Že se ve snaze dostat člověka na Mars začaly věci hýbat tím správným směrem, svědčí rozhodnutí Kongresu o vývoji modulu pro pobyt astronautů během dlouhých misí. NASA přitom na vývoj získala kromě vysokých finančních příspěvků i přísný termín dokončení: rok 2018. Vláda Spojených států se tak snaží motivovat Národní úřad pro letectví a kosmonautiku k dosažení hmatatelného výsledku po dekádách zatím vcelku bezvýsledného vývoje. Ještě před rokem 2020 by se měl modul dostat do vesmíru tak, aby mohl být v průběhu několika let otestován při návratu na Měsíc a následně použit pro cestu na Mars o deset let později.
Na rozdíl od dřívějších plánů však už opravdu nejde jen o sny. Ve snaze přijít co nejrychleji s co nejlepším konceptem zadal Kongres soutěž i firmám Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK a mnohým dalším společnostem. Ty by měly ve spolupráci s NASA představit plánovaný koncept do června 2016. Tlak ze strany vlády (spolu s nemalými finančními prostředky) je podle odborníků ten poslední díl skládanky potřebný k realizaci mise na Mars. Proč se Spojené státy rozhodly z ničeho nic začít realizovat doteď spíše rušené projekty spojené s touto misí Kongres neoznámil. Lze však předpokládat, že jde o odpověď na nemalé úspěchy jak zahraničních vesmírných programů, tak i těch soukromých v čele se Space X Elona Muska.
Jeden z dřívějších konceptů NASA/ Foto NASA
O požadavcích na modul a tudíž i jeho konstrukci se teprve rozhodne, mezi možnými koncepty je například i varianta nafukovací laboratoře. Jisté však je, že NASA bude muset během relativně krátkého období vyřešit problémy, jako například jak dostatečně ochránit astronauty před kosmickým zářením po tak dlouhou dobu.