AIR TEAM - avionika a přístroje pro létání
Facebook Twitter Google+ YouTube RSS E-mail

Dron v podobě sokola střeží kanadské mezinárodní letiště v Edmontonu

15. května 2017
Autor: Tomáš Doležal, celkové hodnocení článku: 3,7
Klíčová slova: Rubrika: Krátké zprávy


Minulý týden na svých webových stránkách informovala nizozemská společnost Clear Flight Solutions, že její bezpilotní letadlo Robird se stalo vůbec prvním takovým prostředkem nasazeným do ostrého provozu pro ochranu letiště před ptactvem. Před srážkou s opeřenci na mezinárodním letišti v kanadském Edmontonu nově chrání stroje dron vzezřením i letem napodobující sokola.

Střet letounu s ptáky nás může postihnout během letu s menším letadlem a nebezpečí představuje i pro velké dopravní letouny. Před několika lety po takové události, která způsobila výpadek obou motorů, přistál pilot nouzově v New Yorku s Airbusem A320 na řeku Hudson. Pro eliminaci takových srážek v nejkritičtějších okamžicích během vzletu a přistání používají letiště různé metody pro odhánění ptáků. Mezi ně poměrně běžně patří i vypouštění vycvičených dravců. Rychlý vývoj v oblasti dronů se nevyhnul ani této oblasti a edmontonské letiště už dnes střeží umělý dravec.


Foto Aerium Analytics

Nizozemská společnost Clear Flight Solutions ve spolupráci s kanadskou Aerium Analytics nasadila na mezinárodním letišti v Edmontonu svůj dron imitující sokola. Elektromotory poháněná křídla napodobují pohyb skutečného dravce. Na jedno nabití vydrží Robird o hmotnosti 750 gramů létat až čtvrt hodiny a vyvinout rychlost kolem 70 km/h.

Na rozdíl od živého sokola je trajektorie letu jeho umělé napodobeniny plně pod kontrolou operátora, který dron na dálku řídí. Díky tomu se může vyhnout místům s potenciálním letovým provozem a optimalizovat trasu podle aktuální potřeby.

Clear Flight Solutions má ve své nabídce nejen sokola, ale i většího orla. S provozem Robirdů má dlouhodobé zkušenosti například z oblasti ochrany plodin před ptactvem. Použití v letectví si vyžádalo další testování předcházející ostrému nasazení. Jelikož nizozemské zákony nejsou dle výrobce takovým novinkám příliš nakloněny, první zkušební lety Robirdu na mezinárodním letišti za jeho standardního provozu bylo možné spatřit na německém letišti Weeze v těsné blízkosti hranic s Nizozemskem.Jak oznámkujete tento článek?

Aktuální skóre: 3,7

Jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

+
1
2
3
4
5
-


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů
Celkem 0 příspěvků. Dodržujte prosím tato jednoduchá pravidla.


Přidat vlastní zkušenost

Přečtěte si prosím pravidla pro příspěvky

Jméno: Předmět příspěvku:

Ochrana proti spamu - připočtěte k číslu 6 pětku a výsledek zapište do tohoto políčka:

   Adresa autora: 54.146.50.8 xxx
Pokud kulička neopustila kabinu, let probíhá normálně. (myslí se kulička příčného sklonoměru)
tizanidin copyfarm dburpdosering.site tizanidin qatar

Přehled leteckých simulátorů v ČR

 

Máte připomínku nebo námět k Aerowebu?
Budeme potěšeni za každý váš námět nebo připomínku. Stále je co zlepšovat :-)


Číslo publikace ISSN 1801-6847. Copyright (c) 2005-2014 Aeroweb.cz. All rights reserved.
Server provozuje společnost Mavisys, s.r.o.