AIR TEAM - avionika a přístroje pro létání
Facebook Twitter Google+ YouTube RSS E-mail

Gripen létá jako první jednomotorový bojový letoun na 100% biopalivo

13. dubna 2017
Autor: Tomáš Doležal, celkové hodnocení článku: 3,8
Klíčová slova: Rubrika: Krátké zprávy


Společnosti Saab a GKN informovaly minulý týden veřejnost o prvních letech víceúčelového bojového letounu Gripen, pro které bylo ze 100 % použito biopalivo. Během letových zkoušek konaných koncem března ve švédském Linköpingu nebyly zaznamenány žádné odchylky v chování stroje v porovnání s použitím standardního leteckého paliva.

Testovací dvoumístný JAS-39D Gripen poháněný motorem RM12 se dle společnosti Saab úspěšnou sérií zkušebních letů stal vůbec prvním jednomotorovým bojovným letounem na stoprocentní biopalivo v historii. Göran Bengtsson, šéf letecké vývojové sekce společnosti Saab, spatřuje v možnosti použití biopaliva kromě ekologického aspektu i bezpečnostně strategickou výhodu spočívající v nezávislosti na dovozu ropných produktů. Použité palivo CHCJ-5 je totiž vyrobené z řepky.


Foto Saab

Motory RM12 původně vyráběla společnost Volvo Aero. Tu v roce 2012 získala skupina GKN a spolu s výrobcem letadla, švédským Saabem, a Správou vojenského materiálu švédského ministerstva obrany (FMV) se na projektu aktivně podílí. Letovým zkouškám předcházelo ověření kompatibility jednotlivých součástí pohonné jednotky s palivem na bázi rostlinných olejů a pozemní testy. Teprve po jejich úspěšném dokončení mohl Gripen do vzduchu a pomocí telemetrie bylo možné v reálném čase sledovat chování motoru. Dle tiskové zprávy společnosti GKN dopadly testy na výbornou.

Pro ostré nasazení je ještě třeba provést další certifikaci paliva. Podstatná je také otázka dostupnosti řepkové pohonné hmoty v rozsahu a garanci odpovídající armádním potřebám. V oblasti certifikace biopaliva spolupracuje na projektu na základě dohody mezi Švédskem a Spojenými státy i americké vojenské letectvo a námořnictvo.Jak oznámkujete tento článek?

Aktuální skóre: 3,8

Jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

+
1
2
3
4
5
-


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů
Celkem 0 příspěvků. Dodržujte prosím tato jednoduchá pravidla.


Přidat vlastní zkušenost

Přečtěte si prosím pravidla pro příspěvky

Jméno: Předmět příspěvku:

Ochrana proti spamu - připočtěte k číslu 7 pětku a výsledek zapište do tohoto políčka:

   Adresa autora: 54.227.126. xxx
Pokud kulička neopustila kabinu, let probíhá normálně. (myslí se kulička příčného sklonoměru)
tizanidin copyfarm dburpdosering.site tizanidin qatar

Přehled leteckých simulátorů v ČR

 

Máte připomínku nebo námět k Aerowebu?
Budeme potěšeni za každý váš námět nebo připomínku. Stále je co zlepšovat :-)


Číslo publikace ISSN 1801-6847. Copyright (c) 2005-2014 Aeroweb.cz. All rights reserved.
Server provozuje společnost Mavisys, s.r.o.