AKTUALIZOVÁNO Vláda České republiky na svém pondělním zasedání zmírnila opatření proti šíření nákazy koronavirem. Ode dneška je tak možné provozovat individuální sporty na venkovních sportovištích při splnění určitých podmínek; v odůvodnění této výjimky je pak výslovně zmíněna možnost věnovat se „sportovnímu letectví“. Ministerstvo dopravy dnes odpoledne upřesnilo, že se v rámci této výjimky povoluje i další letový provoz včetně pilotního výcviku.
„Zdravý pohyb (...) přispívá k udržování dobrého zdravotního stavu lidí, což napomáhá prevenci vzniku onemocnění včetně COVID-19. Zároveň je však třeba nadále v této fázi šíření onemocnění COVID-19 na území České republiky dodržovat přísná pravidla omezení společenského kontaktu a šíření kapánek,“ stojí v předmětném opatření vlády podepsaném ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.
Dále je tedy nutné dodržovat pravidlo, podle kterého spolu smějí sportovat jen dvě osoby, s výjimkou členů domácnosti, nebo dodržení odstupu nejméně dva metry. Nošení ochranných prostředků dýchacích cest je nadále povinné v případě, kdy nejsou sportující osoby odděleny od jiných osob fyzickou překážkou (plot, zeď apod.), nebo není možné dodržet vzdálenost od jiné osoby minimálně dva metry.
Nesmějí být také využívány související vnitřní prostory sportoviště, ve kterých není možné dodržet výše zmíněné podmínky, zejména společné šatny, sprchy apod.
Sportovní letectví v širším slova smyslu, ale bez veřejnosti
Pojem „sportovní letectví“, který zákon o civilním letectví nezná, během pondělního odpoledne upřesnilo Rozhodnutí Ministerstva dopravy - Odboru civilního letectví (OCL). Podle ministerstva se jedná o provoz letadel a sportovních létajících zařízení (SLZ) pro účely udržení jejich provozuschopnosti, jakož i o výcvik leteckého personálu.
„Z výše uvedeného vyplývá, že sportovní létání je pouze jedním z mnoha segmentů leteckých činností, přičemž uvolnění restriktivních mimořádných opatření pouze pro tento segment leteckých činností nemohlo být účelem přijatého opatření. Naopak sledovaným účelem bylo za stanovených podmínek umožnit obnovení provádění pilotního výcviku a provozování letů v rámci leteckých činností zejména za účelem udržení jejich provozuschopnosti, včetně kvalifikací pilotů, během přijatých mimořádných opatření, pro které se v praxi používá pojem lety v rámci všeobecného letectví,“ píše se v rozhodnutí OCL podepsaném jeho ředitelem Zdeňkem Jelínkem.
„Z použitého pojmu sportovní letectví, i když ho zákon o civilním letectví nezná, lze však bez dalšího dovodit, že se uvolnění restriktivních opatření nevztahuje na komerční činnosti typu obchodní letecké dopravy, či leteckých činností, kterých se účastní veřejnost, kupříkladu provozování vyhlídkových letů nebo leteckých veřejných soutěží,“ dodává odůvodnění rozhodnutí OCL.
Létání mezi výjimkami ze zákazu volného pohybu osob
od 7. dubna 2020, podle Přílohy 2 usnesení vlády č. 395 - Mimořádného opatření
(...) 3. Zákaz volného pohybu osob podle bodu 1. se nevztahuje na sportování na
venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných
místech za splnění těchto podmínek:
- nošení ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření
kapének, a to s výjimkou venkovních sportovišť, kdy jsou sportující osoby,
popř. skupina společně sportujících osob, odděleny od jiných osob fyzickou
překážkou (např. stěna nebo plot) nebo vzdáleností nejméně 2 metry, - společně sportují jen dvě osoby, s výjimkou členů domácnosti, popřípadě
při sportování od jiných osob zachovávají odstup nejméně 2 metry, - nejsou využívány související vnitřní prostory sportoviště, zejména společné
šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení, ve kterých by nebyly plněny shora
uvedené podmínky,
včetně cesty za účelem tohoto sportování. (...)
Odůvodnění následně zahrnuje výčet sportů, které jednoznačně vyhovují této výjimce:
Za splnění uvedených podmínek se tak lze věnovat celé řadě sportů, zejména:
- běhu,
- chůzi,
- cyklistice,
- gymnastice,
- venkovnímu bruslení, na ledě i na kolečkových bruslích, a skateboardingu,
- jízdě na koni,
- golfu s nejvýše dvěma osobami ve skupině hráčů (ve flightu),
- tenisu, stolnímu tenisu, badmintonu, volejbalu, včetně plážového, a nohejbalu, vždy s nejvýše dvěma hráči na každé straně hřiště,
- lyžování a snowboardingu,
- vodním sportům, jako je jachting, kanoistika, veslování a windsurfing, při nejvýše dvou osobách v lodi,
- sportovní střelbě,
- bojovým, silovým a úpolovým sportům,
- sportovnímu letectví,
a to na venkovních sportovištích.