Jared Isaacman bude šéfovat NASA

08.12.2024 2 příspěvky

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si vybral Jareda Isaacmana, miliardáře, který velel dvěma komerčním letům společnosti SpaceX, jako příštího admistrátora NASA. Toto oznámení vybuchlo v éteru ve chvílích, kdy představitelé NASA oznamovali další odklad termínu přistání na Měsíci – až na rok 2027. Dnes vyvstává otázka, jak s těmito termíny a vůbec programem Artemis zamíchá Isaacman, respektive Trump ruku v ruce s Elonem Muskem.

Jared Isaacman ještě u loga svého první výpravy do vesmíru – mise Inspiration 4
Jared Isaacman ještě u loga svého první výpravy do vesmíru – mise Inspiration 4 (Zdroj: John Kraus/Inspiration4)

Trump zase překvapil

"Jsem potěšen, že mohu nominovat Jareda Isaacmana, uznávaného podnikatele, filantropa, pilota a astronauta, na post správce Národního úřadu pro letectví a vesmír," uvedl Trump 4. prosince v prohlášení na své platformě sociálních médií Truth Social.

"Jared bude řídit NASA k objevům a inspiraci a vydláždí cestu k průlomovým úspěchům ve vesmírné vědě, technologii a průzkumu," napsal Trump a pokračoval:

"Jaredova vášeň pro vesmír, zkušenosti astronautů a odhodlání posouvat hranice průzkumu, odhalovat tajemství vesmíru a rozvíjet novou vesmírnou ekonomiku z něj činí ideálního kandidáta na vedení NASA do odvážné nové éry."

Milovník letadel, mimo jiné i českých strojů L-39 a zejména pak L-159, muž zapálený do kosmických letů, to kvitoval slovy na síti X.: "Jsem poctěn, že jsem obdržel nominaci prezidenta Trumpa na post příštího administrátora NASA."

Pokud ho potvrdí i kongres, 41letý Isaacman by se stal pátým šéfem NASA se zkušenostmi s lety do vesmíru a nahradil by současného šéfa, bývalého demokratického senátora Billa Nelsona, který se svezl na palubě raketoplánu Columbia začátkem roku 1986.

Isaacman dal ve svém prohlášení po Trumpově oznámení jasně najevo, že NASA od něj může očekávat, že bude hlasitým obhájcem průzkumu vesmíru, který pomůže "zahájit éru, kdy se lidstvo stane skutečnou vesmírnou civilizací".

"S podporou prezidenta Trumpa vám mohu slíbit toto," pokračoval: "Už nikdy neztratíme naši schopnost cestovat ke hvězdám a nikdy se nespokojíme s druhým místem," řekl Isaacman. " Budeme inspirovat děti, vaše i moje, aby vzhlížely a snily o tom, co je možné. Američané se budou procházet po Měsíci a Marsu a tím zlepšíme život zde na Zemi. Mohu s jistotou říci, že druhý kosmický věk teprve začal. Vesmír má bezprecedentní potenciál k průlomům ve výrobě, biotechnologiích, těžbě nerostů a možná ukáže i cesty k novým zdrojům energie," uvedl Jared na síti X. "Nevyhnutelně bude existovat prosperující vesmírná ekonomika – taková, která vytvoří příležitosti pro nespočet lidí žít a pracovat ve vesmíru. V NASA budeme tyto možnosti vášnivě sledovat a zahájíme éru, kdy se lidstvo stane skutečnou vesmírnou civilizací."

Vidím slávu NASA velikou ... Zasněný Jared Isaacman (Zdroj: John Kraus/Polaris Program)
Vidím slávu NASA velikou ... Zasněný Jared Isaacman (Zdroj: John Kraus/Polaris Program)

Krásná, optimistická slova. Je vidět, že Isaacman tíhne k vizím Elona Muska. A budoucí prezident, který snil ve svém prvním funkčním období o přistání na Měsíci v letošním roce 2024, na to jistě rád slyší.

Jim Bridenstine, Nelsonův předchůdce v čele NASA, který pomohl nastartovat lunární program Artemis během první Trumpovy administrativy neskrýval spokojenost s Isaacmanovou nominací: "Jaredova vize posouvání hranic ve spojení s jeho osvědčenými úspěchy v soukromém sektoru ho staví do pozice ideálního kandidáta, který povede NASA do odvážné nové éry průzkumu a objevů. Vyzývám Senát, aby ho rychle potvrdil."

Bridenstinovo nadšení ovšem nesdílí všichni a současná administrativa kosmické agentury očekává nikoliv malé zemětřesení. V pozadí totiž stojí i muž jménem Elon Musk, se kterým má Isaacman velmi dobré vztahy. I díky jemu totiž už dvakrát letěl (pravda, na své náklady) do vesmíru v rámci misí Inspiration4 a Polaris Dawn.

Kdo je Jared Isaacman?

Faktem je, že Isaacman se do politiky nikdy předtím nezapojil a jeho jméno nebylo široce známo jako potenciálního kandidáta na vedení kosmické agentury. Ovšem s tímto leteckým a kosmickým nadšencem jsme se už na Aerowebu několikráte setkali. A tak dovolte malé opakování.

Náš pravidelný čtenář ví, že Isaacman je zakladatel a generální ředitel společnosti Shift4, která ve Spojených státech realizuje přes padesát procent ze všech karetních transakcí v restauracích a hotelech. Zřejmě mu dobře vynáší, protože jeho jmění se odhaduje na více jak 2 miliardy USD. Rovněž je zakladatelem a majitelem letecké společnosti Draken International, která provozuje největší soukromě vlastněnou letku bývalých vojenských letounů na světě a v její flotile je i 21 českých letounů L-159. Úzce spolupracuje například USAF a vojenští piloti si na pilotech Drakenu, létajících zejména na našich L-159, zkouší ostré vzdušné souboje. Jako aktivní pilot létal na mnoha strojích a v roce 2009 překonal světový rekord v rychlosti obletu Země – stihl to za 61 hodin, 51 minut a 15 sekund. Kromě toho se účastnil i leteckých show, jelikož byl součástí akrobatického týmu Black Diamond Jet Team, létající mimo jiné na L-39 Albatros...

Jaredovy Albatrosy v kamufláži Black Diamond Jet Team...
Jaredovy Albatrosy v kamufláži Black Diamond Jet Team... (Zdroj: Dave O´Brien/Milavia)
a oblíbený L-159 v barvách Draken International (Zdroj: Draken International)
a oblíbený L-159 v barvách Draken International (Zdroj: Draken International)

Isaacman tedy není ani u nás, ve Vodochodech, osobností neznámou a nezbývá než připomenout i jeho výrok pro titul Aero-space: „Kdybych si měl vybrat můj jediný nejoblíbenější letoun, byl by to právě stroj L-159,“ řekl v roce 2019.

V kosmonautice je známý především jako velitel a donátor dvou soukromých kosmických letů na lodi Crew Dragon společnosti SpaceX: Inspiration4 v září 2021 a Polaris Dawn v září letošího roku. Inspiration4 byla první soukromou misí v Crew Dragonu a byť to byl pro Isaacmana spíše seznamovací let s vesmírem, měla i charitativní účel: Cílem bylo, aby účastníci a fandové mise vybrali sumu 100 milionů dolarů, tedy tolik, kolik sám Isaacman věnoval na rozšíření výzkumu onkologických onemocnění u dětí v nemocnici St. Jude’s Children’s Research Hospital. Podobně se stalo i při druhém, letošní letu Polaris Dawn, jehož cílem mimo jiné bylo dosažení nejvyššího bodu oběžné dráhy v historii kosmonautiky od letu Apolla 17 na Měsíc v roce 1972 a – prvního soukromého výstupu do volného vesmíru. A to si Isaacman fakt splnil.

Polaris Dawn: Jared Isaacman nakukuje do veůného vesmíru z lodi Resillience (Zdroj: Polaris Dawn)
Polaris Dawn: Jared Isaacman nakukuje do veůného vesmíru z lodi Resillience (Zdroj: Polaris Dawn)

Otázkou je, nakolik mu jeho jmenování do čela takového (no, poměrně konzervativního) kolosu umožní splnit si jeho další plány v programu Polaris – což by měla být (NASA zatím nepodporovaná) soukromá mise k oživení a potenciální opravě Hubbleova kosmického dalekohledu a do třetice – první oblet Měsíce Muskovou Starship.

A co na to NASA?

Výběr Isaacmana i načasování oznámení mnohé překvapily. Prezidentské administrativy nevybíraly svého kandidáta do čela NASA dříve než týdny až měsíce po nástupu do úřadu. První Trumpova administrativa například nominovala Jima Bridenstina do funkce administrátora až více než sedm měsíců po Trumpově inauguraci.

Výběr Isaacmana měl ovšem okamžitou podporu jedné bývalé pracovnice agentury. "Gratulujeme – budete úžasní!" napsala Lori Garverová v reakci na Isaacmanovo jmenování. Ta sloužila jako zástupkyně administrátora NASA během Obamovy administrativy.

A Dave Cavossa, prezident Federace komerčních prostor, také chválil Isaacmanův výběr. "CSF je 'nadšená' tím, že slyší o nominaci dalšího komerčního zastánce vesmíru a přítele Jareda Isaacmana na administrátora NASA," řekl pro SpaceNews. "V této kritické době, kdy se NASA a komerční vesmír stávají neoddělitelně propojeny s úspěchem našeho národního kosmického programu a naším pokračujícím globálním vedoucím postavením ve vesmíru, si nedokážu představit lepšího kandidáta na tuto roli."

Jared Isaacman a jeho manželka Monica pózují před podnikatelovou stíhačkou MiG-29 (Zdroj: John Kraus/Polaris Program)
Jared Isaacman a jeho manželka Monica pózují před podnikatelovou stíhačkou MiG-29 (Zdroj: John Kraus/Polaris Program)

Pro současné vedení NASA je problémem nejen nominace Isaacmana, ale Musk v pozadí. Přechod vedení agentury do nových rukou není vždy hladký. A Trumpova nastupující administrativa zatím nevytvořila tzv. přechodný tým pro NASA. V komentářích pro Keynote na konferenci Cislunar Security Conference 4. prosince, pár hodin před Trumpovým oznámením, zástupce administrátora NASA Jim Free řekl, že Trumpův agenturní kontrolní tým – skupina zaměstnanců podporujících nastupující administrativu při přezkoumávání aktivit NASA – ještě do agentury nedorazil ani nebyl jmenován, ale dodal, že agentura očekává, že se do konce týdne alespoň dozví, kdo je v tomto týmu. Nu, jsme také zvědaví...

Očekává se totiž, že nová Trumpovy lidé přezkoumají jednotlivé programy NASA, včetně využití Space Launch System a Orionu pro lunární průzkumnou kampaň Artemis. Šedá eminence Elon Musk, generální ředitel společnosti SpaceX, radí Trumpovi od voleb a například superraketou SLS veřejně pohrdá jako strojem zbastleným z 80 % z prvků Saturnů ze 60. let minulého století po raketoplány (viz např. motory) a mimo jiné hostil nově zvoleného prezidenta při posledním startu Starship 19. listopadu. Tyto úzké vazby vedou ke spekulacím, že Trumpova administrativa by mohla usilovat o přepracování i lunárního programu Artemis, zejména pokud jde o použití SLS a Orionu. Free během svého projevu na konferenci před oznámením Isaacmanova výběru prozatím řekl, že "...víme, že se hodně mluví o Starship. To může přijít v budoucnu, ale právě teď je SLS naším favoritem a na něm pošleme lidi k Měsíci." A tvrdil, že v celkové strategii Artemis nedochází k žádným změnám.

Nicméně oznámení přesunu termínů letů Artems II (kolem Měsíce) na rok 2026 a vytouženého opětovného přistání na Měsíci na rok 2027, se asi Trumpovy a jeho "koňům" líbit nebude.

Dočkají se? Posádka jmenovaná na let Artemis 2. Zleva doprava: velitel Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Kochová a kanadský astronaut Jeremy Hansen (Zdroj: Adam Bernstein/Spaceflight Now.)
Dočkají se? Posádka jmenovaná na let Artemis 2. Zleva doprava: kanadský astronaut Jeremy Hansenvelitel, Victor Glover, velitel Reid Wiseman a Christina Kochová (Zdroj: SPACE)

Nu, nechme se překvapit.

Isaacman (snad v předtuše nominace na šéfa NASA?) v příspěvku na síti X z 18. října podpořil úvodník Michaela Bloomberga, který byl ostře kritický k současné implementaci Artemis NASA, přičemž bývalý starosta New Yorku to nazval "kolosálním plýtváním penězi daňových poplatníků".

"Tyto body nejsou nové a souhlasím s většinou z nich, ale je skvělé mít někoho jako Mike, s hlasitým hlasem, který vzdělává lidi o tématech, se kterými nemusí být tak obeznámeni," napsal Isaacman. Problémy s Artemis spolu s širšími problémy v kontraktech v oblasti letectví a obrany připsal "nadměrné kartelizaci" mezi hlavními dodavateli.

Poznamenal, že jeho názor "je založen na více než desetileté zkušenosti jako zakladatele a generálního ředitele polovojenské letecké společnosti, když jsem byl přímým svědkem toho, jak fungují velké firmy, a viděl, jak to ohrožuje konkurenceschopnost našeho národa."

Tato zkušenost, řekl v jiném příspěvku z 25. listopadu, ho učinila "optimistickým", že vládní výbor pro efektivitu, kterému Musk spolupředsedá, bude úspěšný při reformě obranných a kosmických programů".

Nastínil řadu kroků, které by podnikl a které by se sice měly zaměřit na aerokosmické společnosti a programy, ale mohly by se vztahovat i na NASA. Tato opatření zahrnovala požadavek, aby společnosti "poskytovaly v projektech větší hodnoty, jinak budou čelit následkům" a měly by být ochotny znovu vyjednat nebo ukončit smlouvy. Vyzval také k větší konkurenci: "Pokud to bude nutné, bude třeba rozbít i největší privilegia, aby se podpořil konkurenceschopnější a inovativnější aerokosmický průmysl."

Isaacmanovy úzké vazby na Muska, včetně toho, že byl zákazníkem pro dvě soukromé mise astronautů, pochopitelně přitahují pozornost. Jeden zdroj z Capitol Hill, který hovořil o pozadí, řekl webu SPACE, že senátoři, kteří přijmou jeho nominaci, budou pravděpodobně hledat podrobnosti o těchto finančních vazbách, které Isaacman dříve zdráhal zveřejnit.

Isaacman byl také v minulosti kritický k výběru NASA společnosti Blue Origin pro druhý měsíční lander Human Landing System (HLS) Blue Moon poté, co agentura původně vybrala Starship od SpaceX. "Utratit miliardy za redundanci přistávacího modulu na Měsíci, kterou nemáte se SLS, na úkor desítek vědeckých programů? Nelíbí se mi to," prohlásil v březnu.

V jiných komentářích však Blue Origin chválil. "SpaceX bude prosperovat z konkurence. Myslím, že Blue má velmi angažovaného zakladatele, který bude hodně investovat, aby zajistil, že při letech do kosmu budou existovat různé možnosti." 

Pravdou je, že Isaacmanova nominace přichází v době, kdy se NASA snaží udržet program Artemis na vytýčené cestě uprostřed napjatých rozpočtů a toho, co generální inspektor agentury nazývá "neudržitelnými" náklady na měsíční raketu NASA Space Launch System – SLS.

Donald Trump sleduje start Starship (Zdroj: Sky News)
Donald Trump sleduje start Starship (Zdroj: Sky News)

Příznivci SpaceX tvrdí, že výkonnější a plně znovupoužitelná raketa Super Heavy Starship je jasnou volbou pro průzkum hlubokého vesmíru, ale obrovská raketa má zatím daleko k provozu, neboť má na svém kontě pouze 6 suborbitálních testovacích letů.

Uvidíme, kdo s jak silnými kartami bude hrát. Nominaci Isaacmana musí pochopitelně schválit senát, a i když pak bude ve funkci administrátora, může mu Kongres přeci jen házet klacky pod nohy. Pokud by např. přišly firmy v některém senátním obvodě o zakázky NASA a hrozilo propouštění, takový senátor by podle hesla bližší košile, než kabát hájil své zájmy (tedy možnost znovuzvolení) než nějaké pronikání do vesmíru.

Kongres už v minulosti prokázal, že je více než ochoten uplatnit svou autoritu, pokud jde o priority amerického průzkumu vesmíru – a mohl by tak učinit znovu, aby ochránil (koho?) NASA a zajistil silnou konkurenci v americkém komerčním vesmírném průmyslu.

A pokud by Musk v pozadí hrál tvrdou hru hned od začátku svého vládního angažmá, Kongres by mohl výslovně vyjmout NASA z působnosti práce jeho výboru.

Stejně tak by Kongres mohl odmítnout potvrdit jakéhokoli kandidáta na administrátora NASA, který by nebyl ochoten podpořit stávající plány a programy agentury včetně úsilí o pilotované lety do vesmíru.

Zejména, když v kruzích zajímajících se kosmickým byznysem letí nyní heslo "pozor na Muska". Přidají k tomu "pozor na Jareda?"

 

Zdroje článku: SPACE, NSF, Draken

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Změny

10.12.2024 v 8:11 Radek V.

Tak Artemis 2 a 3 už mají rakety SLS postavené/vyrobené, a Starship není a v roce 2026 nebude certifikovaný pro let s lidmi na palubě. Takže SLS jistě poletí Artemis 2 a téměř jistě Artemis 3. Orion bude létat i dál, ale asi jako náklad upraveného Starshipu, SLS je předražený dinosaurus. Příští rok Musk uvede Starship 2. generace do běžného provozu, takže oblet Měsíce klidně může být v roce 2026, pokud NASA trochu šlápne do pedálů - proboha, dva roky trvalo zjistit, co s tepelným štítem? Si dělají srandu?

Odpovědět

RE: Změny

13.12.2024 v 13:46 igi

Celý ten tradičný dodávateľský systém je postavený na hlavu, princíp "zaplatím ti akékoľvek náklady a k tomu X% ako profit" - to znamená čím drahšie, tým lepšie pre dodávateľa. Niet divu že SLS vyšróbovali do 2mld za štart. To je neuveriteľne skorumpovaný systém kde dokončiť projekt je pre firmu vlastne prehra.

Odpovědět

Přidat komentář