AIR TEAM - avionika a přístroje pro létání
Facebook Twitter Google+ YouTube RSS E-mail

Navždy odletěl Georgij Grečko, Remkův kolega ze Sojuzu 28

11. dubna 2017
Autor: Stanislav Kužel, celkové hodnocení článku: 3,1
Klíčová slova: Rubrika: Krátké zprávy


Ještě minulý pátek 7. dubna jsme s kolegou Juliusem Cackou na pardubické KosmoNews Party plánovali, že se s ním za pár týdnů v Praze sejdeme. V sobotu ráno přišla smutná zpráva – konstruktér kosmických lodí a milovník sci-fi a dobrého piva, vesmírný parťák Vladimíra Remka, kosmonaut Georgij Michajlovič Grečko, odlétl na poslední cestu, odkud není návratu. Za pár týdnů by mu bylo 86 let.


Kosmonaut Grečko v nejlepších letech – před letem na Saljut 6

S Žorou Grečkem jsme se seznámili ještě před jeho startem k družicové stanici Saljut 6. To už měl za sebou první pobyt ve vesmíru – v lednu až únoru 1975 spolu s Alexejem Gubarevem strávil necelých 30 dní na stanici Saljut 4. A netušil, že jej tak brzy čeká další start, který jej přimíchá do první mezinárodní posádky obývající kosmické těleso. A podivoval se nad tím, že i nám, novinářům zabývajícím se kosmonautikou, jsou jména našich kosmonautů Remka a Pelčáka (tehdy v přípravě ve Hvězdném) utajována.

Petrohradský rodák (*1931) se záhy po studiu techniky dostal do konstrukční kanceláře Sergeje Koroljova, slavné OKB-1. A podílel se už na vývoji prvního Sputniku, později kosmických lodí. A vzpomínal, že sice už měli na výpočty první sovětský elektronkový počítač, ale raději vše počítali na speciálních počítadlech s barevnými kuličkami – tzv. sčotech, protože tomu monstru příliš nevěřili…

Z jara 1960 mladý konstruktér přednášel kosmonautům z prvního oddílu raketovou techniku a také při zkouškách prověřoval jejich znalosti. Nicméně jim záviděl lety do kosmu a když konečně technici přesvědčili Hlavního konstruktéra, že mohou též létat, byl v roce 1966 spolu s několika dalšími „civily“ zařazen do oddílu kosmonautů. Dokonce byl zařazen do posádek k obletu Měsíce a k přistání na jeho povrchu.

Po zrušení lunárního programu v roce l971 byl zařazen do programu Sojuz-Saljut, ale na let si musel počkat do onoho ledna 1975. Mezitím se např. s dalšími nadšenci vydal i na expedici na Sibiř, k Podkamenné Tunguzce, kde hledali zbytky tzv. Tunguzského meteoritu. Co kdyby to byla mimozemská kosmická loď, říkali si…

Podruhé se Grečko dostal do kosmu spíše náhodou. Viktor Kovaljonok a Valerij Rjumin v Sojuzu 25 se v říjnu 1977 nedokázali spojit se stanicí Saljut 6 a zdálo se, že problém je v hlavní spojovacím uzlu stanice. Záložní posádka velitele Romaněnka byla místo maroda Alexandra Ivančenka doplněna o Grečka i proto, že jako erudovaný inženýr dostal za úkol prověřit a opravit spojovací uzel. Sojuz 26 se připojil k servisnímu, druhému uzlu stanice na zádi motorické sekce a koncem prosince vystoupil Grečko do volného prostoru a za půldruhé hodiny uzel zprovoznil. Díky tomu se mohly k Saljutu 6 vypravit nákladní lodě Progress a návštěvní posádky, nejprve Sojuz 27 (Džanibekov/Makarov) a v březnu 1978 i první mezinárodní expedice s velitelem A. Gubarevem a československým kosmonautem Vladimírem Remkem. To rok před tím, při našem prvním setkání, Žora netušil… Díky tomu se dostal i do tehdejšího Československa a zalíbilo se mu zde.


Mezinárodní čtveřice na stanici: z leva Remek, Gubarev, Grečko a Romaněnko

Grečko pak startoval do vesmíru ještě jednou jako palubní inženýr Sojuzu T-14 s V. Vasjutinem a A. Volkovem, a to ve věku 54 let, čímž se stal na 13 let nejstarším sovětským kosmonautem, pobývajícím (tentokráte jen týden) v kosmu.

V roce 1986 ukončil svou kariéru kosmonauta a po krátkém působení v konsorciu Eněrgija vedl v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd laboratoř výzkumu zemské atmosféry kosmickými prostředky.

Naposledy jsme se s Georgijem Grečkem sešli na pražském setkání kosmonautů z celého světa - tzv. Účastníků kosmických letů v roce 2009. Přibral, prošedivěl, ale pořád to byl onen bodrý chlapík, co miloval popularizaci vědy, vesmír i sci-fi a české pivo.


Autor s Georgijem Grečkem v Praze 2009

Bohužel, do Prahy už nepřiletí. Zradilo ho srdce. A nedočká se tak vytoužené chvíle, kdy chtěl sledovat, jak první vyslanci Země dělají první kroky po rudném povrchu Marsu…Jak oznámkujete tento článek?

Aktuální skóre: 3,1

Jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

+
1
2
3
4
5
-


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů
Celkem 0 příspěvků. Dodržujte prosím tato jednoduchá pravidla.


Přidat vlastní zkušenost

Přečtěte si prosím pravidla pro příspěvky

Jméno: Předmět příspěvku:

Ochrana proti spamu - připočtěte k číslu 6 pětku a výsledek zapište do tohoto políčka:

   Adresa autora: 54.166.245. xxx
Pokud jednou zatáhneš za vypínač vlečného lana, jeví se Tvůj osud na nejbližších čtrnáct dní poněkud nejistým.
olanzapin halveringstid olanzapin depot olanzapin graviditet
fluconazol hexal fluconazol gardnerella fluconazol 50 mg dosis

Přehled leteckých simulátorů v ČR

 

Máte připomínku nebo námět k Aerowebu?
Budeme potěšeni za každý váš námět nebo připomínku. Stále je co zlepšovat :-)


Číslo publikace ISSN 1801-6847. Copyright (c) 2005-2014 Aeroweb.cz. All rights reserved.
Server provozuje společnost Mavisys, s.r.o.