
Cvičení se účastní britské letouny Tornádo, vrtulníky Gazelle, za českou stranu se do letových akcí zapojily letouny L-159 ALCA a vrtulníky Mi-17/171Š a Mi-24/35.

Denně probíhají letové akce od ranních do nočních hodin. Letouny odlétají do určených prostorů, kde navazují spojení s předsunutými leteckými návodčími a provádějí úkoly blízké letecké podpory (CAS). K nim především patří údery na pozemní cíle, které jsou simulovány například nafukovacími maketami tanků.

Na letecké návodčí dohlížejí britští instruktoři ze školy JFACTSU v Leemingu. Obrovský kus práce odvádějí čeští řídící letového provozu, bez jejichž bezchybné práce by se takovéto cvičení nemohlo uskutečnit.

Pro mnohé z nich je to první setkání se zahraničními letouny. Veškerá komunikace probíhá v angličtině, a to i s piloty českých letadel. Hlavním cílem je vycvičení a certifikace leteckých návodčích, kteří se zapojují do zahraničních misí v Afghánistánu a výcvik pilotů a letových osádek v provádění blízké letecké podpory.

Novinkou na tomto leteckém cvičení je zapojení českých pozemních vojsk, což umožňuje navázat úzkou spolupráci mezi jednotlivými složkami armád v mezinárodním prostředí a procvičit koordinaci různých druhů vojsk při nácviku vedení bojové činnosti.

Koordinaci společné činnosti letectva a pozemních sil zabezpečuje mezinárodní velitelský štáb operující z mobilního velitelského stanoviště vybudovaného na bázi britské divize.

Cvičení bude probíhat do 30. dubna 2008 kromě víkendů

Zdroj: Ministerstvo obrany