Neznámý útočník ohrozil počátkem ledna laserovým paprskem vrtulník letecké záchranné služby během letu nad Ostravou. I přes úhybné manévry laser na vrtulník stále mířil a ohrožoval tak zrak pilota i všech ostatních osob na palubě. Paprsek na vrtulník mířil zhruba tři minuty. Přímé ozáření oka pilota přitom mohlo způsobit až fatální nehodu.
Neznámý pachatel oslňoval posádku záchranného vrtulníku 6. ledna. „Stalo se to zhruba v čase 16:50 v ostravské městské části Stará Bělá, nebo v jejím okolí,“ sdělila médiím policejní mluvčí Eva Michalíková. Vrtulník se během laserového útoku nacházel cca 300 metrů nad zemí. Pilot se v důsledku neustávajícího oslňování rozhodl k přistání na záložním místě.
Vrtulník se vracel ze zásahu, na palubě byla pouze letová posádka a zdravotnický doprovod. Pacient byl v místě zásahu předán k transportu pozemní záchranné službě. To však nic nemění na závažnosti situace.
Práce pilotů záchranky
Jak probíhá zásah vrtulníku letecké záchranky? Kolik místa je potřeba pro přistání vrtulníku a proč bývá na škodu, když piloty naviguje někdo ze země? V Hangáru Standy Vojtíška odpovídal pilot letecké záchranné služby Daniel Tuček.
Podle mluvčího moravskoslezských záchranářů Lukáše Humpla přitom není tato událost ojedinělá a provozovatel vrtulníku, letecká společnost Air transport Europe, eviduje nejméně tři podobné útoky jen za poslední půl rok. Útoky se navíc odehrávají nejčastěji v noci, kdy piloti používají brýle s nočním viděním, které sílu paprsku dokážou znásobit.
Ostravští policisté prověřují událost jako obecné ohrožení a žádají veřejnost o spolupráci během vyšetřování. „Jakákoliv informace související s touto událostí může přispět k objasnění. Své poznatky můžete telefonicky oznámit na linku 158, nebo osobně na nejbližší služebně,“ řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.