Změn, které se nás dotknou s příchodem nového roku, není úplně málo. Všechny jsou již také publikovány formou změnové služby AIRAC, ale ruku na srdce, kolik z nás každých 28 dní pečlivě prochází amendmenty. Redakce Aerowebu proto nyní přináší podrobný přehled chystaných změn a jedné již dokonce platné úpravy.
Novinky při letech na Ruzyni
od 1. ledna 2021
Ihned první den v novém roce, kromě toho, že se upravila výše traťových poplatků za letové navigační služby a byly provedeny drobné, spíše kosmetické úpravy v AIP časti GEN, se nás asi nejvíce týká odstavec s postupy pro VFR lety na/z letiště Praha Ruzyně (LKPR). Ruzyně je koordinované letiště, a proto je nutné mít domluvený slot, který si člověk může zařídit samostatně nebo prostřednictvím handlingové společnosti, která to udělá za vás.
Novinkou však je, že nestačí pouze zažádat o slot na konkrétní čas, ale velitelé letadel jsou povinni se ujistit, že požadovaný slot byl potvrzen. Kromě toho je nutné si zkontrolovat přidělený čas, který nemusí zcela odpovídat tomu požadovanému. Toto se týká pouze příletů a odletů, nikoli průletů přes CTR LKPR nebo nízkých přiblížení na jednu z drah.
IFR let bez PBN RNAV 5 pouze do FL95
od 28. ledna 2021
Pro lety IFR prováděné nad FL95 ve FIR Praha musí být provozovatelé všech letadel (výjimku tvoří pouze státní letadla) vybaveni minimálně pro provoz podle PBN specifikace RNAV 5. Požadavky na vybavení PBN pro tratě SID, STAR a přibližovací postupy jsou uvedeny v části AD u jednotlivých letišť. Pokud nemůže provozovatel tuto podmínku splnit, může s letadlem nadále ve FIR Praha provádět lety IFR, avšak pouze pod FL95. Při příletu nebo odletu z řízeného letiště musí pilot tuto skutečnost oznámit při prvním navázání spojení, že není schopen dodržet daný požadavek na navigační přesnost. V takovém případě může očekávat vektorování.
Pozor ať se dovoláte
od 28. ledna 2021
Máte-li v telefonu uložena telefonní čísla nebo e-mailové adresy na stanoviště letových provozních služeb, doporučujeme udělat jejich revizi (k 28. lednu). Po tomto datu včetně byste se na původní telefonní čísla nemuseli dovolat. Týká se to zejména regionálních letišť důsledkem integrace regionálního řízení do Prahy, nejen. Kontakty jsou nejlépe k nalezení v AIP části GEN 3.3.6.
FPL pro kombinované lety ve FIR Praha přes ARO? Minulost!
od 28. ledna 2021
Pokud jste důsledně dodržovali požadavek AIP pro kombinované lety odlétávající z FIR Praha a podávaly FPL pouze prostřednictvím Ohlašovny letových provozních služeb (ARO), nadále již nebudete muset. Tento požadavek se totiž ruší a pro podávání FPL pro kombinované lety bude možné využívat všech dostupných prostředků, vč. podpůrných aplikací jako je např. SkyDemon, Rocket Route, Air Navigation Pro nebo Garmin Pilot.
Praha RADAR skoro „všude“
od 28. ledna 2021
Nenechte se na konci měsíce zaskočit. Všechna regionální letiště počínaje 28. lednem budou své služby vyjma letištního řízení (TWR) poskytovat centrálně z Prahy. S tím souvisí i změny volacích znaků stanovišť:
Karlovy Vary RADAR Praha RADAR
Ostrava RADAR Praha RADAR
Brno RADAR Praha RADAR
Možná jste si občas říkali, jak vznikl volací znak Karlovy Vary VĚŽ, když stačí Vary VĚŽ? Už nemusíte, současně se změnou volacího znaku stanoviště APP se mění i ten letištní:
Karlovy Vary VĚŽ/TOWER Vary VĚŽ/TOWER
Všesměrové odlety ve Varech
od 28. ledna 2021
Do nedávna šlo IFR odlet provést po trati SID nebo vizuálně, nově přibude možnost všesměrového odletu. Pojďme si říct, co to obnáší a jaké to má výhody v porovnání s již zaběhlými postupy.
Pokud nelze nebo není vhodné využít SID, například z důvodu oblačnosti, námrazy, provozu MLČ nebo za účelem zvýšení kapacity letiště, lze za určitých okolností po domluvě s řídícím nebo z iniciativy řídícího využít vizuálního nebo všesměrového odletu. Každopádně na konkrétním postupu se musí velitel letadla a řídící dohodnout předem a musí s ním obě strany souhlasit.
Vizuální odlet může být velice příhodný ve chvíli, kdy na letišti cvičí více letadel. Letadlo po nízkém přiblížení nebo vzletu musí co nejdříve zahájit zatáčku na dohodnutý kurz nebo bod, čímž uvolní odletový sektor pro další provoz například provádějící přiblížení v opačném směru. Každopádně tento postup je limitován meteorologickými podmínkami, které musí pilotovi umožnit dodržení viditelnosti země až do dosažení minimální sektorové nadmořské výšky (MSA) nebo do minimální nadmořské výšky pro poskytování přehledových služeb (ATCSMA, dříve MRVA), podle toho, jak je stanoveno v ATC povolení. Pilot je až do dosažení jedné z těchto výšek odpovědný za dodržení bezpečné výšky nad překážkami. Pokud ale meteorologické podmínky nedovolují provedení vizuálního odletu, zůstává pouze odlet po SID nebo stoupání SA (straight ahead), a po dosažení ATCSMA vektorování přehledovým systémem.
Od 28. ledna bude možno na letišti ve Varech (později pravděpodobně i na dalších regionálních letištích) nově využít postupu všesměrového odletu. Stejně jako u vizuálního odletu může o tento postup žádat pilot nebo může být pilotovi nabídnut ze strany řídícího. Předmětem povolení ATC k provedení všesměrového odletu je kurz nebo bod, na který má pilot pokračovat s dodržením níže uvedených podmínek. Výhoda však je, že jej lze uplatnit bez ohledu na meteorologické podmínky následovně:
Odlet z RWY 11
- zatáčka jižním směrem od prodloužené osy RWY 11 může být zahájena po dosažení 3 000 ft AMSL;
- zatáčka doleva od prodloužené osy RWY 11 může být zahájena po dosažení 3 300 ft AMSL;
- musí být dodržen gradient stoupání minimálně 5 % do 4 500 ft AMSL;
- po průletu 4 500 ft AMSL musí být nadále udržován gradient stoupání minimálně 3,3 % do 5 800 ft AMSL;
- postup musí být předmětem ATC povolení a obě strany s ním musí souhlasit (ATC i PIC)
Odlet z RWY 29
- zatáčka jižním směrem od prodloužené osy RWY 29 může být zahájena po dosažení 3 000 ft AMSL;
- zatáčka doprava od prodloužené osy RWY 29 může být zahájena po dosažení 3 300 ft AMSL;
- musí být dodržen gradient stoupání minimálně 5 % do 4 500 ft AMSL;
- po průletu 4 500 ft AMSL musí být nadále udržován gradient stoupání minimálně 3,3 % do 5 800 ft AMSL;
- postup musí být předmětem ATC povolení a obě strany s ním musí souhlasit (ATC i PIC)
Pokud tedy porovnáte SID, případně SA stoupání s vizuálním odletem, zjistíte, že všesměrový odlet je kompromis obou dvou. V případě více výcvikových letů najednou má vliv na kapacitu, v případě jednorázového odletu nabídne pilotům slušnou zkratku bez nutnosti vykreslit odletovou trať. Takže až na frekvenci uslyšíte „do you accept omnidirectional departure on heading / to WPT“, víte, co dělat.
Nové SID ve Varech
od 28. ledna 2021
Na letišti ve Varech ještě nekončíme. Důvodem jsou dvě nové odletové tratě SID na bod LOMKI, které mají umožnit letům nejen do Prahy plynule navázat na příletovou trať STAR. Jedná se o SID LOMKI 1F pro odlety z RWY 29 a LOMKI 1Z pro odlety z RWY 11. Tuto skutečnost je nutné také zohlednit při plánování tratě a následně podávání FPL.
Rozšíření FRA (Free route Airspace) ve FIR Praha = FRACZECH
od 25. února 2021
S koncem února zanikne ve FIR Praha nad FL95 systém letových tratí. Lety IFR bude možné nadále plánovat po přímých segmentech s možností vložení mezilehlých bodů FRA (vybraná radionavigační zařízení nebo pětipísmenné názvy bodů publikovaných v AIP části ENR 4.1 a 4.4). Lety IFR musí být plánovány skrze body FRA dle následující tabulky:
Jinak řečeno, některé FRA body budou fungovat jako E (ENTRY), některé jako X (EXIT), jiné pouze jako mezilehlé body I (INTERMEDIATE). A aby to nebylo úplně jednoduché, vloží se do toho ještě body A (ARRIVAL) a D (DEPARTURE), které mohou být současně počátečními nebo koncovými body příletových a odletových tratí (STAR a SID tratě zůstávají zachovány na všech letištích v LKAA). Segmenty mezi významnými body FRA se označí „DCT“ v poli 15 letového plánu například: (vstupní bod) DCT (mezilehlý bod) DCT (mezilehlý bod) DCT (výstupní bod).
Otázky a odpovědi ohledně FRACZECH
Pokud poletím IFR pod FL95, tak se mně FRA netýká?
Systém letových tratí pod FL95 zůstává zachován a lety IFR lze plánovat stejně, jako tomu bylo doposud. Jedinou výjimku tvoří IFR lety přes CTA 1/ respektive TMA Praha, kde je pro účely plánování nabízen systém DCT segmentů definovaných mezi jednotlivými body (nejedná se o FRA). Tento systém plně nahrazuje systém tranzitních ATS tratí v celém horizontálním i vertikálním rozsahu TMA / CTA 1 Praha (viz část ENR 1.10.2.5 v AIP ČR).
Kolik mezilehlých bodů (I) si můžu vložit mezi body ENTRY (E) a EXIT (X), ENTRY (E) a ARRIVAL (A), DEPARTURE (D) a EXIT (X) nebo DEPARTURE (D) a ARRIVAL (A)?
Počet mezilehlých bodů není ve FRACZECH omezen, nicméně projekt vznikl za účelem zefektivnění provozu a předpokládá se, že většina provozovatelů bude využívat systému „ENTRY DCT EXIT“ nebo jiné kombinace podle toho, zda let pouze přelétává, startuje nebo přistává na některém z letišť ve FIR Praha. Maximální vzdálenost „DCT“ mezi význačnými body FRA není rovněž omezena. Z důvodu usměrňování toku budou některé mezilehlé body FRA povinné pro plánování tak, jak je definováno v dokumentu RAD (Route Availability Document).
Má FRA nějaká omezení při plánování?
Kromě toho, že se lety musí plánovat skrze význačné body FRA podle uvedeného principu v tabulce výše, musí se rovněž respektovat plánované prostory. Letové plány skrze plánované prostory budou automaticky odmítnuty. To samé platí pro plánování letu „DCT“, který částečně zasahuje mimo horizontální hranici FRACZECH (opakovaný vstup) a lety, jejichž horizontální profil letu je blíže než 5 NM od hranice FRACZECH.
Jak to bude s kombinovanými lety?
Lety podle pravidel Y/Z (začátek/konec IFR části) mohou pro přechod použít jakékoli FRA význačné body publikované v AIP ENR 4.1 a 4.4.
Odkud čerpat informace?
- Informace o FRACZECH jsou momentálně součástí AIRAC AIP AMDT 2/21, tzv. vydané, ale ještě neúčinné změny, která vstoupí v platnost 25. února 2021.
- Webové stránky Letecké informační služby aim.rlp.cz pod záložkou FRACZECH nabízejí informace a graficky znázorněné možnosti plánování tratí na / z LKPR, LKKV, LKTB, LKMT.