Dva letouny Zlín Z50LX v barvách české akrobatické skupiny Flying Bulls o sebe dnes zavadily křídly během letové ukázky v rámci veletrhu Aero India 2015 v Bengalúru. Ačkoliv letoun OK-XRC utrpěl značné poškození pravé poloviny křídla, pilot s ním bezpečně přistál a nikomu se naštěstí nic nestalo. O události informoval webový portál deníku Hindu.
Foto Thehindu.com
Akrobatická skupina se leteckého veletrhu účastnila naposledy ještě s letouny Zlín Z50, ačkoliv se s nimi na sklonku roku 2014 oficiálně rozloučila vystoupením v Chrudimi. Ačkoliv měla na veletrhu vystupovat až do neděle, je prakticky jisté, že se skupina již v Indii na nebi neukáže.
Kontakt obou letounů zachytilo několik diváků na mobilní telefon i oficiální televizní záběry. Přesto z nich není zcela patrné, co přesně mohlo vést k nehodě.
stránka s videem kde je celá nehoda:
http://www.hindustantimes.com/india-news/aeroindia-close-shave-for-2-czech-pilots-performing-aerobatics/article1-1318575.aspx
Mm, mně se zdá, že v druhé půlce tlačeného přemetu si vedoucí asi zakřidýlkovala křidýlkama, místo dokončení přemetu se celá skupina ve 3/4 přemetu kloní snad přes 90°, vzniknul jednak šišoid, za další vedoucí ztratila nesymetricky vztlak a provedla kopáč, Míra Křejčí včas vidí, že je něco špatně a uniká z formace, Jirka Saller se naprosto neuvěřitelnou pilotáží dokázal na levém křídle udržet a upilotovat i ten kopaný půlvýkrut své vedoucí, načež byl za odměnu sestřelen :)
Já tam, jako bývalý letištní počasník, vidím termickou bublinu a z toho vyplývající poryvy v nejhorší možný okamžik. Škoda, že není k dispozici delší úsek videa před tím.
Na youtube mají spoustu záznamů. Dělají si k tomu kouřovou stopu. Tvar té kombinace dvou přemetů se zdá býti upocený, až zoufalý.Tam se to jednou utrhnout muselo. Zajímalo by mě, kolik by si za to paní rozhodčí dala bodů.