Laik si parašutistu pravděpodobně představí jako blázna ověšeného dvacetikilovým postrojem na zádech a záložákem na břiše, pod tíhou sve výstroje sotva se sunoucího do výsadkového letounu, s přibývající výškou postupně ztrácejicí vědomí… ze dveří vypadne už ve stavu téměř naprostého bezvědomí a nekontrolovaně se řítí k zemi volným pádem, přičemž se mu náhodou podaří otevřít padák, obrovský kulatý téměř neřiditelný vrchlík, na kterém se parašutista po pár parakotoulech opět setká se zemí...
|
Dnešní situace se však této ani v nejmenším nepodobá, a proto je třeba tento web, který je o létání a pilotáži obohatit o novinky ze světa pilotáže padáků a létání volným pádem!
Nyní Vás v prvním dílu o parašutismu seznámím s Vašimi možnostmi, jak začít skákat...neboli jak si to zažít na vlastní kůži!
MÝTUS č.1: SKÁKÁNÍ Z LETADLA JE NEBEZPEČNÉ
- v připadě, že se na letiště, kde budete skákat dopravujete autem, nebo jíte do černa opečené špekáčky, riskujete své zdraví několikrát více než při seskoku s padákem
- každý padák je vybaven zabezpečovacím přistrojem, který stále načítá rychlost Vašeho pádu a v případě,že budete mít ve výšce 225m větší rychlost, než byste měli na plně funkčním padáku, okamžitě dojde k automatickému otevření záložního padáku
- pro studentske padáky se navíc používají přístroje, které jsou nastaveny na výšku otevření hlavního padáku, kdyby se student příliš dlouho kochal volným padem a zapomněl včas otevřít
- navíc padáky balí jen zkušení baliči a veškeré vybavení je stále pod přísným dohledem kontrolováno a a přebalováno
Nejdřív ze všeho se musíte rozhodnout, co od seskoku očekáváte... Chcete si vyzkoušet plán B, když Vaše letadlo není úplně v pohodě? Samostatné opuštění letounu? Chcete zažít volný pád a cítit kolem sebe proudící vzduch 200km/h rychlostí? Nebo už Vás ta představa uchvátila natolik, že se chcete tomuto sportu začít rovnou věnovat vážněji?
Základní parašutistický výcvik
-
- Před seskokem je nutné absolvovat lékařskou prohlídku. Ke dni seskoku je třeba, abyste dosáhli věku minimálně 15 let (u nezletilých je nutný písemný souhlas rodičů).
- Cena za základní výcvik včetně jednoho seskoku: Kč 2200,-
Cena za další seskoky (včetně zapůjčení vybavení): Kč 900,-
Zrychlený výcvik volného pádu (AFF/IAFF):
Pro ty, kteří si chtějí již od prvních seskoků užívat volných pádů. Jedná se o nejrychlejší, nejefektivnější a v konečném důsledku zdaleka ne nejdražší způsob, jak proniknout do světa sportovního parašutismu.
IAFF:
Pro všechny, kteří mají za sebou tandemový seskok a chtějí si vyzkoušet minutu volného pádu za asistence dvou instruktorů. V případě zájmu lze plynule navázat v kurzu AFF.
Cena AFF: Kč 38000,-
Tandemový seskok
Cena tandemového seskoku: Kč 3500,-
Cena kamera: Kč 1200,-
Cena kamera + foto: Kč 1600,-
Na závěr tohoto článku bych chtěla poděkovat za sponzoring letecké škole F AIR, která mi tímto umožňuje zdokonalovat se v mé oblíbené disciplíně – freestyle za volného pádu! Začala jsem skákat před dvěma roky, dnes mám přes 450 seskoků a od letošního roku jsem také začala skákat na přesnost přistání v reprezentačním týmu ČR.
Pokud budete potřebovat jakékoliv další informace ohledně seskoků, ráda vám je zodpovím na emailu rosi.kas@seznam.cz nebo dole v diskusi pod článkem.