dobré péči. Ale faktem je, že to samo by v daný moment nemuselo mít žádné vážné natož fatální následky. Být po ránu jak carskej důstojník a jít dobrovolně lítat, v situaci, kdy je o hubu i jízda na kole... To fakt znamená jít tomu štěstíčku hodně naproti. Jasně že ať hodí kamenem, komu se nikdy nic trošku podobného nestalo nebo přinejmenším toho nebyl svědkem. Ale holt občas je to moc a tím spíš se ucho utrhne.

Odpovědět

RE: RE: To byl čistý "Darwin"

09.12.2024 v 9:09 Pavel Kříž

Prvotní příčina bylo těch 0,77 promile chlastu. S chcípnutím motoru se musí počítat vždy. Není to nic příjemného, ale dá se to řešit. já to zažil šestkrát a vždy se pak dalo znovu letět.

Ale když má instruktor kocovinu, tak pak může být problém....

Odpovědět

RE: RE: RE: To byl čistý "Darwin"

09.12.2024 v 21:03 Martin

Pokud by se mi to stalo 6x, tak bych si sporo rozmyslel s něčím takovým znova letět. Možná bych si to rozmyslel i dříve. Něco to napovídá o spolehlivosti takového stroje nebo o kvalitě údržby.

K tématu: Kdo sedne za knypl ožralej má jít sedět za veřejný ohrožení. U této nehody je blbý že sebou ten ožrala vzal žáka. Jediný štěstí že nezabil ještě někoho na zemi.

Odpovědět

suicide turn

09.12.2024 v 11:42 igi

pokus o klasicky "suicide turn", ako tomu hovoria na zapade? Ak tam mali pred sebou este 500m + 150m volnej plochy, tak nechapem...

Odpovědět

RE: suicide turn

09.12.2024 v 13:24 Igi

Sorry, po spravnosti je to "impossible turn"

Odpovědět

přetížení

10.12.2024 v 13:55 čáp

140 kg na sedačce v eurostaru je skutečně hodně, to tam muselo být dost těsno.  Ostatní okolnosti bez komentáře. Ono s takovou váhou to, ale bude problém v úplně každém letadle. Ultralight nebo certifikované, to je jedno.

Odpovědět

Poznámka na okraj

10.12.2024 v 17:25 Petr Tichý

Dnes se asi nezjistí, kde se mechanické nečistoty v palivovém systému vzaly (o instruktorovi pod vlivem alkoholu netřeba diskutovat), ale neodpustím si jednu poznámku: Nikdy, ale opravdu nikdy nedoporučuji tankovat letadlo z plechového kanystru! Je to nejčastější příčina mechanických nečistot v palivu. Z plechového kanystru se časem začne olupovat vnitřní nátěr a následně šupinky rezu, zvláště pokud kanystr leží nejakou dobu prázdný. Už před lety to stálo život bývalého hokejistu Jaroslava Jiříka. Pokud na soutěži není jiná možnost, než tankovat z plechového kanystru, raději se 20 litrů benzínu vzdám.

Odpovědět

RE: Poznámka na okraj

11.12.2024 v 0:11 Petr

Ono stačí lít benzín i třeba z toho letitého kanistru avšak např. přes jelenici.

Vzhledem k tomu, že kvůli bordelu v palivu před časem měli  s tím érem  "nouzák" na LKBU o čemsi svědčí, že?  ... 

Odpovědět

RE: RE: Poznámka na okraj

11.12.2024 v 13:53 Petr Tichý

O tankování přes jelenici jsem četl ve starých příručkách a slyšel od starých pilotů, ale na vlastní oči jsem ho, přes svůj předdůchodový věk, ještě neviděl. Nicméně, po tchánovi jsem kdysi zdědil starý plechový trychtýř, který má v jedné třetině výšky síto, které zřejmě sloužilo právě pro uložení jelenice (síto je příliš hrubé, aby samo filtrovalo). Před časem jsem v nouzi tankoval ze starého kanystru, a aspoň provizorně vystlal trychtýř dvěma vrstvami utěrek z mikrovlákna. Potom, co jsem v utěrkách našel, jsem se zařekl, že toto už nikdy. Řada letadel má nádrže jako neoddělitelnou součást křídel. Pokud si do nich zanesete nečistoty, způsobíte si velký problém. Oproti tomu je cena za plastový kanystr vcelku drobnost.

Odpovědět

RE: RE: RE: Poznámka na okraj

11.12.2024 v 23:32 Petr

Používá se standardně i dnes, pokud se člověk nechce zabít jako ti v Hořovicích ...

Ano, trvá to trošku déle ale je jistota, že se do palivového systému nedostane žádný bordel ať už z kanistru nebo od pumpy. Jelenice dokáže do jisté míry elimininovat i příp. vodu v palivu. 

Odpovědět

Pojištění?

11.12.2024 v 17:44

Na to asi běžná pojistka (srovnator.cz) nepomůže což? Jak se tyto nehody řeší? Samozřejmě, že jde prvně o zdraví, ale stroj také není levný a když je váš, jakou pojistku si na něj dáváte?

Odpovědět

RE: Pojištění?

12.12.2024 v 13:31 Michal Řeháček

Letadlo musí mít pojistku zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem letadla. Pak typicky má havarijní pojistku na škody na samotném letadle (spoluúčast bývá v řádu stovek tisíc korun) a pilot mívá pojistku na blbost, která kryje majitelu onu spoluúčast. Tyhle pojistky jsou speciální a nabízí je jen několik málo pojišťoven.

Příklad zde: https://www.allianz.cz/content/dam/onemarketing/cee/azcz/dokumenty-a-formulare/pro-firmy/letadla/IPID_Pojisteni_letadel.pdf

Odpovědět

Přidat komentář