Po mnohaletých tahanicích proběhne zítra na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích odhalení památníku letců, kteří během druhé světové války nasazovali svoje životy ve službách Královského letectva. Původní snaha místní radnice umístit zde památník ztroskotala na odporu některých historiků a samotných veteránů vůči vítěznému návrhu. Spor o jeho podobu následně trval více než deset let. Synovec jednoho z válečných letců proto vyhlásil veřejnou sbírku na stavbu důstojného pomníku, jehož oficiálního představení by se měli zúčastnit mimo jiné i dosud žijící váleční letci.
Členové 310. stíhací perutě s letounem Hurricane v pozadí na základně v Duxfordu, 1940
Pan Vopálecký, synovec válečného letce Josefa Vopáleckého, se realizací projektu zabýval posledních deset let. S podporou historiků, pozůstalých po válečných hrdinech a zástupců vojenských klubů pořádal benefiční koncerty a další akce. „Je nám líto, že stát na takové osobnosti a hrdiny zapomíná,“ poznamenal tehdy Pavel Jim Drengubák, který projekt finančně podpořil. Za organizátory se postavil rovněž Milan Malý z 312. perutě, odhalení se ale nedožil. Ve veřejné sbírce a díky darům sponzorů se podařilo vybrat přibližně půl milionu korun, výsledkem je sklolaminátový model legendárního letounu Spitfire.
Původní vítězný návrh počítal s kamenným válcem o průměru osmi metrů, jehož obvod měl nést jména více než dvou tisíc letců. V jeho středu měl být jejich „domov“; obloha odrážející se na vodní hladině. Kvůli negativním reakcím však radnice od tohoto projektu upustila a na dalším vývoji se nepodílela. K umístění památníku nicméně poskytla nynějším organizátorům prostor na náměstí poblíž centra města.
Do bojů druhé světové války do zahraničí odešla z Českobudějovicka asi desítka letců, většina se jich však domů nevrátila. Československá 312. peruť se po svém návratu na čas usadila na blízkém letišti v Plané, brzy se stala základem 2. letecké divize nově budované armády. Tu však po únoru 1948 museli opustit všichni ti, kteří se účastnili válečných bojů pod křídly RAF.