Americká společnost Aspen Avionics se od roku 2004 zaměřuje na vývoj letecké avioniky pro letadla všeobecného letectví. U amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) nyní získala patent systému Connected panel (CP) neboli palubního systému, který bezdrátově propojí certifikovanou avioniku s necertifikovanými zařízeními. Zařízení s operačními systémy iOS či Android tak budou moci komunikovat s palubní avionikou ve všech fázích letu, před jeho započetím i po přistání. Zprávu přinesl portál Generalaviationnews.com
Schéma sítě systému Connected Panel / Foto Premieravionics.net
Connected panel umožňuje zapojit do procesu přípravy a provádění letu i běžná mobilní zařízení, a to díky schopnosti vzájemného datového přenosu. Komunikační síť CP zahrnuje osobní elektronická zařízení, která bezdrátově propojuje se standardní avionikou. Data lze uchovat na internetovém uložišti (Cloud) a například dříve sestavený letový plán po vstupu do kokpitu z mobilního zařízení nahrát do navigačního systému letadla. Dokáže spolupracovat s GNS 400W/500W společnosti Garmin, jeho dřívější verze nalezly své místo například v integrovaných palubních systémech letounů Pilatus PC-12NG a PC-24.
„Již v roce 2010 jsme si uvědomili, že jsme svědky historické změny v používání mobilních zařízení ve spolupráci s certifikovanou avionikou,“ poznamenal při udělení patentu prezident a výkonný ředitel společnosti Aspen Avionics John Uczekaj. „Umožněním vzájemné bezdrátové komunikace mezi zařízeními se snažíme pilotům pomoci při řadě úkonů, jakými jsou plánování letu, prověřování počasí či shromažďování informací za letu.“
Společnost Aspen začala jako první spolupracovat s vývojáři, jejichž letové aplikace se v budoucnosti stanou součástí systému Connected Panel. Vzájemnou cestu hledá například se společnostmi jako Jeppesen, Hilton Software, Honeywell nebo ForeFlight, kteří nabízejí programy poskytující pilotovi informace v průběhu letu.