Incident mezi ruskými a německými silami v Baltském moři

06.12.2024

Na konci listopadu 2024 došlo v Baltském moři k incidentu mezi ruskými a německými námořními silami, který zvýšil obavy z rostoucího napětí v regionu. Německá fregata Nordrhein-Westfalen prováděla rutinní sledovací misi, během níž doprovázela ruskou korvetu a civilní tanker. Když byl vyslán vrtulník z německé fregaty k bližší inspekci plavidel, ruská posádka odpověděla červenými světlicemi namísto standardní rádiové komunikace.

Fregata Nordrhein-Westfalen
Fregata Nordrhein-Westfalen (Zdroj: Bundeswehr/Alexander Gottschalk)

Fregaty třídy Baden-Württemberg, ke kterým Nordrhein-Westfalen patří, obvykle disponují dvěma vrtulníky NH90 Sea Lion, což umožňuje rychlé reakce na podobné situace. Incident však zůstal z velké části mimo pozornost veřejnosti.

Helikoptéra NH90 Sea Lion (Zdroj: Airbus)
Helikoptéra NH90 Sea Lion (Zdroj: Airbus)

Německá ministryně zahraničí varuje před hybridní válkou v Baltském regionu

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock se o události zmínila během zasedání NATO, kde zdůraznila, že Rusko zintenzivňuje hybridní útoky v regionu. „Zajištění míru vyžaduje posílenou spolupráci v oblasti Baltského moře. Rusko zde rozšiřuje své hybridní útoky,“ uvedla Baerbock. Dodala, že NATO hodlá zvýšit dohled a ochranu kritické infrastruktury v duchu hesla „jeden za všechny, všichni za jednoho“.

Jako příklady hybridních útoků zmínila narušení GPS signálů, podezření na špionáž civilními plavidly a poškození podmořských kabelů. V listopadu 2024 byla například podezřelá sabotáž dvou datových kabelů v Baltském moři, která narušila komunikaci mezi Finskem, Německem, Švédskem a Litvou.

Když se novináři obrátili na německé ministerstvo obrany s dotazy ohledně incidentu, úřad odmítl poskytnout podrobnosti. Mluvčí ministerstva však uvedl: „Občas dochází k porušení pravidel na moři či ve vzdušném prostoru, ale můžete si být jisti, že námořnictvo nebo letectvo vždy reagují klidně a profesionálně s cílem deeskalace.“

Ruská korveta (Zdroj: Defence Express)
Ruská korveta (Zdroj: Defence Express)

Stoupající aktivita ruských „lodí duchů“

NATO v reakci na incident zvýšilo bdělost vůči ruským operacím v Baltském moři. Zvláštní pozornost je věnována tzv. „lodím duchů“, které obcházejí sankce na vývoz ruské ropy. Tato plavidla často operují bez sledovacích zařízení a pod vlajkami jiných států, přičemž jsou někdy doprovázena ruskými vojenskými loděmi.

Globální napětí mezi Ruskem a NATO

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 hlásí spojenci NATO opakované nebezpečné akce ruské armády. V červenci 2023 například ruské stíhačky Su-35 obtěžovaly americké drony MQ-9 Reaper a francouzské stíhačky Rafale během misí proti ISIS. Podle amerického letectva mohou být tyto agresivní akce snahou Ruska kompenzovat své ztráty ve válce na Ukrajině.

Incident v Baltském moři je dalším příkladem narůstajícího napětí mezi Ruskem a Západem a ukazuje na potřebu zvýšené opatrnosti v této strategicky důležité oblasti.

Ruská stíhačka Su-35 (Zdroj: Public Domain)
Ruská stíhačka Su-35 (Zdroj: Public Domain)

Zdroje článku: AeroTime, Der Spiegel

 

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář