Nácvik IMC létání na Flight Simulatoru – 2.díl
RNDr. Petr Dvořák 11.10.2006
Když se všechno podaří, vyletíme za chvíli nad mraky v kursu 130° a stálou rychlostí (asi tak 110 až 130 kt) a stálou vertikální rychlostí (asi 500 až 1000 fpm). Nad horní hranici oblačnosti se vynoříme ve výšce 4000 ft (1200 m nad mořem) a pokračujeme ve stoupání až do 7000 ft. Pro jednoduchost budeme předpokládat, že tlak vzduchu QNH je 1013 hPa a je bezvětří.
Protože sice letíme nad mraky za krásné viditelnosti, ale pod námi je zataženo a na zem není vůbec vidět, přistoupíme k přístrojovému letu s využitím nikoliv GPS, ale radionavigace. Ta má i v dnešním létání své pevné místo a i když se GPS zabydlelo téměř na každé přístrojové desce, stále ještě není tím hlavním navigačním přístrojem a v žádném případě ne primární navigací při IFR létání.
Budeme tedy využívat radiokompasy. Naše Cessna umožňuje využívat radiomajáky VOR/DME nebo NDB. Ty prvně jmenované jsou VKV zařízení, na které si naladíme náš přístroj VOR v letadle (slangově se mu také říká VOR, ačkoliv se jedná jen o přijímač signálu, který vysílá pozemní maják VOR) a přístroj pak identifikuje směr, kterým od nás maják leží. Zařízení DME potom udává vzdálenost od tohoto majáku. Podotkněme, že sice většinou jsou v terénu kombinace VOR a DME, ale zejména v odlehlých částech světa často najdeme jen VOR nebo jen DME.
Maják NDB je jedním z prvních radionavigačních zařízení, jaká se v letectví začala v meziválečném období používat. Je to všesměrový vysílač, v podstatě prutová nebo tyčová anténa, vyzařující svůj signál v horizontálním směru rovnoměrně kolem dokola. Signál neobsahuje prakticky žádné informace, nosná vlna je modulovaná pouze tak, aby nesla morseovkou pípání s označením majáku (např. rakovnický NDB maják pípá v morseovce písmenka RAK). Když naladíme náš radiokompas v letadle na kmitočet některého NDB a zachytíme signál, ručička radiokompasu ukazuje směrem k majáku. Asi jako když v noci jdeme za osamělým světýlkem v dálce – to je stejný princip. Světýlko může blikat morseovkou nějaké znaky, což je stejné, jako když je modulací přenášena informace v signálu. Vysílací výkon NDB je poměrně malý a proto jeho signál v letadle zachytíme jen v nevelké vzdálenosti (obecně do nějakých 100 km od majáku). Signál z majáků VOR však zachytíme v podstatně větší vzdálenosti.
Proto si nyní v naší letící Cessně naladíme brněnský VOR/DME. Jeho kmitočet je 113.9 MHz a zadáme jej tak, že klikneme na ikonku s vysílačem, čímž se nám vyvolá panel s laděním rádií. V jeho horní části najdeme ladění NAV1 a uvidíme tam dva displeje, levý a pravý. Ten levý je aktivní, pravý je tzv. standby. V pravém si můžeme něco přednastavit a poté tlačítkem STBY přepnout na levý displej a aktivovat. Takže na pravém displeji si nastavme 113.9 a přepněme jej do levého displeje.
Kulatý přístroj s dvěma rafičkami, svislou a vodorovnou, nyní reaguje na signál majáku. Svislá rafička pravděpodobně nebude ukazovat svisle, ale bude vychýlená ke straně, protože na přístroji bude nastavený zřejmě jiný směr, než k brněnskému VORu. Otáčejme proto kolečkem OBS tak dlouho, až se svislá rafička ustaví do svislé polohy. Pozor ovšem na to, abychom letěli směrem k majáku a ne od něj – rafička je totiž ve svislé poloze ve dvou případech; letíme-li přesně k majáku a také letíme-li přesně od něj. K tomu účelu je v přístroji vedle písmenek NAV malá bílá šipka či trojúhelníček, jenž ukazuje, zda máme nastavený směr k majáku či od něj. Zapamatujeme si tedy, že navigaci vzhledem k VORu lze provádět buďto ve směru k majáku (tento směr se nazývá radiál), anebo od majáku.
Otáčením kolečka OBS nakonec nastavíme svislou rafičku do svislé polohy a na prstenci na obvodu ciferníku si odečteme směr – to je právě přesně ten směr, kterým od nás leží poloha majáku. My nyní, na cestě z Prahy do Brna, máme naladěn brněnský VOR/DME, takže otáčením kolečkem OBS jsme zjistili radiál na tento VOR a tímto kursem také musíme nyní letět. V pravé horní části palubní desky jsou i údaje o vzdálenosti od majáku v námořních mílích; musíme se naučit uvažovat v těchto jednotkách a zapomenout na metrickou soustavu. Časem už budeme z hlavy sypat informace o tom, za jak dlouho kam přiletíme z dané vzdálenosti, jakou rychlostí je potřeba vyklesávat při naší současné indikované vzdušné rychlosti, to všechno v angloamerických měrných jednotkách, které se celosvětově v letectví používají (vzdálenost v námořních mílích, výška ve feetech, rychlost v knotech, ale např. meteorologická dohlednost v Evropě v metrech či km, v USA ve statutárních mílích, to abychom to neměli tak jednoduché. Ovšem my jsme ti profesionálové a tak to všechno pochopíme a naučíme se používat).
Stejně, jako letíme „na maják“, můžeme letět i „od majáku“. Dejme tomu, že se nyní, na půli cesty mezi Prahou a Brnem, chceme otočit a vrátit se s využitím letu po určitém paprsku směrem od majáku. Je tu malý rozdíl oproti letu k majáku – letíme-li totiž směrem k majáku, může být naše poloha kdekoliv kolem VORu; nám potom stačí otáčet kolečkem OBS tak dlouho, dokud se rafička neustaví ve svislé poloze, čímž jsme zjistili směr, kterým máme k majáku letět. Tento směr s naším letadlem nasadíme a pak už se jen blížíme k VORu. Chceme-li však letět od majáku, měli bychom znát směr odletu už předem. Takto to uděláme i po naší obrátce mezi Prahou a Brnem. Chceme se od Brna (lépe řečeno od majáku VOR/DME BNO) vzdalovat v kursu 296°. Proto nejprve kolečkem OBS nastavíme kurs 296° a potom teprve otočíme letadlo do tohoto směru. S velkou pravděpodobností však svislá rafička nebude svislá, ale bude vychýlená do strany. To nastane tehdy, jestliže se nebudeme nacházet na odletové čáře, mířící směrem 296° od brněnského VORu. Ale právě od toho zde máme tuto rafičku, která nás nasměruje tak, abychom odletovou trať mohli nalétnout.
Mohlo by vás zajímat
Zkušenosti a doplnění našich čtenářů