Kosmická loď Sojuz MS-27 dopravila na orbitální základnu posádku 73. dlouhodobé expedice. Tvoří ji veterán Roskosmosu, velitel Sojuzu Sergej Ryžikov (3. start), a dva nováčci – kosmonaut výzkumník Alexej Zubritskij a astronaut NASA Jonny Kim. Rusové spolu s Američanem mají strávit na oběžné dráze 245 dní, během nichž provedou dva plánované výstupy do vesmíru a na padesát vědeckých experimentů. Kim startoval na ISS na palubě kosmické lodi Sojuz MS v rámci programu letů s výměnou sedadel, naopak Rus Kirill Peskov zamířil na ISS už letos 14. března jako člen posádky Dragonu Crew-10.

Než se zaběhnou do pracovního rytmu, stráví na palubě ISS asi 14 dní s velitelem stanice Alexejem Ovčininem, Ivanem Vagnerem a Donaldem Royem Pettitem, kteří startovali v Sojuzu MS-26 11. září 2024. Jmenovaná trojice se vrací na Zemi 19. dubna. Americký chemik Pettit přitom 20. dubna oslaví sedmdesátiny a ve vesmírném prostoru byl již počtvrté, jako jeden z nejstarších astronautů v historii. Poprvé Do vesmíru odstartoval 24. listopadu 2002 v raketoplánu Endeavour na na ISS v rámci Expedice 6.

Zajímavá posádka
Posádka Sojuzu MS-27 tedy stráví v kosmu 8 měsíců. A to podle plánů Roskosmosu, který si tak chce zajistit trvalou přítomnost kosmonautů ve vesmíru. Jde o první kosmický let jak pro Kima – lékaře a bývalého příslušníka Navy SEAL, který je prvním korejsko-americkým astronautem na ISS – tak pro Zubritského. Má ale jednoho zkušeného člověka, který již na ISS byl. Je to Sergej Ryžikov, který letí potřetí a na stanici byl například v roce 2021, kdy tam za pomoci lepidla vyrobené z pryskyřice severoafrických jehličnanů hermeticky utěsňoval trhlinu v přechodové komoře ruského modulu Zvězda, kterou z ISS měsíce unikal vzduch...
Sergej Nikolajevič Ryžikov (19. srpna Ryžikov (Bugulmě v nynějším Tatarstánu) je tedy (mimo Pettita) veteránem mezi současnými obyvateli stanice. Na orbitální laboratoři strávil téměř rok během dvou misí v letech 2016-2017 a 2020-2021.

Jako vojenský pilot sloužil v útvarech 37. letecké armády v Saratovské a Tverské oblasti a od roku 1997 v Domně v Čitinské oblasti v útvarech 23. a 14. letecké armády, naposled jako velitel roje v hodnosti majora. Během své vojenské služby nalétal přes 700 hodin na letadlech L-39 a MiG-29, získal kvalifikace důstojník-potápěč a instruktor parašutistické přípravy (s více než 350 seskoky). 11. října 2006 byl zařazen do oddílu kosmonautů Gagarinova výcvikového střediska.
Do vesmíru měl poprvé vzlétnout v roli palubního inženýra Expedice 49/50 už v září 2016, ale kvůli problémům se Sojuzem MS-02 odstartovali Ryžikov, Borisenko a Kimbrough až 11. října 2016. Na ISS zamířil i při svém druhém letu v Sojuzu MS-17 a stal se členem Expedice 63/64. Nyní je tedy na ISS potřetí.
Zajímavý osud sledují zahraniční média v případě Alexeje Vitaljeviče Zubritského. Ten se narodil krátce po rozpadu Sovětského svazu - 22. srpna 1992 ve vesnici Volodymyrivske, na Ukrajině, v Záporožské oblasti, v rodině inženýra a učitelky. Na podzim roku 2013 Zubritsky absolvoval Charkovskou národní univerzitu vzdušných sil Ivana Kožeduba se specializací na letové operace a bojové použití letadel. Osud rozhodl, že byl Alexej přidělen k 204. sevastopolské brigádě taktického letectva ukrajinského letectva, která byla v té době umístěna na vojenském letišti Belbek. A snil o vesmíru.

"V raném dětství, jako mnoho dětí, jsem často létal ve spánku. Tak vznikl sen – létat bez jakýchkoli zařízení, bez letadla, bez křídel. Dá se to provádět pouze ve vesmíru, kde létáte jako pták, aniž byste pod sebou cítili oporu. Proto jsem nastoupil na leteckou univerzitu a zvolil směr letu. Cestu ke kosmonautice jsem viděl pouze jako logický vývoj sebe sama jako pilota," řekl Alexej ve svém prvním rozhovoru pro média.
Ovšem nečekala ho cesta jednoduchého rozhodování. Na Krymu, kdy ho v únoru a březnu roku 2014 zastihla anexe poloostrova Ruskou federací se ocitl na životní křižovatce a zvolil cestu, které snad nebude litovat. Přeběhl. V březnu 2014 se důstojník Zubritskij stal občanem Ruské federace a nadále sloužil v Sevastopolu, u 38. stíhacího leteckého pluku ruského letectva. Doufal, že mu to otevře cestu ke splnění dětského snu. V roce 2017 se Zubritsky ucházel účastnil výběrového řízení do ruského kosmonautického oddílu a o rok později byl poslán do Střediska pro výcvik kosmonautů Jurije Gagarina.
Pravda, sen se mu splnil a dnes létá na Mezinárodní kosmické stanici. Ovšem ukrajinské úřady to novému kosmonautovi spočítaly. V předvečer jeho letu byl Zubritskij odsouzen v nepřítomnosti za velezradu a dezerci k 15 letům vězení a konfiskaci majetku...
Cesty do vesmíru jsou tak někdy velmi spletité.

Bývalý příslušník amerického námořnictva SEAL Jonathan Yong Kim (* 5. ledna 1984, Los Angeles) známý jako Jonny Kim je totiž prvním korejsko-americkým astronautem na ISS, který provede dlouhodobou misi. Kim je ovšem už druhým Američanem korejského původu na oběžné dráze po startech pilota amerického letectva a astronauta Marka L. Polanskyho, který má také korejské předky. Polansky absolvoval tři mise raketoplánů: STS-98 v roce 2001, STS-116 v roce 2006 a STS-127 v roce 2009.
Kim ale není žádné "ořezávátko". Jeho služba u námořnictva zahrnuje narukování jako příslušníka SEAL a službu v Iráku během dvou nasazení a více než 100 bojových misí, uvádí Stars and Stripes. Mezi jeho námořní vyznamenání patří Stříbrná hvězda a Bronzová hvězda s "V". Písmeno "V" znamenající chrabrabrost.
Dříve působil na stážích v programu Harvard Affiliated Emergency Medicine Residency v Massachusetts General Hospital a také v Brigham and Women's Hospital. Je držitelem bakalářského titulu z matematiky z University of San Diego a lékařského titulu z Harvard Medical School v Bostonu.
Jako letový specialista ISS bude Kim "provádět vědecké výzkumy a demonstrace technologií, aby pomohl připravit posádku na budoucí vesmírné mise a poskytl výhody lidem na Zemi," uvedli představitelé NASA v prohlášení oznamujícím jeho přidělení ke kosmické misi.
Kim v roku 2002 vstoupil do námořnictva států jako rekrut, a posléze byl přidělený do týmu SEAL 3 s hodnocením operátor speciálního boje.
Jeho pozemní zkušenosti s NASA zahrnují vedoucího operačního důstojníka Expedice 65, styčného důstojníka pro operace s tryskovým letounem T-38 používaného pro výcvik astronautů a komunikačního důstojníka s ISS (tzv. capcom).
Kim, nadporučík amerického námořnictva, je v aktivní službě jako námořní letec a letecký chirurg v rámci programu dvojího označení letecké medicíny. Program "je obvykle určen pro lékařské důstojníky, kteří usilují o dvojí kvalifikaci v námořním letectví, aby lépe porozuměli účinkům letu na lidský systém," uvádí se v jeho doporučení k letu.
V létě 2017 byl Kim jedním ze 12 kandidátů na astronauta z více jak 18.000 uchazečů a stal se členem výběru NASA Astronaut Group 22. Výcvik ukonči 10. ledna 2020.
Nyní je tedy ve vesmíru spolu s ruskými kolegy.

"Jsem neuvěřitelně poctěn, že mohu reprezentovat naši účast na mezinárodní spolupráci a vědeckých objevech v NASA," napsal Kim na síti X. "Týmová práce je jednou z nejdůležitějších ingrediencí úspěchu v kritických prostředích, jako je vesmír," tvrdí.
A tak ho čeká další životní zkouška - 8 měsíců v kosmu.
Tanečky kolem NASA
Zatímco NASA nyní čeká na potvrzení nového administrátora Jareda Isaacmana a řeší zeštíhlování stavu a možná i rozpočtu (zejména na vědecké programy), pilotované lety zatím fungují v dohodě s partenry včetně Roskosmosu. Roskosm plánuje další posádky.
Základní posádku kosmické lodi Sojuz MS-28, jejíž start je naplánován na druhou polovinu roku 2025, tvoří kosmonauti Roskosmosu Sergej Kud-Sverčkov, Sergej Mikajev a Oleg Platonov. A v roce 2026 se kosmonauti Roskosmosu Pjotr Dubrov, Sergej Korsakov a Anna Kikina mají vydat na vesmírnou stanici na palubě kosmické lodi Sojuz MS-29.
Pravda, Kikinová už na ISS startovala v říjnu 2022 v lodi SpaceX Crew-5 a byla se součástí Expedice 68.
Jak budou astronauti či kosmonauti rozesazeni do kosmických lodí Dragon či Sojuz, ještě uvidíme.
Zdroje: Space, SpaceNews, ČTK