AIR TEAM - avionika a přístroje pro létání
Facebook Twitter Google+ YouTube RSS E-mail

Vyšetřování zářijové exploze Falconu 9 uzavřeno, SpaceX v pondělí obnoví lety

4. ledna 2017
Autor: Michael Černes, celkové hodnocení článku: 3,5
Klíčová slova: Rubrika: Krátké zprávy


 AKTUALIZOVÁNO  Americká soukromá společnost SpaceX vydala v pondělí zprávu o výsledcích vyšetřování exploze rakety Falcon 9 během testovacího zážehu 1. září 2016 před připravovanou misí Amos-6. SpaceX přitom uvedla, že v souvislosti s událostí přijala potřebná opatření a plánuje tak po více než čtyřech měsících obnovit lety do vesmíru.

K nehodě došlo podobně jako při nezdaru mise CRS-7 kvůli kompozitovým nádržím COPV (Composite Overwrapped Pressure Vessel) na plynné hélium umístěným v nádrži na okysličovadlo druhého stupně Falconu 9. Plynné hélium slouží v raketě jako tlačný plyn vyplňující prostor nádrže, z níž je v průběhu letu čerpán její kapalný obsah. Na rozdíl od CRS-7, kdy bylo na vině selhání vzpěry držící nádobu na místě, bylo problémem Amosu-6 převážně užití superpodchlazeného kyslíku. Na rozdíl od většiny raket používajících LOX jako okysličovadlo, není látka v nádrži na bodu varu ale v takzvaném superpodchlazeném stavu, podstatně bližším bodu tání, což vzhledem k její zvýšené hustotě umožňuje nést kyslíku více. V průběhu plnění rakety přitom trochu kyslíku zamrzlo mezi kovovou a kompozitovou částí obalu nádoby na hélium, což při jejím následném tlakování vedlo ke zvýšenému namáhání konstrukce nádoby. To vyústilo v její kolaps. Energie uvolněná při mechanické destrukci přitom v prostředí obklopeném kapalným kyslíkem stačila ke vznícení samotné nádoby a následně výbuchu celého druhého stupně.


Záběry ze zářijové exploze Falconu 9 s Amosem-6 / Zdroj USLaunchReport

Na základě poznatků z události se SpaceX rozhodla pozměnit konfiguraci tlakových nádob s héliem tak, aby již na jejich povrchu nedocházelo k zamrzání kyslíku. Zároveň chce upravit výrobní proces nádrží s cílem omezit vsakování superpodchlazeného kyslíku do kompozitového těla.

První let po zářijovém nezdaru je naplánován na toto pondělí 9. ledna v rámci mise IRIDIUM NEXT 1-10, během které Falcon 9 v1.2 FT vynese deset komunikačních satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země. Zároveň se SpaceX pokusí o další přistání prvního stupně na autonomní ponton umístěný na moři.

Celý start a pokus o přistání bude i s komentářem možno sledovat živě v pondělí od 19:00 SEČ na Youtube kanálu SpaceXJak oznámkujete tento článek?

Aktuální skóre: 3,5

Jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

+
1
2
3
4
5
-


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů
Celkem 0 příspěvků. Dodržujte prosím tato jednoduchá pravidla.


Přidat vlastní zkušenost

Přečtěte si prosím pravidla pro příspěvky

Jméno: Předmět příspěvku:

Ochrana proti spamu - připočtěte k číslu 9 pětku a výsledek zapište do tohoto políčka:

   Adresa autora: 54.92.194.7 xxx
Dobrá rozhodnutí se rodí ze zkušeností. Bohužel zkušenosti se většinou získávají špatnými rozhodnutími.
pramipexol generico ogvitaminerfolie.site pramipexol 1 mg precio
saroten overdosis kforgiftning.site saroten 40

Přehled leteckých simulátorů v ČR

 

Máte připomínku nebo námět k Aerowebu?
Budeme potěšeni za každý váš námět nebo připomínku. Stále je co zlepšovat :-)


Číslo publikace ISSN 1801-6847. Copyright (c) 2005-2014 Aeroweb.cz. All rights reserved.
Server provozuje společnost Mavisys, s.r.o.