Firma EPS věří, že sestrojila revoluční motor pro všeobecné letectví

11.05.2015 3 příspěvky

Firma EPS věří, že sestrojila revoluční motor pro všeobecné letectví
Firma EPS věří, že sestrojila revoluční motor pro všeobecné letectví (Zdroj: Aeroweb.cz)

Americká společnost Engineered Propulsion Systems (EPS) započala v roce 2013 s vývojem zcela nového motoru určeného pro letouny všeobecného letectví. Čtyřdobý dieselový osmiválec Graflight by měl dosahovat výkonu 320 až 420 koňských sil a výrazně zvýšit ekonomiku provozu a podle představitelů EPS rovněž změnit všeobecné letectví. Nyní se nachází ve fázi testování.

První testy ukázaly, že Graflight V-8 dosahuje úspory paliva až o 40 % ve srovnání s turbínovými motory podobných rozměrů a hmotností. Při porovnání s benzínovými pístovými motory EPS udává zvětšení doletu až o polovinu, případně nárůst užitečného zatížení o dvě pětiny. Vedle dieselových pístových motorů vykazuje úsporu paliva ve výši 15 %. Z hlediska životního prostředí vypustí do ovzduší oproti benzínovým motorům o třetinu emisí CO2 méně, oproti dieselovým je úspora 17%. Nejedná se tedy o revoluci, ale o příjemný posun určitě.

foto Engineered Propulsion Systems

Graflight V-8 obsahuje systém elektronické kontroly, který se stará o jeho maximální účinnost a výrazně snižuje nároky na pilota. Ovládání motoru je zajištěno pomocí jediného ovladače přípusti, přičemž úhel náběhu vrtulí, bohatost směsi a teplotu motoru si systém hlídá sám. Snižuje tak možnost chybného nastavení ze strany pilota.

Motor může být umístěn do libovolného letounu bez nutnosti větších konstrukčních úprav. Vyhoví jedno či více-motorovým letadlům, tedy i menším vrtulníkům jako Robinson R44, či vojenským dronům. Největší uplatnění však patrně nalezne v letounech všeobecného letectví typu Cirrus SR22, Cessna 206 nebo Beechcraft Baron. Tento osmiválec by však měl být jen prvním krokem, v budoucnu bychom se tak s motory řady Graflight mohly setkat i v business jetech, cargo letadlech či soukromých letounech až pro dvanáct osob.

Dieselový motor je ve srovnání s benzínovým mohutnější, neboť v něm vznikají větší síly. Konstrukčně je však "jednodušší", a proto by se mohla doba mezi generálními opravami zvýšit až na 3 000 hodin z dnes běžných 1 500 až 2 000. Výhodou může být i vznětový motor, jehož rozmach se v budoucnu očekává ve všeobecném letectví. Značnou popularitu si tak může získat v oblastech s omezenou nabídkou avgasu (benzín), které kvůli tomu teprve čekají na rozvoj tohoto druhu letectví- Čína, Afrika nebo Jižní Amerika.

S očekávaným růstem zájmu o své motory počítá EPS s rozšířením výrobních kapacit a produkcí až pěti set motorů ročně. Ambice motoru Graflight V-8 tedy nejsou malé, v současné době je ovšem nutné vycházet pouze z údajů společnosti na oficiálních internetových stránkách. EPS očekává certifikaci motoru od FAA v průběhu roku 2016, teprve provoz a zákazníci dosvědčí, nakolik je motor Graflight V-8 revoluční.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

zamrzání

13.05.2015 v 9:02 M

Trochu bych měl strach o zatuhávání nafty ve výškách, ale asi to budou mít vyřešené nějakým vyhříváním. Ale ekonomika provozu může být zajímavá, plus nafta normálně blbě hoří, takže i případné havárie mohou být "lepší".

Odpovědět

ad zamrzání

13.05.2015 v 13:29 Viktor

Jenom připomínám, že palivo pro konkurenční letecké dieselové motory Continental (ex Centurion) a SMA je JETA1. Pouze prvně jmenovaný připouští naftu jako výjimečnou alternativu:))

Odpovědět

Re: zamrzání

14.05.2015 v 11:18 Lukas

Např. u DA40D (kde je nafta alternativně povolena) je použití motorové nafty, nebo jakékoliv její směsi s JET-A1, omezeno minimální teplotou paliva +5°C. Ukazatel teploty paliva je součástí motorových přístrojů. Tady to jistě bude obdobné. Primárně jsou tyto motory ale konstruovány pro čistý JET-A1.

Odpovědět

Přidat komentář