Koronavirová epidemie zasáhla celý svět. Ne každé odvětví to však pocítilo stejně. Zatímco provozovatelé e-shopů a prodejci softwaru pro vzdálenou komunikaci nouzí o zákazníky netrpěli, civilní letecká doprava byla takřka ze dne na den umrtvena. Nyní, když se snad v Evropě věci pomalu vrací k „normálu“, je potřeba připravit letadla a zejména jejich posádky na rostoucí potřebu a zájem lidí znovu cestovat.
Pro piloty v tomto ohledu platí několik pravidel. Dominuje jim povinnost před letem s dalšími osobami na palubě absolvovat přinejmenším tři vzlety a přistání v posledních 90 dnech před podobným letem. Je to ostatně povinnost, která platí jak pro pilota Blaníku, tak pro pilota Jumba.
V podmínkách tuzemských Smartwings to znamená abolvovat buďto tři lety na simulátoru, anebo tři sektory ve skutečném letadle pod vedením instruktora typového výcviku.
S kamerou jsme se proto podívali, jak takové simulátorové přezkoušení, jehož popis si můžete přečíst níže, vypadá v praxi.
Obnova nedávné praxe po přestávce delší jak 90 dní
Pokud piloti nemají provedené 3 vzlety a 3 přistání za posledních 90 dnů, musí na simulátoru provést 3 vzlety a 3 přistání předtím, než opět usednou do letadla. Naši piloti musí provést 2 vizuální okruhy a 1 vzlet s vysazením pohonné jednotky. 2 lety musí být provedeny ve dne, 1 v noci.
Skládá se ze dvou částí:
- Simulátorový briefing, kde jsou instruktorem popsány manévry, které se posléze budou cvičit. Probírá se relevantní látka s použitím výcvikových manuálů, provádí se výkonnostní výpočty, dále se probírají další otázky / diskuze ohledně výcviku
- Simulátorový výcvik prověřuje, jak piloti aplikují teorii při praktickém výcviku.
Simulátorový briefing
- Popis rozdílů mezi CATC simulátorem (FFS B737-800) a Smartwings flotilou (B737-800)
- Instruktor popíše scénář letu, který posádka bude cvičit
- Instruktor projde relevantní látku z manuálů Flight Crew Operations Manual (FCOM), Flight Crew Training Manual (FCTM) a Quick Reference Handbook (QRH)
- Instruktor projde s posádkou znalost manévrů a postupů (vizuální okruh, vysazení motoru při vzletu a následné jednomotorové přiblížení a přistání)
- Informace o povětrnostních podmínkách a dráze:
- RWY 24 v Praze, dráha je suchá
- Směr větru 250°, síla 3 uzly, jasno, teplota 25 °C, tlak 1 015 hPa
- Výkonnostní parametry pro vzlet:
- Váha: 60 000 kg (bez paliva)
- Palivo: 6 000 kg
- Výkon motoru: 22 000 liber tahu - jeden motor
- Rychlosti:
- V1 154kt
- VR 157kts
- V2 160kts
- Provedení výkonnostního výpočtu pro jednomotorové přistání (výkonnostní program Boeing OPT v tabletu)
- Otázky a diskuze ohledně průběhu simulátoru
Simulátorový výcvik
- 2 x manuální vizuální okruh (den / noc)
- Vzlet na klapkách 5°, po dosažení 400 stop točit zatáčku do polohy po větru, stoupaní do 2 800 stop, provedení relevantních checklistů
- Vizuální okruh, příprava přistání na klapkách 30°, provedení relevantních checklistů
- Manuální vizuální přiblížení bez automatizace, přistání do plného zastavení
- Vysazení motoru při vzletu, manuální let a přistání na jeden motor (den)
- Odletové povolení: odlet kurzem dráhy a stoupaní do 5 000 stop
- Při rotaci vysazení motoru
- Pokračovaní ve vzletu, odletový postup dle EFP (Engine Flameout Procedure, postup při vysazení motoru), při dosažení akcelerační výšky (2 000 stop) zrychlení a zasouvání klapek, navigovat na EFP bod ERASU, stoupání pouze do 4 000 stop
- Provedení checklistu pro závadu motoru, poté další relevantní checklisty
- Příprava na přiblížení, briefing, provedení checklistu na přistání s vysazeným motorem
- Vektorování na finále dráhy 24, konfigurace letounu na přistání, dokončení checklistu na přistání s vysazeným motorem, manuální přiblížení a přistání
- Opakuje druhý člen posádky jako pilot letící
Zdroj: Smartwings