V současné době mohou cestovatelé při svých výletech přespat v hotelu z ledu, ve vězeňské cele, v hotelu, který imituje východoněmecké ubytování, anebo strávit noc několik metrů pod hladinou ve speciální kapsli. K této skupince neobvyklých míst k přespání se 15. ledna 2009 přidal i legendární Boeing 747 Jumbo Jet. Hosty hotelu (často se setkáte i s označením hostel) Jumbo Stay se při svých cestách můžete stát na švédském letišti Stockholm-Arlanda.
Foto Offbeattraveler.net
Sloužil i u Pan Am
Na internetových stránkách www.jumbostay.com je možné se mimo rezervace pobytu před cestou dozvědět mnoho zajímavých informací. S nápadem proměnit vyřazený stroj v neobvyklý hotel přišel před několika lety pan Oscar Diös, který se v roce 2006 dozvěděl o možnosti zakoupit vyřazený Boeing 747, odstavený na letišti Arlanda. Šlo konkrétně o typ Boeing 747-212B (cn 21162/283) vyrobený v roce 1976.
Během své 28leté služby letoun vystřídal mnoho vlastníků. Prvním majitelem byla společnost Singapore Airlines (1976-1983), ale pravděpodobně nejzajímavějším majitelem byly proslulé aerolinky Pan American World Airways, v jejíchž službách strávil pod přezdívkou „Clipper Belle of the Sky“ nejdelší dobu - mezi léty 1984 a 1992.
Foto Aussieairliners.org
Posledními dopravci, kterým jumbo patřilo, byly Transjet Airways a Northeast Airlines. Od roku 2002 byl však stroj zaparkován na švédském letišti, kde ho objevil i zmíněný businessman, který ho nakonec v roce 2007 odkoupil od americké leasingové společnosti Jet Midwest Inc. (poslední registrace N981JM). V závěru toho roku získal od místních úřadů potřebná povolení a v roce 2008 začaly práce na přestavbě letadla v hotel.
V následujících měsících došlo k renovaci starého interiéru letadla, včetně odstranění všech 450 sedaček. Do svého nového domova u vjezdu na letiště Arlanda se Jumbo dostalo o několik měsíců později, v létě 2008. Získalo také nové jméno, Liv, po dceři majitele pana Diöse.
Otevřením tohoto neobvyklého ubytovacího zařízení v lednu 2009 zvýšilo letiště nejen své ubytovací kapacity, ale také dostalo atrakci, která znamenala velký ohlas ve světě. Televizní reportáže se objevily na hlavních televizních kanálech v Japonsku, USA, Brazílii, Velké Británii nebo Německu.
Foto Jumbo Stay
Apartmá v kokpitu
Hotel svým návštěvníkům nabízí ve 27 pokojích celkem 76 lůžek. Vybrat si můžete jednolůžkové, dvoulůžkové, více lůžkové či rodinné pokoje. Zlatým hřebem a také nejdražším pokojem je tzv. Cockpit suite. Jak název napovídá, tato místnost se nachází přímo v kokpitu. Mimo dvou lůžek je zde také televize či malá koupelna. Nejzajímavějším je nenapodobitelný výhled z pokoje.
Za noc v tomto pokoji zaplatíte včetně snídaně dohromady 3 300 švédských korun, tedy zhruba 9 200 českých korun. Ceny ostatních pokojů se dle jejich velikost a vybavení pohybují od 400 do 1 900 švédských korun (v případě nejlevnějších variant snídaně v ceně zahrnuta není).
Foto Jumbo Stay
Jako správný moderní hotel nabízí i Jumbo Stay možnost uspořádat ve svých prostorách neobvyklý firemní mítink či „mini“ konferenci. Do salonku první třídy, který je vybaven originálními sedačkami z roku 1976, se vejde až osm lidí, a jeho celodenní pronájem přijde na 2 500 švédských korun.
Návštěvníci, kteří nemají v úmyslu zde strávit noc, ale chtějí si Jumbo Stay pouze prohlédnout, mohou využít „palubní“ Jumbo bar a kavárnu. V létě je pro návštěvníky také zpřístupněno levé křídlo letadla – „vyhlídková terasa“, a je jim umožněn nevšední zážitek získaný při pozorování provozu letiště z tohoto neobvyklého místa. A jak se do hotelu dostanete? Jumbo Stay je dostupný přímo z terminálů, pro cestu je nejlepší využít letištních autobusů (linka č. 14).
Foto Jumbo Stay
Je možné, že se s podobnými hotely budeme setkávat i na ostatních mezinárodních letištích. Zakladatel Jumbo Stay pan Oscar Diös chce totiž svůj nápad nabídnout i ostatním podobně smýšlejícím podnikatelům. Třeba se někdy dočkáme toho, že při cestě autobusem číslo 119 na pražské ruzyňské letiště bude možné spatřit českou obdobu tohoto nevšedního hotelu.